Vyprán dočista

📎and tagged

Milí pacienti!

Jak se jistě již do vašich cel doneslo (protože my tu v našem choromyslinci víme všechno první), byl náš pan premiér definitivně zbaven obtěžování trestním stíháním a nyní je čistý, jako by ho vypral sám Radion Mac Peresam. Ano, víme, bylo to náročné. Chtělo to nenajít dost důkazů, že Čapák, integrovaný do holdingu a Babišem ovládaný, není malá firma.

Ale Ende gut, alles gut. Pan premiér tedy už je jenom dotační šíbr (na tom se tuším orgány vcelku shodly), ale žádný trestnočiník. To přece není problém – dyť to dneska takňák dělá každej – no řekni, Máňo! A i kdyby do toho chtěl ještě nějaký Zeman rýpat, tak pan premiér dostane od jiného pana Zemana tuhletu abolici (ne, vy debilové, to neznamená přes hubu). A až na někoho zase Babišův gang zaklekne, nechť si je sprostý podezřelý vědom, že pan premiér sám by nikdy… A ti řemeslníci, na které zjara dopadne EET, ti to břímě jistě ponesou snáze.

Pokud by se někomu zastavení trestního stíhání nelíbilo, bude obviněn, že zpochybňuje spravedlnost justice (což je zřejmě už zase něco nemyslitelného) – obdobně jako jsou demonstranti a protestanti obviňováni ze zpochybňování výsledku demokratických voleb (což je zřejmě něco špatného). Chvilkový Minář si bude muset najít jiný oltář a v listopadu po něm na těch pražských náměstích snad už nezůstane takový bordel. Vše se vrátí do starých (možná dost starých) kolejí a můžeme se těšit na nové výživné skandálky. Však ono něco přijde.

Připomíná mi to jednu dávnou kauzu, které jsem z povzdálí přihlížel. Zaměstnanec se zachoval jako svině (jakože dost) a byl na hodinu propuštěn. O skutku samotném nebylo pochyb – byl prokázán a zaměstnanec ho nepopíral (ještě se jím chlubil). Zaměstnanec proti propuštění podal žalobu a prezentoval to tak, že není žádná svině a chce, aby to soud prokázal. Prohrál. Firma zaměstnance žalovala o náhradu nemajetkové újmy a řešil se tam i trestný čin. Prohrála. Fakticky se tak vedl spor nikoliv o to, jestli je borec svině, ale o to, zda je svině pouze de facto nebo i de iure.

Poselství? Dokud tě neodsoudí, jsi nevinnej. Nebo ne?


2 Responses to Vyprán dočista

 1. Avatar radka
  radka says:

  Tak mě nevadí to, že byl zproštěn, s tím naprosto souhlasím už od začátku. Mě vadí, jak dlouho to trvalo a ten tlak ze všech stran na vyšetřování.

  Dotace bohužel jsou u nás koncipovány tak, že kdo splní dané podmínky, tak je dostane. A 99% firem a lidí po vyhlášení dotace to uzpůsobí tak, aby je získali.
  Př. když byly dotace pro „mladé zemědělce“ , tak z těch, co mi prošly rukama, tak 95 % „mladých, tj. do 40 let“ nikdy na vidle a na půdu ani nesáhlo, ale zemědělci byli rodiče. A ti hned papírově předávali (většinou pouze pronajali) půdu, zvířata, budovy a všechno mladejm, a ti pak inkasovali miliony na chov slepic (chlapec dostal 2 mega na technické zhodnocení hospodářské budovy k chovu slepic – což byl rodinný dům otce, který mu ho pronajal jako firmě, protože u baráku byl výběh pro slepice), koní (nad stájí byl z dotací postaven byt 5+1 kde bydlí rodina) apod.
  I když je to už hodně let, stále makají na poli staří, na mladý je to jen papírově. Všechny kontrolní orgány se tehdy shodly, že je vše OK.

  Takže ano, je to podle mě nemorální, ale trestné určitě ne. Jiná je ještě otázka, proč největší dotace dostávají zejména od MPO největší giganti, kteří je nepotřebují.

  • Inu, jak píšu: to jsme opravdu rádi, že je pan premiér jen šejdíř a ne zločinec. I když to dalo dost práce, aby se ten trik s malou firmou ujal.
   A když už s těmi dotacemi šeredí ten lid takňák tam dole, tak proč ne pan premiér, že.