Time to POSSE

📎and tagged

Posse je v angličtině něco jako banda, což se vlastně taky docela hodí, ale řeč bude o něčem jiném.

Tak tedy, má milá posse, POSSE znamená Post Own Site, Syndicate Elsewhere. Říká, že je vhodné psát primárně na vlastním webu a své výplody pak případně sdílet jinde. Tím „vlastním webem“ může být skutečně vlastní site na vlastním hostingu s vlastní doménou nebo nějaká generická blogovací platforma. To „elsewhere“ pak budou sociální sítě a další platformy, které můžou zajistit publikum a vytvořit vaši vlastní posse.

Proč, ptáte se (furt se tak blbě ptáte a musím vám to vysvětlovat), když nám v dnešní době ty socnety stačí a jinde už nikdo nepíše (píše, jen o tom nevíte)? Hák je právě v tom „v dnešní době“. Socnety upadají a už to není jen názor análytíků – je to dost dobře vidět. Na fejsu už můžete publikovat jen fotky koťátek (a ještě to nesmí být ti naháči) nebo sjíždět veletucty mašíblů, z linkáče se stal fejs… Mechanismy a pravidla těchto platforem jsou urvané z řetězu, nečitelné, nepredikovatelné a povětšině nefunkční. Doručování obsahu je poplatné monetizaci, takže nemáte jistotu, co kdo uvidí, ani když za to zacálujete.

Jak už jsem řekl (zatím asi 256x), nostalgie po blogování se stále ozývá, ale teď už to začíná být i praktické. K rychlému zlomu to ještě neuzrálo, ale takový postupný přerod by se dal zkusit. Zatím se tady zase bude objevovat jen pár upocených chrochtů, které pak někde nasdílím, ale pokud se najde obecenstvo, misky vah se rozhoupou.

Nebo taky ne. Haj Hou.


One Response to Time to POSSE

  1. Trochu jsem to revampoval (konverze starých kategorií na tagy, starých widgetů na nové…).
    Pokud chcete sledovat novinky, odkazy na RSS pro články a komentáře jsou v zápatí blogu.
    Jestli tam chcete odkaz na své stránky (ne socnety), dejte vědět.