„Tak nám zabili Ferdinanda,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi.
„Kterýho Ferdinanda, paní Müllerová? Já znám dva Ferdinandy. Jednoho, ten je sluhou u drogisty Průši a potom znám ještě Ferdinanda Kokošku, co sbírá ty psí hovínka.“
„Ale, milostpane, pana arcivévodu Ferdinanda, toho z Konopiště, toho tlustýho, nábožnýho. Práskli ho v Sarajevu, milostpane, z revolveru. Jel tam s tou svou arcikněžnou v automobilu. Pan arcivévoda byl hned hotovej, milostpane. To vědí, že s revolverem nejsou žádný hračky. Noviny píšou, že byl jako řešeto.“
„To jde náramné rychle, paní Müllerová. Já bych si na takovou věc koupil brovnink. Vypadá to jako hračka, ale můžete s tím za dvě minuty postřílet dvacet arcivévodů, hubenejch nebo tlustejch.“
Na tomto místě musím (s poděkováním kolegům z LEXu) paní Müllerovou poněkud poopravit: vražednou zbraní nebyl revolver, nýbrž pistole belgické provenience FN (Fabrique Nationale) model 1910, ráže 7,65 Browning (známá jako „Browning 1910“ – John Browning pro FN pracoval jako designér a tuto (m.j.) zbraň navrhoval). Nepadlo ani těch pověstných „7 kulí“ (i když by mohlo – pistole má kapacitu 6+1), ale jen dvě. Jedna zasáhla (přes dveře automobilu) břišní tepnu Žofie Chotkové, druhá krční tepnu Ferdinanda d’Este. A to se údajně Princip ani pořádně nedíval, kam míří.
Gavrilo Princip byl devatenáctiletý gymnazista a člen separatistické skupiny Mladá Bosna. K atentátu se dostal jako slepý k houslím, když řidič Ferdinandova vozu Lojka (takto Harrachův osobní řidič) zazmatkoval a nacouval do špatné ulice rovnou před kvelb, kde si zrovna Princip kupoval sváču. Kde přišel Princip k pistoli, není jasné, ale v r. 1914 bylo pořízení zbraně snadnou a levnou záležitostí (pokud jde o nelegální účely, je tomu tak ostatně i dnes – to jen na okraj pro odpůrce legálního držení zbraní). Dva výstřely, ke kterým došlo jen dílem náhody a které jen náhodou zasáhly cíl, tak odstartovaly globální konflikt, jehož výslednou bilancí bylo deset milionů mrtvých vojáků. Terorista Princip (dlouho své oběti nepřežil) je dodnes oslavován jako hrdina a monarchie nastoupila svou cestu k zániku (což je velká škoda).
No, a my jsme si ve Štatlu pro velký úspěch celou tu taškařici zopakovali (nějaké fotečky i tady). Pan arcivévoda s chotí a doprovodem dorazil na brněnskó rolu v 15:30. Poté usedl do připraveného automobilu a odjel na Špilas, kde ho za velké skrumáže lokální varianta Principa odstřelila i s Žofií, čemuž zavilí republikáni okázale aplaudovali. Našli se ovšem i příznivci monarchie – jeden bodrý opilý křupan mi dokonce chtěl vyrvat vousy. Zřejmě se domníval, že jsem taky Bosňák.
Jak se vám líbí tenhle pohled na dějiny? Mohlo dnes být všechno jinak, že?
Ano, Gavrilo Princip byl vrah. Mladý, pomatený, zmanipulovaný, ale vrah. A říkám si, že hrůzy Velké války ještě nebylo to nejhorší, co způsobil.