Nenastavíš druhé tváře…

📎and tagged

…a hůl svou pevně držeti budeš!

Vypadá to, že to bude o Havlovi? Žádný strach – nebude to tak zlé. Post mortem chytračí všichni a já bych neřekl nic, co už jsem neřekl předtím. Havel byl bezesporu osobností, které co do charakteru a osobní statečnosti nesahá ani po kolena nikdo, kdo si o něj dnes otírá svou špinavou držku. Jen měl zůstat tam, kde byl před Velkým pšoukem…

Za komentář mi nestojí ani hyeny, plivající do otevřeného hrobu – Leninjugend coby parta vymaštěných křiklounů, hrdě se hlásících ke své blbosti, přebráno to má i stará věrná garda (ano, patrona válečných zločinců dělá z Havla ta stejná soudružka, která oslavuje Kaddáfího), magory jako Alien ani linkovat nebudu, nebo mi sem přijdou vrhnout….

Čekal jsem, co na to soudruzi a dočkal jsem se. Takže tohle má být vzkaz pro ně: padněte na kolena a oslavujte Václava Havla jako svého spasitele. Porevoluční instalace Václava Havla byla velmi logická (těžko v té době hledat někoho z druhého břehu s politickou praxí) a velmi chybná. Kdyby na jeho místě stál kdokoliv, schopný nenahrazovat pragmatismus humanismem, tak se kreatury jako vy dodnes plazí v temných kobkách (v lepším případě). Ano, jemu (i když nejen jemu, protože celá ta šaškárna byla do značné míry zrežírovaná) vděčí dnes komunisti za to, že jsou tam, kde jsou a že mohli koneckonců stát po jeho boku od samého začátku. Heslo „nejsme jako oni“ bylo strašlivým omylem s fatálními následky – nebýt jako „oni“ totiž neznamená tolerovat bandu gaunerů a vrahů, kteří desítky let terorizovali naši zemi.

Ano, pan Havel to tentkrát tak trochu prokoučoval. Druhou šanci už nedostaneme, i když věřím a doufám, že aspoň mí vnukové budou jednou stát face to face totalitním zrůdám a křičet „máme hole v ruce„…

Nikdy nenastavujte druhou tvář – budou vás pak do ní bít už pořád.


41 Responses to Nenastavíš druhé tváře…

 1. Milane, s mým názorem souhlasit nemusíš – to je ok. Jen se obávám, že to do značné míry není pouze názor. To, že schvaluješ amnestii, bohužel nic nemění na jejích fatálních důsledcích. Ten důvod tvého schvalování je ovšem poněkud nerelevantní – myslím, že jsem napsal jasně, že problém nebyl v amnestii, ale v jejím rozsahu. "Politické" mohl Havel klidně nechat běžet, vrahy, zloděje a násilníky už ne. Ostatně on se za "politickýho" tenkrát považoval kdejaký gauner.Pokud jde o dekomunizační revoluce, nevzpomínám si, že bych někde zcela vážně tvrdil, že jsme tenkrát měli všechny komunisty pověsit, jak píšeš (i když přiznávám, že by to nebyla špatná dekorace :-). To, co říkám, je, že těsně po té frašce, bůhvíproč nazývané revolucí, byla ještě aspoň malá šance komunisty odstavit tak, aby dnes nebyli tam, kde jsou a že Havel pro to mohl a měl udělat víc.Takže ještě jednou: můžeme mít rozdílné názory, ale na realitě to nic nemění.

 2. Avatar Milan
  Milan says:

  Ad generální amnestie.To, že Havel udělil při svém prvním nástupu do funkce presidenta tak rozsáhlou amnestii, schvaluji. Považuji to za správné. Nejen pro to, že mnozí kriminálnící byli skutečně kriminalisovaní z politických důvodů (a byly jim přišity nepolitické trestné činy, nebo některé trestné činy byly vydávány za nepolitické, ačkoli důvod jejich zařazení do trestního zákona byl ryze politický), ale proto, že došlo k rasantní změně režimu a všichni měli dostat šanci změnit i svůj život. Někteří to využili, jiní se do toho kriminálu zase rychle vrátili – to je pravda. Ale to je tak vždycky. Důležité je, že dostali šanci. Měl jsem proti Havlovi mnohé výhrady, ale amnestii rozhodně ne.

 3. Avatar Milan
  Milan says:

  Nesouhlasím s Vaším názorem."Antirevoluce" či "dekomunisační revoluce" proběhly téměř ve všech zemích bývalého tábora socialismu a míru – s výjimkou Číny, Severní Koree, Barmy, Vietnamu, Kambodže a Kuby.Havel byl jen u nás – a přesto komunisty nikde nejen nevěšeli, ale dokonce si na ani nevymysleli nic jako je náš "lustrační zákon" (respektive o žádném jiném takovém nevím – od Estonska po Albánii). Všude jim bylo umožněno jak podnikat, tak i politicky se organizovat a kandidovat ve volbách. Heslo "nejsme jako oni" je sice výhradně české, ale jako "oni" se nikde nová moc nechovala, snad jen u nás se mnozí pozdní revolucionáři snaží chovat jako "oni".

 4. Jo, to je klasika, která koluje po celým webu. Co si asi tak o tom myslet? Někdo si představoval, že Havel a chartisti obecně byli jacýsi polobohové, kteří nejedli, nepili, nehulili, nesouložili a na zádech měli křídla? Ono stačilo, aby si takový disident otevřel pixlu ančoviček a už měla propaganda hodnotné téma. I ten největší světech za svého života napáchal leccos nepěkného a Havel byl imho jen obyčejnej chlap, kterej prostě dělal lecos jinak, takže se nelíbil. Já jsem vzhledem ke svému založení poznal pěkných pár režimových nekompatibilů a že by z nich byl někdo nějaký světec, to bych teda neřekl (ještě dnes si ty akce vybavuju). A nakonec paradoxně největší gauner byl ten, který ve jménu svého názoru a práva na jeho vyjádření pohnojil život své rodině (a já jsem k tomu mimochodem taky měl jen kousek).Morální autorita? Proboha proč? Havel hodně znamenal, hodně dokázal a někam se zařadil (většinou proti své vůli), ale tu svatozář mu začali pokrytci nasazovat až teď (stejně jako na něj pokrytci z druhého tábora začali flusat).Já mám pořád pocit, že si ho lidi s někým/něčím pletou. A hlavně většina uznává jen dva póly – špatnej nebo dobrej.

 5. Avatar Cheorchia
  Cheorchia says:

  zajimava cetba:http://www.osud.cz…bcan_havel.pdfCo si o tom mam myslet,zatim nevim…Havel pro me moralni autoritou nikdy nebude.Manzelky se nepodvadi,kamaradi se nehazi pres palubu a pes by se odkladat nemel.Tak naivne si myslim,ze moralni autorita hlasajici Pravdu a Lasku ,by se tak mela chovat.Me to trochu pripomina dopravni predpisy.Vetsina lidi je zna,malokdo se jimi ridi.Pak dostane trestny body,po case se smajznou a zase mam cistej stit,i kdyz jsem predtim jel jak dobytek 140 v obci.Ale ja vlastne zadny moralni autority nemam.Sama na tom s moralkou nejsem na jednicku,na druhou stranu k cemu by mi byla svatozar.Jen tlaci do spanku :)).

 6. Vypadá, jako by ten pytel nepřinášel, ale odnášel. To jsou holt ti komunisti 🙂

 7. http://ateo.cz…s/SantaFidelip.jpg

 8. Amnestie neměla jiný účel, než demonstrovat Havlův humanismus. Cena, kterou za to někteří zaplatili, byla strašná. Rád bych věděl, jestli Havlovi někdy došlo, co udělal a jak se mu s tím spalo.Kdyby to udělal nějak selektivně – pustil nějaké malé grázlíky, zoufalce apod., ale tohle…

 9. Avatar Mod.
  Mod. says:

  Dolejš byl ten komunista.Amnestie Radko byla dobrá věc, jen měla být promyšlenější a postupná, takhle nejen někdo zemřel, ale většina vězňů se neměla kam podít a tak skončila znovu v base.

 10. Avatar Radka
  Radka says:

  je přehavlováno. nemusím ho. lišku ryšavou. pana veškrnu. vždycky si vzpomenu na jeho amnestii, díky které zemřela v brně na fakultě studentka rukou propuštěného devianta, shodou okolností mého spolužáka ze základky. a těch mrtvejch díky amině bylo dost. ALE… dokoukala jsem na jedničku. a zase mám k němu tu "úctu", že se jim stavěl, že i díky němu nejsme v těch sračkách co byly. mě teda estébáci zmazali pořádně jen jednou, ale zato jsem čekala dítko, ale nevím, jestli bych měla tu odvahu i za tu cenu si stát za svým pořád a furt. státní smutek mě nasral. synek se těšil na ohňostroj a na akce na svoboďáku a těžko prckovi vysvětlovat proč to není. já osobně si ráda zapálím za něho svíčku, i to srdíčko jsem si na okno vymázla, ale ….

 11. Ale co, sakra. Republika v rusuturu, věrchuška kořistí, seč může, zmrdi a komančové kam se podíváš, tak proč nedat lidu aspoň na pár dní nějakou modlu, aby zapomněli, v čem to žijou. Každá příležitost dobrá…

 12. Ve frašku vše Češi změní ve svém hloupém přeháněníMísto rozjímání v klidu nabízí se dneska lidu Velký Václav zcela všude Jen pár dnů však trvat bude, nežli orgie se změní pěkně česky v zapomnění… zdroj: http://www.macekvbotach.cz…-2011/

 13. Smutnej komunista na Havlově tryzně? Sodoma Gomora – ten asi dostane kázeňskej trest :-)Pokud jde o tu věčnou pravdu, tak svou definici komunisty už jsem vysvětlil. Proto mám pocit, že těch komoušů je víc dnes, než tenkrát :-((Ještě ke kultu osobnosti: žádná osobnost není komplexně dobrá nebo špatná (pomineme-li faktickou nemožnost definice těchto pojmů :-)), takže obdivovat můžu já osobně tak maximálně něco na někom, nikoliv osobnost jako celek.

 14. Avatar Mod.
  Mod. says:

  Včera jsem viděla záběr z tryzny na toho komunistu, co mu svého času málem vytloukli oko, ten tam byl a vypadal smutně. Možná prostě dostávají přes hubu pořád ti nesprávní, i když tím samozřejmě popírám věčnou pravdu " Dobrý komunista-mrtvý komunista!"

 15. btw: nevadí mi, že ze mě někdo dělá fundamentalistu, kterému se rozhoupe pytlík, když slyší slovo "komunista". Ale to podsouvání "graver považuje miliony komunistů za vrahy" už je fakt dost mimo. Co je těžkého na pochopení názoru, že gauner má dostat přes hubu (a pokud možno tady a teď, než se stihne naposledy pomodlit)? Hodnotím, co kdo dělá, ne pod jakou vlajkou. Je mi fuk, jestli je gauner komunista, fašista, onanista, trumpetista nebo jiný -ista.Neodsuzuju ty, kteří se "provinili" vlastnictvím rudé knížky tenkrát, pokud to byla jejich jediná vina. Odsuzuju ty, kteří ještě dnes schvalují zločiny komunistů a hrdě se hlásí ke zločinecké ideologii.Ale to už jsme od Havla pěkný kus. Nebo ne?

 16. [20] – různé názory jsou spíš na Havla – na to, co se kolem něj děje, by se dala najít shoda napříč spektrem (tu blbou frázi mám z televize :-)).Ad komunisti – to jsi mě už musela nepochopit záměrně. Já nemluvím o těch "milionech s rudou knížkou" – tenkrát ji musel mít prakticky každej, kdo chtěl mít klid. Její vlastnictví zhusta nemělo nic společného s politickým a sociálním názorem. Já mluvím o těch, kteří ty zločiny páchali, podíleli se na nich, schvalovali je (protože se neděly jim) a schvalují je dodnes. Koho bys nazvala komunistou dnes, když už je to nepovinné? Jen toho, kdo je ve Straně? Nebo spíš toho, kdo v ní sice není, ale totalitně myslí, jedná, komunisty volí, kandiduje za ně…?Že nevěříš, že by tehdejší situace měla jiné řešení? No, nic proti – možná ne. Jenom… já u toho taky nějak byl – na jedné ze stran (nebyly jen dvě). A řekl bych, že tenkrát stačilo málo a bylo po sametu. Ne všem se líbilo, jak to dopadlo. Jen nás někdo tenkrát dokázal udržet na uzdě (i když jinak, než řečmi typu "nejsme jako oni").Kult osobnosti mi moje nátura zapovídá, ale nevadí mi, když mu propadne někdo jiný :-)[21] – von byl fakt buddhista? To si nevybral špatně :-)[22] – lidská důstojnost? Když jde o prachy?[23] – to je ještě ok, horší jsou ti, kteří tomu propadli až když ho viděli naposledy.[24] – no jo, sakra, ale kvůli tomu nemusel umřít. Mohl tady ještě nějakou dobu zůstat a nastavovat sviním zrcadlo. V tom byla a je jeho cena.[25] – s Klausem už budou tři :-)Fanynky? No, každý něčemu fandí a obhajuje to, jak může a kde může – lepší Havel, než starej Uljanov. Já za to holt nemůžu, že fandím jen sobě :-))

 17. 19Musel jsem k tomu přidat komentář… http://ateo.cz/i/5910/ Tyhlencty fanynky, co se ti tady vyrojily, jsou fuckt dojemný, ne? 😉

 18. Avatar Mod.
  Mod. says:

  A to ani nemluvím o tom, jak Havlova cena stoupla tím, jak těm zasraným Rusákům pije krev i po smrti!

 19. Avatar Mod.
  Mod. says:

  20.Chris, já tomu kultu propadla ve chvíli, kdy jsem ho poprvé uviděla živého :o)

 20. Avatar Mod.
  Mod. says:

  15.Jenže, Lžičař nikdy nebyl žádný lumen, proto asi i ta minulost, že, no a Bok- přece jen je to, byl to, kurňa disident, kde je nějaká důstojnost xakru? To se svět prostě v capa obrací!

 21. Avatar Mod.
  Mod. says:

  18.Nesmysl, trvám na tom, že je Havel budhista:o), ale po případné výstavě bych si to vzala:o))

 22. Ad 18 – jak vyplynulo z diskuse u mne, ono na to nanebevzetí nejsou jednotné názory…Ale jinak nemyslím, že by to bylo pobuřující:-?Ad 10 – vztahovační:)) to jsme strašně;)Zákaz strany: debaty se stále vedou, to asi sleduješ… je pravda, že je to stejně nebezpečná filozofie jako některé jiné, kde není takový problém se zákazem, ale asi je dobře s těmi zákazy nakládat opatrně a minimalisticky.Na vrahy musí být určitě přísnost, ale v té straně byl skoro milion lidí a všichni vrazi nebyli. Takže nemyslím, že by tehdejší situace měla nějaké hodně odlišné řešení než to, které nastalo.Jo a kultu osobnosti VH jsem já asi propadla a vůbec mi to nevadí:)

 23. [18]Jo, to je dostatečně nekompatibilní se současnou situací. Pokud najdeš někoho, kdo pochopí, že to není o Havlovi, ale o té pakárně, tak mu pošli děkovný dopis i za mě.Už mám strach i otevřít ledničku…

 24. Zítra hodlám uveřejnit "Nanebevzetí Václava Havla": http://ateo.cz…/nanebevzetiVH.jpg To se zase budou mravokárci zlobit… :-i

 25. U Aštarových koulí! Homepage Seznamu! Nedívejte se tam!Propadám delirantnímu šílenství a před očima se mi míhají panáky Tullamore Dew. Tohle snad spraví jen amatérský psychouš Idiol. Idiole, napiš mi sem zase nějakou kokotinu, ať se rozhrnou těžké závěsy mého ducha a mou šedivou mysl ozáří světlo esenciální blbosti…

 26. Já už opravdu nechápu, co se to děje. Tohle je snad jiná planeta. Celý národ magoří a nahrává komunistům. Ti už pěkně ironizují, že je nemá nikdo rád, páč nechčí Havla uctívat. Oni samozřejmě ví, že problém není v neuctívání (já VH či kohokoliv jiného taky odmítám uctívat), ale v jejich chujovském přístupu, ale vůbec se jim nedivím, protože to, co se odehrává, je nanebevzetí. Tady už nejde o nesporný Havlův význam či kvality (byť místy poněkud selektivní) – to je hysterie a navíc zhusta předstíraná.On vážně někdo navrhl zákon o Havlových zásluhách? To už bych vážně nedokázal reagovat jinak, než tenhle komuposranec: http://www.parlamentnilisty.cz…34Jen se divím, že komančům nikdo nepřipomíná, jak sami vyvádějí, když si nějaký rudý potentát byť jen nakopne paleček cestou z hospody. Nevyhlásila tadlencta Korea zrovna taky tři dny smutku, když je opustil milovaný vůdce?http://www.parlamentnilisty.cz…34

 27. Protože jedna věc je jeho minulost a druhá jeho možnosti (neříkám schopnosti, protože je to víc – osobní kontakty apod.).To, jestli byl tenkrát někdo komunista (což byl skoro každý) nebo estébák (což byli mnozí) už dnes málokoho zajímá. Já jsem se až po letech dozvěděl, kdo na mě na vysoké donášel – "kamarád", se kterým jsem chodil do hospody, platil za něj pivo, spal v jedné cimře… Dneska má rodinu, svůj džob… Mám mu zazvonit u dveří…

 28. Ať je to s Havlem jak chce, mě prostě fascinuje, když vidím po 20ti letech, jak k soudu chodí Lžičař jsko právní zástupce Johna Boka, co se to kurňa děje??!!

 29. Kdopak co ošklivoučkého provedl mladým komsomolcům, že jsou jejich stránky od zveřejnění té oslavné ódy na Havla nedostupné? Žeby soudružská sebekritika?Nebo se hajnej nasral…

 30. Avatar idol
  idol says:

  Už dříve jsem zaznamenal, že ………….. vážený bloger Graver, vykazuje určité projevy narušené psychiky. To se samozřejmě nevylučuje se solidním IQ. Myslím, že je to právě pro něj charakteristické. Tolik k tomuto článku objektivně. Jde o projev vyplývající z narušené psychiky. Subjektivně – autor "není mým šálkem čaje" – píše ujetě a agresivně. Na můj vkus také často neúčelně vulgárně /zde však právě netypicky nikoliv/. Ale – nic proti takovým! Podle mne zde Graver právem demokracie má mít své místo!

 31. http://zpravy.idnes.cz…domaci_brmStátní smutek byl naposledy vyhlášen v r. 2011 po teroristickém útoku 11. září.Není už tohle trochu příliš?

 32. [7] – u nás v Kénigu se tomu říká "skok do zdi" :-)[8] – to jsem si zase naběhl s tím chytračením. Týkalo se to poněkud jiných výlevů, ale když už jste tak vztahovační, nebudu vám to vyvracet :-)Ke komunistům by se mělo přistupovat jako ke všem ostatním vrahům a zločincům – s opovržením a klackem v ruce. O rušení nějaké strany jsem nic nepsal – to se mělo stát tenkrát, ne teď. Argument, že je lepší mít tu pakáž pohromadě, je sice zdánlivě logický, ale nestačí to. Když se podíváme na druhý břeh (stejná pakáž), tak necháme fašouny pěkně pohromadě – veřejně propagovat svou "ideologii", hajlovat po ulicích a vyřvávat rasistická hesla? Ale proč ne – i to je prý demokracie. Jen musí platit pro všechny – když se pak třeba sebere pár lidí a fašounům natlučou držky, hádej, kdo bude mít problém…[9] – jo, pochopila. To "chytračení" se týkalo všech těch, kteří po VH ani nevzdechli a teď najednou ví ty největší detaily z jeho života.

 33. Chris, mě zaráží spíš povaha těch ohlasů. Tolik lidí má pocit, že musí o VH napsat "pravdu", abychom my ostatní snad probůh nepropadli kultu osobnosti. Ach jo.

 34. Gravere,nevím, jestli chytračím, možná ano, ale připadá mi, že některé zprávy jsou takové, že lidé k nim chtějí něco říci a s někým to sdílet… tak možná proto tolik ohlasů. A k těm komunistům: jak myslíš, že se k nim mělo tehdy přistupovat? Docela by mne zajímalo, co bys viděl jako vhodnější řešení?Není třeba lepší, když zůstali ve své straně, když víme, s kým máme co do činění a kde stalinisty hledat, než aby byli zamaskovaní třeba v soc-dem.?

 35. Většina ideologických vůdců jakékoliv revoluce se tak či onak stane její obětí. O to víc obdivuji lidi, kteří do toho jdou.

 36. Já nevím, kde a jestli byla – politický impotent jsem byl vždycky. Snad někdo z lidovců, možná i kolem socdem… – ne úplně všichni byli zaprodanci komoušů. A nemusela to ani být figurka na Hrad – tam se Havel v té době hodil. Jen mu možná mohl našeptávat někdo jiný něco jiného.Možná to zní tvrdě, ale skoro mám pocit, že to tenkrát u něj vyhrál okamžitý humanismus a krátkodobý výhled nad úvahami o budoucnosti.Sakra, musel přece dobře vědět, jak to jednou skončí, když se té pakáži nezatne tipec just in time…

 37. Avatar Mod.
  Mod. says:

  Já ho znala od roku 85, chodil k nám do kanceláře za svým advokátem, kterého si pak vzal na Hrad jako kancléře, aby se posléze ukázalo, že onen advokát, nebudu Pepu Lžičaře jmenovat, byl agentem StB, takže to měl VH vlastně 2v1, a protože se znám i jeho právní zástupkyní pro autorská práva, Elenkou Hornovou, vím, že to byla věc, která ho v létě 90, skoro ulomila, když se to dozvěděl.Úplně jiná osobnost, no jo, ale kde byla?:o)

 38. Já věřím, že tehdy (byť po omezenou dobu) měl osobní a reálnou moc přinejmenším významně ovlivnit dnešní pozici komunistů. Nestavím to do pozice "kdyby pískl, tak viseli", ale na tom, že jsou to dnes regulérní političtí partneři a jsou vnímáni jako rovni ostatním, má imho značný podíl.Já jsem se nikdy o Havla nezajímal – ani jako o dramatika, ani jako o filosofa, ani jako o politika. "Tenkrát" jsem byl student, navíc z těch "nekompatibilních" a už jsem za sebou měl nejednu osobní zkušenost s režimem. Od Havla jsem (a nejen já) pak logicky čekal zcela jiný přístup. Ok, karty byly nějak rozdané, ale trvám na svém názoru, že úplně jiná osobnost by zřejmě dokázala něco víc.O jeho slavné humanitní akci s amnestií se už raději vykecávat nebudu – na tohle téma jsem se nasrštval jindy a jinde.No, tak jsem se nakonec taky zařadil mezi ty chytrokecálky. Leč jak pravím – o tomhle jsem už před válkou hovořil s naším okresním hejtmanem.

 39. Avatar Mod.
  Mod. says:

  Já ti nějak nevím, jestli to prokoučoval Havel, ono je to těžký, podle mého skromného názoru, on byl tehdy v situaci, kdy ani on, ani nikdo jiný, nevěděl, co se stane, když to nebude po dobrém, když se s nima nedomluví, a kdo ví, co by bylo, kdyby to tak nebylo. Nakonec, když se podíváme kolem sebe i po 22 letech, jak všechny ty nemocné mocnosti pořád řídí svět…No a dělat následně něco jiného, než slíbil když nevěděl…., to by zas nebyl Václav Havel.

 40. Aha tak double oprava: chytračí skoro fšichni, odkaz vylepšen.

 41. Jáák chytračí "všichni"?! Já tedy ne a ani to nemám v úmyslu. Mimochodem… pod "Leninjugend" a "stará věrná garda" máš tentýž odkaz.