Nenechte si vymývat mozky…

📎and tagged

… a když už, tak jen od specialistů

Snad největší fór za poslední dvě tisíciletí se podařil panu Halíkovi, který nám radí, abychom si nenechali vymývat mozky reklamou a politickou propagandou. Ve své notoricky známé paranoi si ovšem vůbec nemyslím, že by snad ze strany jedné z největších a nejúspěšnějších brainwashingových agentur šlo o nějaký úlet či kouzlo nechtěného. Tomáš Halík není imho žádný křečovitý dogmatik – má to v hlavě přebráno a a je schopen vidět církev optikou dnešní doby. Nějak se mi nedaří v tom nevidět takové malé subliminální poselství: hádejte, kdo to s vámi myslí dobře. Pan Halík to tak jistě nemyslel, ale pokud by ausgerechnet církev (jakákoliv) zcela vážně (a samozřejmě nikoli neprávem) obviňovala politické strany z brainwashingu, tak bych měl obtíže s volbou, zda to označit za drzost nebo výsměch.

Nicméně, T. Halík v článku odpovídá velmi rozumně, snaží se církevní dogmatismus zmírnit a odlehčit a jeho projev je o třídu výš, než mediální poluce mnohých politiků. Že některé jeho formulace musely nutně vyznít poněkud úsměvně, tomu asi zabránit nemohl – popisuje svět, jaký by měl být a o jaký údajně církev usiluje. Jenže skutkové (nejen) jejich tuto vizi příliš nepodporují:

 • "Křesťan se nesmí stát stádovým blbečkem" – svatá pravda. Škoda, že nám církev tento svůj názor neprezentovala dřív – mohli jsme si ušetřit spoustu stádových blbečků…
 • "Ve veřejném mínění často pojem "hřích" asociuje hlavně lechtivá témata kolem sexu. Bylo na čase jasně říct, že existují také jiné a ještě závažnější viny." – tak to tedy už opravdu bylo na čase. Klérus to tuší už dávno a taky se podle toho občas chová, že?
 • "pokusy některých médií a politiků ohlupovat lidi, manipulovat jimi, podněcovat nenávist a násilí" – kdyby jen politiků…
 • "Podle Bible je hlavním darem Božím svoboda" – no, jsou tam určité pasáže, ze kterých by si laik mohl odvodit něco jiného…
 • "Církev vždy jasně odsuzovala hromadění bohatství, zejména pokud je nabyté nespravedlivě" – jo, jo, odsuzovala. A sama hromadila a hromadila…
 • "To, jak Bůh trestá hříchy, bych nechal na něm" – tak ať to na něm u všech vorvaňů církev nechá a nepokouší se neustále interpretovat, co bude, když…
 • "Některé hříšníky…trestá patrně tím, že je nechá dočista zpitomět" – ano, občas pro jistotu i preventivně :-))
 • "Je tedy hříšné používat automobil, když jej člověk bezpodmínečně nepotřebuje k životu? Tohle si musí každý zodpovědět podle svého svědomí, má-li jaké." – nemlžit, Halík, nemlžit! Papežové sami v tom mají docela jasno.
 • "Peklo je stav trvalé a totální odloučenosti od Boha" – aha, tak že by už i církev přišla na to, že peklo je stav mysli a je pro každého jiné? Ale pozor – tuto tezi by někdo mohl chápat tak, že peklo je tedy relevantní pouze pro ty, kteří věří v Boha.
 • "Chce-li někdo až do konce žít bez něho, pak Bůh toto jeho rozhodnutí respektuje" – tak co kdyby to začala respektovat i církev? BTW: co první přikázání?
 • "jako většina ateistů měl roztomilé náboženské představy na infantilní úrovni" – jistě, ty správné představy může mít pouze věřící, že? To byste se pane Halíku divil, jaké představy má o pekle většina věřících! Ostatně není divu – kdopak v nich ty představy po staletí asi formoval?

9 Responses to Nenechte si vymývat mozky…

 1. 8 sorry, oprava:http://jdem.cz/abwu7 😀

 2. Co si o tom myslí Bůh Otec: http://jdem.cz/abwt5

 3. No jistě. Já sem hodím číslo účtu a stanu se obětí tohodlenctoho pyčyngu nebo jak se to menuje, ne?

 4. Jestli je to jen otázka opotřebení klávesnice, tak sem hoď číslo účtu, pošlu ti na ni příspěvek…

 5. 4„Kam zmizel rusutur??“ – v prdeli :-)Kdybych měl v každém komentáři, ve kterém je víc než 1 prdel (a takových mám dost) nahrazovat prdel rusuturem, musel bych kupovat novou klávesnici každý týden…

 6. ????Kam zmizel rusutur??

 7. Logika bezvěrcova může být i taková:1. jestliže nevěřím v X, pak mi odloučení od X je u prdele2. Jestliže peklo = odloučení od X a zároveň je mi odloučení od X u prdele, pak je mi peklo u prdele.

 8. „…peklo je tedy relevantní pouze pro ty, kteří věří v Boha.“ – to je divná logika. Přece když věří v Boha, tak od něj nejsou odloučeni. Odloučen je ten, kdo nevěří.

 9. pekloTak já se těšila, že konečně z úst povolaného zjistím, jak teda to peklo vypadá, a zase nic:-(