TV-770 + ZXS

📎and tagged

Čas od času sem dám nějakou bizárii ze svého musea diluviální elektroniky, pravěkých počítačů a jiných gadgetů, udělátek či tentononců.

Tentokrát to bude kapesní LCD televize Casio TV-770 z přelomu tisíciletí a její propojení s ZX Spectrum 48k Issue 3b (gumák).

Analogové terestrické vysílání u nás uhynulo v únoru 2012, takže na analogovou TV chytnete už jedině zrnění a na tuhle hračku ani to ne, protože reprodukuje pouze kanály s regulérním vysíláním. Takže do sbírky, nebo…

Majitelé osmibitů musí řešit zobrazovač. Ideální je stará dobrá CRT TV (mám), pro nemodulovaný výstup (s-video, kompozit…) stačí něco novějšího, co si s tímhle poradí. Ladění modulovaného RF signálu na modernějších TV nemusí vést k úspěchu a automat to zpravidla nevezme. Pokud hračka nemá nemodulovaný výstup (jako třeba gumák), tak nezbývá než composite mod nebo redukce typu ZX-VGA-JOY přímo na sběrnici (používám obojí).

Napadlo mě zkusit připojit ZXS k téhle srandatelevizi. Nejdřív jsem uvažoval o konstrukci nějakého zářiče, který by to aspoň na metr poslal na teleskopickou anténu. Pak jsem se v záchvatu své obvyklé bastlířské lenosti zaměřil na jack pro připojení externí antény. Ten má zem už oddělenou kondíkem 10nF, takže stačila redukce RF RCA/jack. Příšerka to kupodivu naladila na první dobrou a dost rychle. Vzhledem k velikosti a rozlišení LCD to k použití není, ale zase kdo z vás má zobrazovač menší, než počítač ;-).


5 Responses to TV-770 + ZXS

 1. Avatar radka
  radka says:

  onehdá jsem si řekla, že uklidím ve sklepě (má celkem cca 100 m2). našla jsem noťas z i pc z minulého století 🙂

  • Co to je zač? Funguje?

   • Avatar radka
    radka says:

    nevím, ale už je zkásnul synek, je ajťák 🙁 takže máme doma plnou skříň starejch noťasů a počítačů…
    vím jen, že když jsem je nafasovala tak měli 286 (jestli si to číslo pamatuju( čehosi, černobílý monitory, a rychlost blesku :-)….

    • Ježíšmarjá, 286! Tak že synkovi blahopřeju a jestli to funguje, tak mi o tom raději neříkej 😔.

     • Avatar radka
      radka says:

      a to jsem v roce 1999 vyměnila můj první počítač za favorita 🙂 ne kolo, ale auto.