Tady je squatterovo!

📎and tagged

Matěj Stropnický, fýrer Partaje za svět zelenější (ano, ten, co když jde do televize, tak musí den předtím sedět), dostal geniální nápad: do voleb vyrazí s návrhem na legalizaci squattingu (ne, opravdu nevím, jestli politici dělají psychotesty a proč tenhle ichtyl už dávno nebloumá po koridorech šaškecu).

Pokud vás nenapadá, jak by bylo možné tento mentální lapsus zdůvodnit, tak je to prosté: „Trh produkuje pustý baráky, který chátrají, a lidi, který nemají kde bydlet.“. Tyto dva koexistující jevy snad dostatečně implikují, že pustý baráky patří bezbydlům. Zase se mi vybavil Mistr Alien, který tvrdil, že každý správný chlap 30+ má od eráru dostat kvartýr…

Zkusme vymyslet nějakou tu definici. „Pustej barák“ by mohl být dočasně nevyužívaný objekt v soukromém vlastnictví, „kterej chátrá“ pak postupnou ztrátou užitných vlastností. V nějakém delirantním snu si umím představit, že by nějakého pološíleného komouše s rudým moudím mohlo napadnout, že „pustý baráky“ se budou zestátňovat a rozdávat potřebným nebydlícím soudruhům – proletářům, kteří, deptáni kladivem kapitalismu, nejsou schopni dostatečně monetizovat svou tvrdou práci.

Stropnický ovšem jde dál – on mluví o squattingu. Víte, vy tupci, co je squatting (paprče vám urazím, jestli začnete googlit!)? Správně, Pepíčku vole (vidíš, jak jsi přemýšlivý, když se zhulíš): squatting je především životní styl. Koukněme na láji z Kliniky: vidíte někde rodiče s dětmi, utahané z těžké hokny a vděčné za střechu nad hlavou? Já vidím sběř, která squattuje prostě proto, že chce. Není za tím žádná sociální alternativa – kecy o veřejně prospěšné činnosti a právu zabydlet se v cizím jen proto, že tam zrovna nikdo není, nebyl tam včera a asi nebude ani zítra, jsou jen dodatečným mediálním skřekem (když už tedy ti chudáci musí své ušlechtilé konání obhajovat). Prostě potřebují doupě pro své rejdy, tak si ho najdou. A na nějaké moje-tvoje si budou hrát, jen když se někdo pokusí vykopat je.

Kdo jsou tedy ti „lidi, který nemají kde bydlet“? Co třeba parta adolescentních nefachčenků bez závazků, kteří by měli kde bydlet legálně, kdyby chtěli? Jenže hokna sucks, cops suck, a.c.a.b. a anarchie rulez. Proč si rvát žíly, když si to můžeme rvát do nich. Proč bóchat love na kér, když je všude kolem dost vhodných objektů k převzetí.

Sociálně orientovaná strana by mohla jít do voleb třeba s projektem na vykupování (víte, jaký je rozdíl mezi vykoupením a vyvlastněním, že?) dlouhodobě nevyužívaných a nevyužitelných nemovitostí, jejich následnou revitalizací z erárních zdrojů a poskytnutím opravdu potřebným sociálním případům za přijatelných podmínek (víte, jaký je rozdíl mezi squatterem a sociálně potřebným, ne?). Pro mladého pana Stropnického to ovšem není dost radikální. A squattery už taky nebaví, když je furt benga obtěžujou. Nakonec i ve squattu se najde nějaký ten elektorát a když se trochu umyje…