Konspirace bez legrace

📎and tagged

 It’s just the beast under your bed
in your closet, in your head
Exit light
Enter night

Dávno je tomu, kdy byli zastánci nejrůznějších polo- či zcela šílených konspiračních teorií po právu považováni za mašíbly, odchyly, jinačníky a nestandardy. Čas oponou trhnul (kdyby si raději trhnul něčím jiným) a etalony pošahanosti se nám nějak přespektrovaly.
Mainstreamová médyja nás krmí prefabrikovanými informacemi, vhodnými k instantní spotřebě a pokud možno bezodpadové utilizaci. Cílem je ovšem zhusta kamuflovat fakt, že se dějí mnohem výživnější sračky, nikoliv vždy nabízet líbivé důvody, proč se dějí. Toto je ovšem pro konspiranty stejně nepochopitelné, jako prostá skutečnost, že Země je plochá a nesou ji čtyři sloni, stojící na hřbetě obrovské želvy.

Jistý psychiatr nám nabízí definici konformity a zároveň vysvětluje, že a proč je dle něj konformita synonymem blbosti. V závěru nám sděluje, že má raději lidi s nestandardními názory, než hlupáky. Když si článek přečtete a zamyslíte se nad touto tezí, musí být jasné, kde se stala chyba (tedy to, co se nám konspiranti jako chybu snaží podsouvat).

Ano, stádnost ve smyslu slepé, nekritické akceptace prvoplánových, jednoduše stravitelných informací jistě není atributem bystrého ducha. Zásadním problémem konspirantů je, že se nikdy nesmíří s „pouhým“ skepticismem, angažováním vlastního rozumu a úsudku (ne, nemusíte být duševně mohutní – just give it a try). Nestačí analyzovat, připouštět alternativy… Skutečnou hlubinou myšlení je ten, komu je nezvratně jasné, že příčinou veškerých jevů je jakási strašlivá, šílená a zpravidla zcela nesmyslná Pravda. Ilumináti, židobolševici, Zednáři, lobby homosexuálů či pěstitelů ředkviček, femikapitalisté, sufražetky, tajné služby, ještírci, Aštar Šeran, Majka z Gurunu…

Konspirantům vůbec nevadí (pokud jim to tedy vůbec dochází), že všechny tyto informace, které by zřejmě obyčejnému smrtelníkovi měly zůstat skryty, se volně válí na každém rohu a jsou evidentně průběžně aktualizovány a přikrmovány. Nepřipustí si jednu vcelku pravděpodobnou „konspirační“ teorii: že jim tyhle informace někdo podsouvá, aby jim dal hračku, která je nenechá příliš hloubat. Vidí pouze dva póly: oni a ti, kteří nevěří. Nic mezi tím. Ve strachu z mainstreamové stádnosti se sami houfují v další stádo – jen jinak zbarvené a bučící v jiném akordu. Nikdy to nepochopí. Umí přesvědčit sami sebe, že se vyčleňují. Dnes totiž může být in pouze ten, kdo vyznává dostatečně pošahanou teorii. Jen ten je Vidoucí a Vědoucí, jenž vyčnívá vysoko nad ostatními, se kterými v lepším případě projevuje shovívavou soustrast. Kavintoši, odtržení od jakékoliv možné reality, békají unisono své mantry a zavírají oka i ucha před tou jedinou Pravdou, kterou nelze zpochybnit: všechno je jinak!

P.S.: pokud se někomu nedostává teorií, jednu čerstvou a výživnou můžu nabídnout – Islámský stát, řízený Mosadem, tu ještě nebyl 🙂

Made in USAma

za ilustrační obrázek jsem jako vždy zauzlován aTeovi

One Response to Konspirace bez legrace