Facebook kupuje WhatsApp – panika, Máňo!

📎and tagged

Uživatelé Facebooku zřejmě projevují značnou rezistenci při sdělování svých mobilních čísel – a to se je FB snaží vyloudit opravdu hodně usilovně (n.b. pod heslem „děláme to pro vaši bezpečnost“ 🙂 ). Ale když my ta čísla chceme a chceme – glum glum! Řešení by tu bylo – když nám je nedáte, tak my si je koupíme! Tak tedy – ano, Facebook opravdu kupuje WhatsApp – zdá se, že už je upečeno. Cena je lidová: podle samotného FB $4 MLD v penězích + $12 MLD v akciích FB + dalších $3 MLD v limitovaných akciích pro zakladatele a zaměstnance WhatsApp, pokud pro „nového“ zaměstnavatele vydrží pracovat po dobu 4 let od akvizice (to je dohromady těch 19  z článku Reuters). Tedy celkem skoro dvojnásobek toho, za co Microsoft koupil Skype.

WhatsApp je stručně řečeno platforma pro mobilní mesagging. Umožňuje posílat zprávy mezi uživateli, kteří si nainstalují příslušnou aplikaci. Ta je k dispozici pro všechny hlavní mobilní OS – nezáleží tak na tom, jestli máte nějaký jablečný či ostružinový bazmek nebo smártfoun s Androidem či s Windows. Počet uživatelů je hodně přes 400k (tedy asi o třetinu víc, než Skype), používání aplikace je první rok zdarma, pak za $0.99. Tohle už tedy pro FB nějakou cenu má. Mimo to, kombinace obsahu a funkce je pro sociální sítě nepochybně tou správnou cestou. Asi nejsem sám, kdo si myslí, že teleoperátorům z tohoto sňatku dobře nebude.

Ve virtuálních álejích je patřičně nablito už fčíl. Hysteričtí hateři pohřbívají FB, horečnatě odinstalovávají WhatsApp, sotto voce vřeští, o jaký kus soukromí je zase Velký bratranec připraví a vyhrožují emigrací k Google+ 🙂 . Jan Tleskač se zatím ještě nevyjádřil – co na to vy?


2 Responses to Facebook kupuje WhatsApp – panika, Máňo!

  1. …a ještě něco k genezi aplikace.

  2. …pro srovnání: odhad nákladů na letošní zimněolympijský spektákl je $50 MLD.