Co jsem se naučil v hospodě

📎and tagged

…aneb To bejvávaly časy

Snad mi soudružka účetní odpustí parafrázi svého nezapomenutelného článku o aplikovaných principech komančekonomiky, ale jak stárnu, nějak mi docházejí nosné titulky. Nuže, v hospodě ani jinde jsem se nenaučil podvádět zákazníky, kteří mi věří a na stará rozvrzaná kolena se to už učit nebudu, takže neváhejte využít mých služeb :-).

Ale v hospodě se vždycky něco naučíte. Nelze tam nezaslechnout vox popapuli, chodí tam obyčejní lidé (čti: stádo) i lidé neobyčejní (čti: šlechta jako graver), koncentrace makroekonomů a politologů je mnohonásobně vyšší, než na akademické půdě a jiných pseudoodborných platformách, výživné životabudiče tečou proudem, paďouři s děsem v očích naslouchají starým pardálům, ošlehaným větrem hospodských ventilátorů… Inu, vzácná to kombinace edukativní romantiky. A cože jsem se tam tentokrát naučil já?

Tak předně už všichni víme, že za tenkrát bejvávalo líp. Nejlépe vám to vysvětlí juhani, kteří pod sebe za komančů ještě srali nebo geronti, kteří pod sebe serou teď. Aktuálním tématem byl tentokrát Big Brother – tedy šmírování Obyčejných lidí. Bodré vyfetlo při pohledu na můj obstarožní laptop usoudilo, že jsem agentem FBI a dopustilo se přednášky o sofistikovaných principech vytěžování osobních informací zlými kapitalisty. Mezi řečí si ten dobrý muž několikrát chlapsky odříhl tak, že jsem operativně přikryl klávesnici svého strojku cípem vixlajvantového ubrusu, páč jsem měl obavu, že tu šavli asi jednoduše neodstraním. Ale jakáž pomoc – na takových údernících holt stojí svět – nebo ne, soudrzí? Nicméně, byl jsem poučen o tom, jak to chodí v jůesej a od té doby, co nám vládne odées, tak i u nás (hegemonie ODS jsem si nějak nevšiml, ale já tomu holt hovno rozumím) a dokonce si někde na iDnesu přečetl o tom, jak mobilní operátoři nohu v noze s výrobci smartfounů vysávají naše osobní data (tedy ne že by v tomto tak úplně kecal). Monolog, zakončený gargantuovským grcnutím a slovy „kurva, ten blonďák do mě dneska nějak nechce“ (dobře mu tak, chlastat gambáč v hospodě, kde mají Svijany, může jen hovado), byl korunován prohlášením, že tohle tedy za komančů nebylo a že se nediví, když je skoro fšychňy volí. Eh, schrecklich, volí. I zamyslel jsem se (ano, v kritických situacích se dopouštím i takových excesů) a rozhodl jsem se prezetnovat několik zásadních tezí těm z vás, kteří se mnou nechodí do hospody. Tedy:

 • Každá společnost měla, má a bude mít zájem na určitých detailech ze soukromí svých poddajných. IOW: šmírují všichni bez ohledu na stranickou příslušnost, barvu pleti a délku lofasa.
 • Úroveň a výtěžnost šmírování je závislá výhradně na úrovni použitých prostředků a technologie. Čím pokročilejší technika, tím širší záběr, lepší výtěžnost, zacílení informací a utajení.
 • Na společenském zřízení nezávisí ani způsob a míra využití vytěžených informací (nemluvím o komerční sféře).

Jůesej v podání té oběti lihu a socanské propagandy není věru typickým případem. Kdo se někdy pokusil prodat do těchto končin cokoliv, co souvisí s informačním systémem, ví své. Hypertrofovaná legislativa (navíc mnohem lépe hlídaná a vymahatelná, než u nás) neumožní placement čehokoliv, co by jen potenciálně mohlo míte nějaký security leak. Současně platí, že government fízluje poddajné v míře, o které se nám ani nesní. Důvod je jasný – vláda hodlá mít na fízlování monopol a nepřipustí, aby to kdokoliv dělal taky (n.b. líp).

A jakže to tedy bylo s naším soukromím za totáče? Těžko se přít s těmi, kteří buď nevědí nebo vědět nechtějí. Kdo zažil, ví, kdo nezažil, neuvěří. Prostředky tenkrát byly zcela nesrovnatelné s dnešními – nad technikou převažoval lidský faktor, ale zdrojů bylo dost a soudrzí to měli promyšlené. Ještě jsem se nevyspal z tahu a už mi jacísi podivní páni doslovně recitovali, co jsem komu řekl jen pár hodin předtím. Ne, mobily nikdo tenkrát netrasoval a ji neodposlouchával, páč žádné nebyly. Zjištění polohy, obsahu rozhovorů, korespondence (samozřejmě snail mail – nic jiného tenkrát nebylo na úrovni, která by stála za penetraci) – to všechno ti kluci nenápadní uměli. Dodnes přemýšlím, kdo všechno práskal – podařilo se nám zjistit jen jednoho. Ostatně, paralelně s dnešní technologií se staré dobré metody osvědčují i dnes. Snad každý z nás určitým způsobem žije ve virtuálním světě a v něm je sviní snad víc, než v tom reálném. Pořád vzpomínám na Udavače z Anděla a jeho monster squad, které si nějaká svině najala na špinavou práci, na výhrůžné vzkazy, milé maily, obvinění z různých bizarních trestných činů… No, někdy v tom nejsou ještírci, ale jen docela obyčejná lidská zášť hovad, kteří neznají a neuznávají jiné metody, jak čelit tomu, s čím se potkávají.

V každém případě, než se i vy pustíte do politologických úvah a začnete přemýšlet, koho volit, aby…, zamyslete se nejdřív sami nad sebou. Gaunery najdete napříč politickým spektrem, ale pokud je neobjevíte sami v sobě, těžko to můžete vyčítat jim.

 


17 Responses to Co jsem se naučil v hospodě

 1. Avatar skilos
  skilos says:

  Tak sem si tu neska trocha zabotoval a zde fajnl rezymé po Idolofsku >
  Grejví, u mňe to máš za 149 knolů.
  Seš hrd ?
  To sem eště nikomu neudělil
  [né, žebych kdy uděloval, abys moc nespych].
  Já vim, máš z toho prt.
  Až je vemě teďka vostych…
  Kdeže to prudim…
  Ale je fucktem, že neúcta k autoritám mne provází (přesně) kopu let.
  Máucta.
  GN

 2. Avatar boor
  boor says:

  Takze jak videt , jste v tom az po krk. Ostatne jako my vsichni.
  Nezbyva nez hospodska moudrost (autenticka):
  „Reknu ti, vole, at volis doprava nebo doleva, vsecky sou stejny. Proto ja rad volim doprava.“

 3. Aha, switch to president… No, on každý rozumný čert nstrčí babu i tam, kam může – proč si zbytečně pálit ruce… Mě institut prezidenta nijak zvlášť nezajímá, nemám přehled a umím se k tomu vyjádřit jen na úrovni vlastních názorů a pocitů. V podstatě ani nevím, jaká kriteria by měl splňovat a co od něj čekat (já tedy nečekám nic). Přímá volba je úlitba stádečku – proč nedat lidu pocit, že můžou sami ovlivnit něco bezvýznamného. Sáša, Máša, Doňa, Táňa… vsjo rovno. Pokud chce někdo zajímavého či originálního prezidenta, ať volí Franze nebo Olgoje Chorchoje. Snílek? Havel v sukních? No, jestli to má být kvalifikace… Já se té frašky účastnit nebudu, abych pak mohl říkat, že jsem to říkal :-). Jestli pošle třeba eskymáckou delefaci do prdele Samková nebo nalitej Zeman už je fuk.
  A že by nám pan prezident(ka) vygruntovalo? Vždyť mu ani nepůjčej smeták a ten Augiášův chlív před ním schovají. Asi by to chtělo další potopu, ale kdo se má srsat s tou archou…

 4. Avatar boor
  boor says:

  Kam cert nemuze, tam strci Angela(-u) ! (Zuzanu,Tanu…)
  Coz tedy opravdu nejakou tu babu – „moudrost, rozum a puvab“ ?
  Takovy „snilek, neco jako Vaclav Havel v sukni“ ? To bys nebral ?
  Mohlo by to byt docela zajimavé i originalni.
  Navic je potreba poradne vygruntovat. Takze: proc to nerisknout ?

 5. Myslím, že už to vidíme teď. Ale proč držet chytrákům ruku, kterou se chystají spustit gylotýnu.
  Pokud jde o mor či choleru, zvolil jsem očkování. A když nepomůže, zkusím se posunout někam, kde je čistější povětří.

 6. Avatar boor
  boor says:

  Jestli bylo neco bez ironie, tak to byla prave ta hospoda !
  Uvidime, jak velka cast stada nebyla schopna se poucit a nastavi i druhou tvar. Urcity masochismus se u neho nikdy neda vyloucit.
  A pokud bude mit na vybranou jen mezi morem a cholerou, nebude ani cemu se divit.

 7. Na tvém místě bych tu hospodu tak nezatracoval a neironizoval. Možná by do ní měl zajít leckterý poblitik či legislativec, než z výšin své božskosti vysemení Rozhodnutí.
  A ukecanost stáda jest rovna mlčení. Za komančů muselo stádo držet hubu (a kdo ji nendržel, tak po ní dostal). Dnes může stádo žvanit, co chce. A víc už nemůže nic. Ostatně je to tak pohodlnější.
  Už se těším, na glasnosť stáda, až dá ve svobodných volbách znovu slovo komunistům.

 8. Avatar boor
  boor says:

  Ze systém bez unfair zpusobu neexistuje, by melo byt jasné kazdému myslicimu tvorovi. Delat si dnes iluze o nejakém Prozretelnosti seslaném vudci na ceste k prosperite se vymyka vsem rozumovym kategoriim.
  Nic na tom nemeni fakt, ze se mlcici stado v demokracii stalo ukecanym a ze kazdy vi vse o vsem, do vseho vidi, vsemu rozumi, ve vsem se vyzna – vzdyt‘ cte noviny !- a ma potrebu o vsem mluvit.
  Stale mame na vybranou pouze mezi spatnym a jeste horsim, pripadne nejhorsim, tj. apatii.
  Hlavni proto je udrzet si st’avu, neboli „humores“ a odnést si sem tam nejakou tu lekci z hospody, kterazto instituce tradicne plni dulezitou osvetovou i inspiracni funkci.

 9. Avatar Modona
  Modona says:

  Doba je to strašná, dyť copak člověk pamatuje, že by se kradly děti cikánům a umíralo se na panáka? ;o)

 10. Hlavně nezapomínat: že jste paranoidní, neznamená, že po vás nejdou!
  Ostatně já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde.

 11. Avatar boor
  boor says:

  Na skopku jsi byl dlouho, ale nebylo to marny !
  Strach je nakazlivejsi nez chripka a parano jsou snadno manipulovatelny.

 12. Uznávám – ono to zní idiotsky, když řeknu, že je dobrá doba a pak si poslechneš ve zprávách, že cikáni šlohli dětskou sbírku nebo že nějaká smažka píchla stařenku kvůlu pár korunám. Mohli bychom rozebírat, jeslti se to děje ve větší míře, než za komančů nebo jestli se o tom jen víc píše a víc ví, protože jsme se od dob papírových médií a cenzurovaných zpráv přece jen trochu posunuli (ono se dnes cenzuruje taky, ale zase něco jiného a/nebo z jiných důvodů). Pořád ale budu tvrdit, že ve srovnání s tenkrát je teď dobrá doba.
  Já jsem nikdy nebyl žádný echt dýzydent ani prvoplánový protirežimník – prostě jsem jen (s celou svou rodinou) neměl klapoklidez, otevíral jsem si hubu a chyběl mi dělnický původ – a nikomu nepřeju, aby musel zažít to, co já a moje rodina. Něco takového by se prostě už dnes stát nemohlo a to mi nikdo nevyvrátí.
  Jo, a do tepláků se i dnes člověk dostane vcelku jednoduše, ale do uranových dolů nebo do smyčky z jistých důvodů asi ne. Je ku zblití poslouchat, jak rudá sběř dnes propaguje své politické názory způsobem, který by si za režimu, o jehož návratu sní, nemohli dovolit.

 13. Avatar Modona
  Modona says:

  Dovolím si nesouhlasit:o), doba v které se lidi v množství větším než malém propichujou pro pár korun, střílí se na děti ve školách a na táborech, prachy se nosej v krabicích a státy řídí mazánkové, není dobrá doba!
  Já jsem se instalováním pěti kamer naprosto vzdala svého soukromí, Kodejš i v Řecku vidí, kdo sem přichází, a jak dlouho pobyl:o)), ale na druhou stranu mám jistotu, že pokud se v okolí objeví nějaký zelený blb s puškou, bude nahranej:o)

  • Avatar t149jd
   t149jd says:

   Modí, nějak mi hlava nebere toho Kodejše v GR, ač Tě mám „zmáklou“ pobotofsku docela dost.
   Asi mi něco uniklo, Grejví možná jasnějc má.
   Prosba- může mi někdo z Vás dvou osvětlit, vocogo?
   Díky předem.
   I holubem stačí.
   Pic

 14. …a co se nenaučíte v hospodě, vás naučí soudruzi sami. Mají skvělého kandidáta do Špenátu: http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=756748
  Že to byl totalitní fízl? No a co, ale dneska nekrade (říkají soudrzí) a to bití disidentů mu taky neprokázali. Komunističtí kandidáti nemají kriminální minulost, protože „jejich angažmá nebylo přeci v kontextu doby bráno jako negativní“. Toto si dnes rudá svoloč dovolí říkat veřejně (co by se asi stalo, kdyby něco obdobného někdo jiný prohlásil o jiném zrůdném režimu?).
  „22 let po převratu to nevadí ani komunistické straně, ani občanům“: tak to mluv za sebe, gaunere. Že komunistická minulost nevadí komunistům bychom asi pochopili, ale ty občany si běž vyhledat.

  Češi jsou opravdu stádo tupohlavých ovcí s atrofovanou historickou pamětí. Nablblý dav bude do zpitomění mumlat cosi o tom, jak už to dneska přece nejsou ti stejní komunisti, i kdyby jim rudá garda karabáčem vykreslila na záda, že stejní jsou a hrdě se k tomu hlásí.

 15. Naopak, doba je dobrá – málokdo si dokáže nebo chce představit, jaká by mohla být. Šmírovací udělátka jsou, jak říkám, jen jedna varianta. Dokud to bude stát za to (a ono vždycky bude), bude se fízlovat. Malí budou fízlovat velké, velcí malé, z plezíru, z pomsty nebo kvůli byznysu… Je jedno, jako vlajku zrovna líbáš – hlavně když chutná.

 16. Avatar Modona
  Modona says:

  Doba je zlá a bude ještě horší, a čím horší bude, tím více bude přibývat šmýrovadel a aby ne, když se na tom dá vydělávat, proč by je někdo nevyráběl, nenabízel,nenakupoval, nenechával instalovat,…..
  Až bude doba taková, že na šmýrovadlech se nebude nacháte nic, co by stálo za pohled,přestanou se instalovat, nekupovat, nabízet a posléze i vyrábět. Ale to asi nehrozí:-(