Y2K bug revisited

📎and tagged

Jak se zdá, mírně netypické datum 29.2. je pro některé systémy nestravitelné. Jestli je v tomto nejistém světě něco konstantního, tak jsou to ajťáci 🙂 . Já bych všechny tyhle nestandardy zakázal – jen nám to přidělává práci. Když už musíte takové datum mít, tak se odpojte od sítě, nasaďte si alobalovou čepičku a zalezte pod stůl!


14 Responses to Y2K bug revisited

 1. [13]Jo, to vypadá pravděpodobně. Pořád je to o těch kalendářovinách. Když 29.2. dekrementuju rok a funkce vrátí chybu, protože vloni měl únor jen těch ušmudlanejch 28 dní, tak je označení "blboučké" ještě vcelku miloučké :-).A hned se jdu podívat, jak je to v ABAP…

 2. Avatar FPL
  FPL says:

  AFAIK to vzniklo tak, ze aplikace overovala stari forografie (nesmi byt starsi nez rok) dotazem, zda byla porizena po [aktualni datum s dekrementovanym rokem].Prislusna funkce vratila chybu, neb byla dotazovana na invalidni datum.Je to blboucke, ale holt errare humanum est.

 3. [11]No, z pohledu insidera to zas tak neuvěřitelné není. Já to vidím jako nedostatečně provedenou analýzu (nebo spíš cílový koncept) a nedůsledné testování. Že by programátoři něco věděli o nějakém Caesarovi, bych si nedovolil předpokládat.Umím si dobře představit, jak to vzniklo, co už si představuju hůř, je že to tak vůbec mohlo vzniknout.Nějaké postihy, penále či vyvozování záleží na tom, na jakém viníkovi se všichni zúčastnění dohodnou a jak vypadají smlouvy. Jestli stejně blbě, jako výsledek, tak prostě dodavatel pohrozí vypovězením SLA a je vymalováno.btw: těmi ajťáky v postu jsem zdaleka nemyslel jen programátory.

 4. Avatar Milan
  Milan says:

  Mně to přijde naprosto neuvěřitelné.Za stovky milionů se koupí počítačový program, jehož tvůrci zapomněli, že už před cca 2058 lety zavedl jakýsi Gaius Iulius Caesar z navedený řekoegyptským astrologem Sosigenem přestupný rok – delší únor jednou za čtyři roky. Jaké si za to ministerstvo od té firmy naúčtuje penále?A naúčtuje si vůbec nějaké?A co z toho vyvodí ta firma vůči svým programátorům?

 5. [8] – aha, výborně. Skvělý příspěvek k mé dnešní diskusi s kolegou o podílu analýzy a vývoje. Takhle to zkurvit… Nicméně, pořád za tím vidím ten kalendář – i takové výpočty se dělají přes něj a pokud to někdo neobejde, tak se může stát jen těžko.[9] – jo, tím jsi to upřesnila 🙂

 6. Avatar Mod.
  Mod. says:

  Tedy přesnějši, před rokem dneska bylo, ale bylo to už zítra :o)))

 7. Avatar Mod.
  Mod. says:

  Oni říkali, že ten systém funguje na principu, že si převezme přesně rok stará data k vyhotovení těch nových, takže kdo přišel dneska, žádná data neměl k dispoziici, protože před rokem "dneska nebylo":o), přenastavili prý ten rok operativně na 365 dní a pak už to začalo funkšnovat.

 8. [6]Jak by se vůbec mohl SAP zhroutit! Jakékoliv nestandardní chování je buď vlastnost nebo chyba uživatele :-)Stejně bych rád věděl, jak/v čem to kdo programoval. Pro tyhle účely se používají hotové kalendářové objekty – neumím si představit, že něco spadne na 29. únoru.

 9. Avatar lední brtník
  lední brtník says:

  obvykle pokouším firemní systém zadáváním dat, jako je 31.4. apod. ale únor se mi zdál příliš nápadný, tentokrát jim to prošlo a excel formulář ani sap se nezhroutili.

 10. [3] – prostě měli dost materiálu na další den, tak ho tam operativně přidali :-)[4] – konečně nějaká funkční strategie!

 11. Avatar Mod.
  Mod. says:

  Prosímtě neblbni, víš jaké škody by to způsobilo v ekonomice? I ten jeden den prý zvýší inflaci i několik set mega! To by se Kalousek zase musel hluboce zamyslet a následně by musel třeba důchodcům sdělit, že jejich důchody budou valorizovány ve prospěch státu :o))

 12. Avatar Radka
  Radka says:

  http://clanky.kecteni.cz…-30-unor

 13. …a čekat, až se to přežene :-)Průšvih by byl, kdybychom se zítra probudili a bylo 30.2.A vůbec – navrhuji založit Ligu proti diskriminaci února. Je to sice blbej měsíc, ale zasloužil by si rovnoprávnost.

 14. Avatar Mod.
  Mod. says:

  Zůstávám ležet a mám připaženo!