Příživníci revisited

📎and tagged

…aneb O válce stejně zbytečné, jako nekonečné

Jak se zdá, dementní, ukřičené strkanice mezi klany Zaměstnanců a Podnikatelů nás po záchvatu stínového socanského sebevraha Mládka budou oblažovat ještě dlouho – a úplně zbytečně. Evergreenem zákopové války je vyvracení „bludu“, že za zaměstnance něco platí zaměstnavatel, což je vyargumentováno „faktem“, že si na sebe přece zaměstnanec musí vydělat. Nu což – zní to logicky, ne? Jenže to tak není – tedy ne úplně. Zastánci této skvělé myšlenky totiž ignorují (nebo vůbec neznají) elementární principy zaměstnanosti – totiž corporate fee a controllingovou solidaritu. Zkusme se tedy na ty rozdíly či nerozdíly podívat blíž (předem podotýkám, že to bude pohled velmi zjednodušený a šablonovitý, exceptions apply a já sám bych jich dokázal jmenovat 3 rusutury, takže mne toho prosím ušetřete).

Musí si tedy zaměstnanec opravdu na sebe vydělat? Nemusí. Především – aby mohl být zaměstnancem, musí ho někdo zaměstnat. Ten někdo to nedělá z čirého altruismu, ale proto aby zaměstnanec vydělal jemu, ne na sebe (to je rozdíl). Režii (nejen ve smyslu nákladovém) pak nese zaměstnavatel. Ten musí dodržovat ZP (jakkoliv tak ne vždy činí) a poskytovat Zaměstnanci povinné i nepovinné Výsady a Práva. Zaměstnance nezajímá, jestli pro něj Zaměstnavatel má práci nebo ne – povinností Zaměstnavatele dle ZP je Zaměstnanci práci dávat a za ni mu platit (přičemž tato povinnost nezaniká, ani když Zaměstnavatel nemá příjmy). Tedy státem garantovaná sociální jistota, různými typy Zaměstnavatelů různě aplikovaná. Jak se to dá ohnout a ohýbá, by bylo na další článek – nepovažujme to pro tento účel za principiální.

K zajištění výše uvedených Práv Zaměstnance si Zaměstnavatel určitého typu musí pořídit specializované režijní zaměstnance (účetní, personalisty…). Ti si na sebe zcela jistě nevydělají – můžeme tedy s jistou dávkou chybovosti tvrdit, že na ně musí vydělávat ti „produktivní“ (kteří jim to taky předhazují). Nemuselo by to tak být, kdyby si zaměstnanci tuto agendu zpracovávali svépomocně a na vlastní náklady. On si takový uklízeč na dílně své DP jistě rád vyrobí sám a když ne, tak těch pár tisícovek účetní ho přece nezabije.

Jak jsme si tedy řekli, Zaměstnavatel musí Zaměstnanci nejdřív najít práci, aby si „na sebe“ následně Zaměstnanec mohl vydělat. Jistě, i na to hledání kšeftů se běžně najímají zaměstnanci. Co když ale nějaký Zaměstnanec dočasně nebo trvale nemá práci? Snížit úvazek? Propustit (s placenou výpovědní lhůtou)? Jak to chodí ve velkých firmách? Zaměstnanec sedí dál na pérdeli a bere svůj plat, na který mu „vydělávají“ ostatní. Úkolem (a za jistých okolností i povinností) Zaměstnavatele coby dobrého hospodáře ovšem je generovat pojistné zdroje, aby případné hluché období ustál. Je opravdu pošetilé tvrdit, že pan Zaměstnanec vydělává vždy a stoprocentně na všechno. Kdyby tomu tak bylo, má vůbec zaměstnanec nějakou motivaci být Zaměstnancem? A jsme u jádra problému! Podnikatel, který závidí zaměstnancům, může seknout s byznysem a stát se taky zaměstnancem. Zaměstnanec, který závidí podnikateli, může dát výpověď a hodit se na soukromo. Pak může využívat všech těch benefitů jako nákladové paušály, daňová optimalizace apod. A když se mu nebude dařit? Žádný strach – stát si stejně vezme svoje. Od toho máme minimální vyměřovací základ. Nevyděláváš? Stejně cáluješ.

Zejména zaměstnancům bych tedy doporučoval si to aspoň na nějakou dobu vyzkoušet. Stát se podnikatelem, který nemá tu výsadu, že se koncentruje jen na svou práci a musí ještě krmit molocha. Chceš dovolenou? Jako podnikatel si ji můžeš udělat libovolně dlouhou, nejen těch pár týdnů, co mají zaměstnanci. Jen to má drobný háček – asi tušíte, jaký. Chceš benefity? Pitný program, sport, kultura, sick days…? Ber, co hrdlo ráčí – když na to máš. Je ti šoufl? Jdi si lehnout – no problem. Klidně zavolej zákazníkovi, že máš rýmečku. Potřebuješ školení? Literaturu? Kup si, co chceš – třeba i to, co by ti tvůj zaměstnavatel nikdy nedal. Že je toho ňák moc? Že by ses na to mohl vysrat? Nezoufej – pořiď si zaměstnance! Nebo hned několik. Časem začnou vysírat, zrobí si Odbory.

Jak je vidět, diskuse o tom, co všechno „za zaměstnance“ zaměstnavatel odvádí a jak si „na sebe“ musí zaměstnanec vydělat, jsou poněkud irelevantní. Máte pocit, že Ema má mísu a vy máte maso (ó, to se máme)? Dělejte s tím něco! Změňte to! Nebo si zadržkujte jako správní Češi, déte na to ňáké ten škopek a jede se dál.


10 Responses to Příživníci revisited

 1. http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Omezit-volebni-pravo-Razny-podnikatel-od-Jilkove-busi-do-prizivniku-na-statu-266860
  Taky zajímavá úvaha. Jestliže (hypoteticky 🙂 ) budeme mít stranu, jejímž jediným programem je bohatým brát a chudým rozdávat, bylo by řešením částečné omezení volebního práva? Měl by ten, kdo volí funkcionalitu profesionálního příživnictví („můžu pracovat, ale proč bych to dělal„), mít volební hlas se stejnou váhou, jako ten, kdo takový systém musí dotovat?
  Radikální? Možná jen do té doby, než se příživník podívá na své daňové přiznání a zjistí, že bohatí jsou ti druzí – za jeho prachy.

 2. Avatar vittta
  vittta says:

  Jistě chválíš Janice to,co Graver píše pod nickem „vittta“.

  Když sem skutečný vittta přišel,domníval se,že se na tomto prostoru dá diskutovat o tématech vážných i nevážných.
  Že název choromyslnec je jen názvem a že skutečný Graver stojí za nějakou tu výměnu názorů.

  Místo toho se ten nešťastník dostal do rukou šílencům,lhářům,tlachalům,machýrkům a…zkrátka pacientům.

  Prostě pacient a blázen napíše text-a ten je nedotknutelný,neb je to PRAVDA přímo boží.

  O textu se dále nemluví,(ten je TABU)řeší se toliko případný oponent.

  Graver v mnoha podobách řeší oponenta a případní čtenáři ohodnotí jiný názor nějakým spojením,naznačujícím,že tento názor je naprosto hloupý (třeba svatá prostoto,prostato).

  PRAVDA v nosném textu tak zůstane nedotčena,blázni se zaradují (a jdou se o politice bavit na FB,který má zřejmě tu výhodu,že v určité skupině mají všichni názory stejné,tudíž nikdo nemusí diskutovat-natož pak přemýšlet a stačí se vzájemně plácat po zádech) a ukojí svou jedinou potřebu.
  Ukázat prstem na toho špatného-aniž by ohrozili svou čistotu a pravost případnou diskuzí.

  Graver (ten hlavní)toto neustále píše a upozorňuje na to toho vitttu (toho pravého)-to jsou ty pasáže,kdy se pošklebuje,že onen vittta má tu drzost,požadovat po něm diskuzi (po jeho),místo aby také jen nadával.(po graverovsku).

  Kdyby se ten vittta přizpůsobil a nadával a nadával,tak je to OK a řešilo by se tady,co kdo komu řekl a kdo je větší hovado,což je zjevně syslem těchto stránek.

  Zachránit situaci se snaží (skutečný) Graver tím,že neustále připomíná útok vittty (pravého) na jeho otce (graverova),který si ale Graver nejprve musel vymyslet,aby bylo co řešit,když skutečný vittta ne a ne začít „diskutovat“ po graverově způsobu.

  Ale tedy sranda tady je,to zas jo.
  Snad to tady ten skutečný vittta trošku zkultivuje nějakým názorem-ale i tak bude odpověď jen špína-což tedy tomuto osvícenci nijak nevadí,neb kvalita rodí se v bolestech a tohle je koneckonců jenom-Choromyslnec.

 3. Avatar Janice Palice
  Janice Palice says:

  Dobrá práce, Gravere. Toto je opravdu moc pěkný a veselý choromyslinec.

 4. Avatar vittta
  vittta says:

  Ale tedy musím říci,že pod tím nickem „vittta“ píšeš velice rozumě až chvílemi geniálně.
  Jinak je to pod jinými nicky snůška hoven,co si budem povídat….

 5. Ne, já už to neunesu, nemohu dál. Bez zpovědi bych nemohl jít večer absorbovat etanol. Tak tedy dobrá – dostali jste to ze mě. Pod nickem vittta si sem píšu sám, abych měl pro své bludy aspoň nějakou oponenturu. Přiznávám se ve strašlivých duševních mukách – až takto hluboko jsem ve jménu svého Projektu klesl! Neodolal jsem lákadlu Boha Kontradikce a stvořil vitttu k obrazu svému (eh, tedy vlastně proti obrazu). Ten věčný antagonismus lopata/kravata, modrá/rudá, černá/bílá (no dobrá, k tomu by mi stačil masturbující černoch) mne překonal a přinutil k tomuto mrzkému činu.
  No, a co má být. Prostě na to myslete, až sem ten džekyl zase něco napíše 🙂

 6. Avatar vittta
  vittta says:

  Vyser se na ty falešné nicky Gravere a raději hoď něco do placu.

  Janice Palice-no ty máš nápady,chlape!

 7. Avatar vittta
  vittta says:

  Text připomíná spíše dětský pláč než argumentační smršť zaměstnavatele.

  Skutečně je pravda,co je v textu psáno,to nelze popřít.

  Pokud ale zaměstnavatel nemá schopnosti,potřebné pro vedení firmy(čky),nemá si s tím ani začínat.

  Pokud je podnikatel schopný,vydělá,pokud ne,tak padne,to je kapitalismus a divím se,že to autor,který se silně hlásí k pravicovým hodnotám více-méně zpochybňuje.

  Ono je ve skutečnosti tak(a mnozí příznivci pravice na to zapomínají),že prvotním cílem zaměstnavatele,resp.podnikatele je vytvořit zisk.
  Mohlo by se zdát,že tento zisk se dá tvořit toliko na úkor zaměstnanců a myslím,že plno podnikatelů by si to tak i přálo.
  Leč-skutečnost je trošku jiná,zisk se dá tvořit i na úkor zaměstnavatelů jiných-v praxi se tomu říká konkurence.
  Tedy schopnější podnikatel bez skrupulí ničí toho méně schopného a ten má pak tendence požadovat od státu (ANO ,skutečně je nářek nad výší daní jen pokusem ždímat peníze od státu) různá daňová zvýhodnění jen za to,že je neschopný udržet si firmu v konkurenci.

  Nikdo nechce platit vyšší daně-ani já ne-ale při pohledu do současného světa je nízké daňové zatížení jen iluzí a každý se musí smířit s tím,že bude platit víc-bez ohledu na to,jestli má levicové či pravicové názory-a měl by se na to spíše připravovat než plakat,jak jsou na něj „levičáci“ zlí.
  Je také lhostejné,kdo bude u moci,ke zvýšení daní přistoupí jak strany „pravicové“,tak „levicové“.
  Je to beztak jen hra na politiku.

  Kam tohle zpoplatňování všeho (a zvyšování daní je zpoplatňování též) dospěje se neodvažuji raději typovat,především proto,že za čím dál větší platby nabízí stát čím dál menší služby a to dobře dopadnout nemůže ani v těch nejkrásnějších snech.

  Domnívám se,že důvodem je především čím dál lépe viditelný fakt,že STÁT je jen loutkou v rukou nadnárodních korporací a nemá ve skutečnosti žádnou moc nad vlastním vedením,tudíž většina vybraných prostředků slouží jako veletok financí do soukromých kapes,místo aby se z něj financovaly státní služby.

  • Avatar Janice Palice
   Janice Palice says:

   Svatá prostoto!

   • Ano, tady jsem! Copak – na něco jsme zapomněli?
    Jinak máš smůlu – pokud sem napíše někdo jiný, než já, já nebo já, bude milicionářskou hlídkou označen za mě.
    A to ještě chudák netuší, že jsem si sem psal jako Janice Palice už dřív :-). Asi mu jeden trapas s časovým posunem nestačil.
    Ano, ano. Mnozí žijí v tom strašlivém bludu, že čehož sami činí, také druzí činiti musejí.

    Pošlete to dál – dostanete cukřík!

    • Avatar vittta
     vittta says:

     Nebuď nervozní,Janice-Palice se určitě ozve a potvrdí ti,že to nejsi ty ale ona.