Co nám cikáni můžou?

📎and tagged

Skvělý hype s propagací šikovných a pracovitých cikánů se šíří kotlinkou. Tento mazácký počin neziskovky IQ Roma servis staví na mohutné grafické akcentaci asociálních volnočasových folklórních aktivit romského etnika (krádeže, loupeže, násilí…) v kontrastu s pozitivní interpretací, vyvedenou drobným písmem. Abych se nevyjadřoval jako yntelektuálský zmrd, tak třeba takto: Cikáni nám zas nařezali… plnou kůlnu dříví.

Musím říct, že tak dokonalý vlastní gól jsem nezažil od dob diskusí s Mistrem Alienem. Pošetilá snaha napravit cikánskou reputaci pod sloganem „tisíce Romů naráží na špatnou pověst, která jim brání získat práci“ (tu stěnu špatné pověsti, na kterou naráží, jim samozřejmě zcela neoprávněně postavili rasističtí gádžové) a přesvědčit obyčejné lidi, že primárním zájmem cikánů je poctivě pracovat a brání jim v tom pouze nenávistný přístup majority, vyústila v dokonalý fór, který se šíří jak úplavice na veřejném retichu. Romské sdružení cikánům z grantů pěkně zavařilo a já nevím, jestli bychom v této situaci neměli vyjádřit politování. V každém případě jsem si poněkud vylepšil náladu, mírně podkopnutou svým panickým útěkem ze spárů krvelačných filosofofilů.

Tak neváhejte, zapojte invenci a zkuste vypotit slogánek s touto šablonou – když budete dobří, třeba to IQ Roma koupí :-).


47 Responses to Co nám cikáni můžou?

 1. Avatar radka
  radka says:

  no my celou dobu mysleli že je šmrnclej arabem, až na vejšce jsem poznala jeho maminka. cigánka jak vyšitá, uklízela v opeře a snažila se aby nerostl v jejich tradicích:-) bezva kluk.my končili 84, ty o dva roky pozděj?

 2. Avatar radka
  radka says:

  Ruda S.

 3. taky mám svoje zkušenosti (negativní) a pár pozitivních, ty slogany mi připadly celkem vtipné. doufám že nikoho neobviňuju. max. sebe ale to má důvod. lepší je vědět o sobě i to horší než růžové brýle.
  tak přeju hezkou dovolenou pokud bude, ja teď užívám volna pořád

  • Klidně nás obviňuj – my ti to vrátíme 🙂
   Co bych se já o sobě ještě mohl dozvědět horšího? Všechno už mi řekli ostatní 🙂

 4. Avatar radka
  radka says:

  já jsem nesklapla.pořád asi tak dvacet i více let tvrdím, že mezi tou zatímmenšinou je hoodně veký procento, většina, těch, co makat nebudou, budou se raděj živit krádežemi, dávkami, budou mít pořád tu potřebu silou ukazovat, že jsme mi hnusní rasisti.ale jsou ti, co se ve finále stydí za ty své „romy“. znám hodně cigánů, kterých si můžu vážit. s jedním s nich jsem chodila na gympl (i ty gravere, i když jsi byl níž:-) a poté na vejšku. měl to těžký. bílí ho nebrali, protože byl cigán, cigáni ho nebrali, protože byl vychovanej k tomu, aby pracoval, studoval, mluvil slušně a česky…
  takže tak. ty hajzly, co kradou, dojí stát, přepadávají děti a ženský, bych zabila. a že je znich velké procento „romů“? já za to nemůžu…já bych je bila černej, bílej, modrej nebo rudej…

 5. Avatar radka
  radka says:

  takže bys jako rasista nebyla, pokuď bys pronajala, třeba za těžkej peníz? ale oni by to chtěli formou příspěvku na bydlení zpět od státu i když bys podle statistik měla kurevsky vysokou šanci na vybydlení bytu?? ejhle, jsi rasista? nebo ti kdo zneužívají jejich situaCE a poté dojí stát?kdo je rasista? ten co je realista nebo ten kdo jen kecá? chris, kde jsi? abych se mohla stydět potřebuji vědět, co jsi konkrétního pro ně udělala ty???

  • Ono snad není nutné něco konkrétního dělat – občas jen stačí nekecat moc o tom, o čem vím hovno, když už o tom kecám, tak to prezentovat jako názor, ne jako statement či obvinění a když někdo chce fakta a důkazy, tak se nezachovat jako zmrd a neobvinit druhého, že to špatně pochopil a překroutil, páč už dlouho neměl dovolenou. To je technika ze spodních pater diskuse a já už jsem si takových veletočů užil dost od různých jessií, alienů & comp.

 6. ja jen že takoví nejsou všichni a kdo se narodí jako cikán to má hrozně těžké. u nás ve městě ho fakticky nikdo z běžných majitelů do nájmu neveme. ze strachu. pak přicházejí různí vychcálkové a derou je z kůže. nemluvím teď o těch co vybydlují, ale o tech co se snaží

  • Já bych mohl vykládat, že takoví nejsou všichni. Pár těch, kteří „takoví“ nejsou, jsem znal. S jedním jsem pracoval. Jiného vlastní rodina zavrhla za to, že nebyl „takový“ a odmítl bratranci schovat čórku. Jako malý graveřík jsem se hodně natěsno stýkal s cikánskou partou (tenkrát se tomu ještě neříkalo gang mladistvých a slovo Rom nikdo neznal).
   Ne, všichni nejsou takoví. Průser je v tom, že „takových“ jich je mnohem víc, než v kterékoliv jiné statistické skupině. Což je nepochybně rasisitický výrok, že?

  • Kdepak – oni ti vychcálkové nederou z kůže chudáky cikány, ale chudáky nás. Pronajímatel si řekne o přemrštěný nájem a cikáni, protože jsou na dávkách, na to dostanou příspěvek z našich kapes. Tenhle trik neznáš?

 7. Avatar radka
  radka says:

  proč? když vím, jak se chová 90% muslimů a jsem svéprávna sebevědomá žena, tak si taky žádnýho nevezmu. je to rasismus? když vidím, že x% cigánů nejen neplatí nájem, ale že byty naopak „vybydlují“ a nevezmu je tedy do podnájmu, je to rasismus? nebo je to zdravej rozum? kdo z těch jejich obhájců a těch co nás obviňují z rasismu jim dal do nájmu byt nebo je vzal k sobě bydlet? co by chris udělala, kdyby u ní zaklepali a řekli – můžeme si u vás na dvoře postavit stan, nemáme kde bydlet???

  • Ti, kteří si to vyzkouší (a eventuelně si ještě dají repete), většinou změní názor nebo aspoň sklapnou, protože jim dojde, jak blbě ty jejich kecy zní.
   A co by řekla Chris a jí podobní, kteří vidí rasismus za každým keřem, aniž by se aspoň zamysleli nad reálným významem toho slova dřív, než ho vypustí z úst? Svěřila by své děti cikánské familii na hlídání v dobré víře, že zrovna tihle nejsou „takoví“? No, zajděte se jí zeptat, já k tomu nějak nemám důvod.

 8. radko, mám máslo na hlavě. držím si odstup.

 9. Avatar radka
  radka says:

  mimochodem když jsem to ervínovi, otci toho smrada, řekla, seřezal ho do krve. dokonce jsem toho hajzla bránila. a dorazila mě ervínova věta: na toho šahat nebudeš, jeho mama nám vždycky pomáhala…takže na ostatní ano? mají zvláštní povahu. totéž když mě v bronxu přepadli. začla jsem ječet, zjevil se albín olah a zařval – ta je naša, tu nechte…ještě se omluvili. ale jak by to dopadla, když bych dříve olahovým nepomohla dostat děcka z děcáku?

 10. Avatar radka
  radka says:

  ratko, já teda v tvém pohledu rasista být nemůžu:-) já dokonce přijala domů na dva roky cigánku a starala jsem se o ni i o její dítě. deset let jsem bydlela v brněnském bronxu a pomáhala jsem jim jak jsem mohla, od psaní všelijakých žádostí, vyplňování formulářů, přiznání (ano, hodně, i když ne většina, jich tam podnikalo a dokonce i platili daně), v získávání dětí zpět do péče, krmila jsem jejich děti když měly hlad, prala jsem jim když jim vypli elektřinu atd atd…a po pár letech jedno z těch dětí s kamarády přepadlo zákeřně mýho syna (epileptika mimochodem) v jednu odpoledne na mendláku (brněnský náměstí, kde jsou stále desítky až stovky lidí). toho smrada hájila u soudu samková. ona je rasistka. protože její výslech ve stylu – chlapečku, tobě doma říkali, že cikáni jsou zlí, že? proto jsi jeho kamarádské chytnutí za rameno (když už vedle ležel v bezvědomí po ranách synův kamarád)považoval za jakýsi rádobyútok a dobrovolně jsi mu vše vydal, že? kdyby byli bílí, ani by tě nenapadlo, že je to nějaká loupež, že? to je rasismus. dodnes má klíče od mýho baráku místní cigán, který když je potřeba pomůže porýt, pořezat, odvézt, zateplit, prostě to na co nemám čas ani sílu. chytráci řvoucí o rasismu by si měli domů nějakou rodinu vzít. pomáhat jim. a pak blbě kecat.

 11. nerada se někomu vysmívám. takhle se pak může celkem zábavná věc zvrhnout. ve výsměch. a to jsem nechtěla.

  • Nezaměňoval bych výsměch a pobavení. Dalo by se to ovšem chápat i tak, že se tímhle pitomým počinem vysmívá IQ Roma cikánům.
   Ale ti správní to mají přebrané – drž hubu nebo jsi rasýsta.

   • ja jsem rasistka (sama sobě v mých očích) od doby kdy jsem odmítla pronajmout byt cikánce jen proto že je cikánka. nebyl v tom jiný důvod. jen strach a předsudek. nejsem na to vůbec pyšná. a ty letáky mi fakt přišly legrační, zasmála jsem se. bylo to vtipné. sžíravá ironie a sarkasmus je pak jiná přihrádka i když bych to rasismem nenazvala. rasizmus bylo to co jsem udělala já :o( to jak si notujete s radkou je spíše sarkasmus

    • No, to musíš vědět sama, jestli jsi nechtěla ubytovat cikánku jen proto, že hluboce a bezdůvodně nenávidíš nějakou rasu nebo proto, že jsi měla takový blbý pocit, že by to nemuselo skončit dobře 🙂

 12. Avatar radka
  radka says:

  já abych se přiznala, tak když jsem viděla první plakát iq roma, tak jsem naopak myslela, že to spáchali odporní rasisti, kteří si takhle z nich dělají srandu

  • To je přesně to, co říkám. Mně to taky nejdřív připadlo jako ohromnej fór, podanej na tácu dobrého úmyslu, takže to ani ti největší hnidopiši nemůžou transformovat v rasismus.
   Nevyjadřuješ se o cikánech dostatečně uctivě? Děláš si z nich legraci? vysmíváš se či dokonce kritizuješ jejich chování a jednání? Jsi rasista. Můžeš donekonečna opakovat, že problém není v nějaké rase či etniku, ale prostě v tom, že určitá cílová skupina už pěkných pár generací žije a funguje určitým způsobem, vede k tomu své děti, brutálně vystupuje proti každému, kdo by jen náznakem chtěl něco změnit… Ne, prostě rasista a tečka.

 13. Aha, tak to jsem si oddechl, že jsem to nepochopil a že je to jen moje jančení. Jak jsem já osel mohl tu formulaci, že tu dáváme otevřeně průchod rasismu, tak hloupě přebrat. Vždyť my se tu přece můžeme vyjadřovat, jak je nám libo a vzhledem k tomu, že rasismus JE trestný čin, tak tvoje úsměvné stažení ocásku chápu tak, že si už nemyslíš, že to, čemu tu dáváme průchod, je rasismus. Tak mi to tedy nějak vychází, že kdybys víc myslela a míň kecala, tak sis tu „provokativní“ poznámku odpustila (protože je ti jasné, že ji vyargumentovat neumíš) a mohl být klid. Já totiž na provokativní poznámky o páchání trestné činnosti občas úplně hystericky a nekriticky reaguju stylem „tak to dokaž“. Jaké konce to občas bere, se můžeš zeptat soudružky účetní.
  Dovolenou mám právě teď, ale už hodně dlouho mám pocit, že nejsem sám, kdo by si ji měl vzít.

  Doprdelepráce, tak jsem se těšil na nějaké pěkné slogany a zatím to vypadá, že tu za chvíli budu mít i paní Samkovou 🙂

 14. Chachá, já přece nenapsala, že se tady nesmíte projevovat rasisticky, tos asi něco přehlíd. Klidně se svobodně vyjadřujte, jak je libo.

  Fakt se divím, že tě to pořád baví. Nechápu, co vyšiluješ.
  Jedna provokativní poznámka a hned jančíš kvůli trestným činům?
  Asi by to chtělo dovolenou:-i

 15. Ono vadí, když se rasismus pojmenuje rasismus?
  A odkdy se to nesmí říkat?
  Si přečti znovu některé komentáře, nejen ty svoje:-i

  • Ne, nevadí, když se rasismus pojmenuje rasismus. Takže tě ještě jednou vybízím, aby ses pokusila své obvinění vyargumentovat. „Přečti si svoje komentáře“ je argument možná pro tebe, ne pro mě.
   Ještě štěstí, že ten trestný čin, ze kterého nás tu obviňuješ, nespadá pod &168 – to bys asi měla dilema. Nebo možná ne.

   btw: zkus si do toho svého nenávistného článku o sportovcích dosadit místo sportovce cikána a místo sportu nějakou jinou specifickou činnost a třeba se ti otevřou oči. Pokud budu o cikánech (jako o skupině, která se určitým způsobem sama vymezila) konstatovat, že převážně parazirtují na rozpočtu, kriminalizují se a působí společnosti problémy (popřeš cokoliv z uvedeného?), tak jsem rasista. Pokud budu totéž tvrdit např. o sportovcích (a to přesně děláš ty), tak jsem co? Asi jen frustrovaný trouba.

   btw2: „ten tvůj výkřik „ono se to nesmí říkat?“ od tebe v poslední době slýchávám dost často jako reakci na odlišné názory a projevy jiných. Tak co kdybys nechala ty svobodně se vyjadřovat ostatní? Pokud jsi opravdu přesvědčena, že jsi odkryla ohnisko rasismu a Vandasových kohort, tak konej svou občanskou povinnost a neplkej tu o tom. Obvinění z trestných činů už jsem zažil tři rusutury. Můžeš si vzít za vzor soudružku účetní a najmout si párek webových ztroskotanců, aby si to se mnou vyřídili za tebe :-))

   Chris, začínáš být opravdu ee.

 16. Vidím, že tady už se dává prostor otevřenému rasismu:(
  Čím dál tím lépe:-i

  • Předpokládám, že pojem křivé obvinění ti není neznámý a jsi schopná svůj výrok dokázat. Ocenil bych, kdybys mohla poukázat na konkrétní formulaci, která by případně před soudem obstála jako rasismus. A ještě víc bych ocenil, kdyby ses dál věnovala mrtvým i živým filosofům na svém blogu a ušetřila mě podobných sraček. Takových, kteří si zakládají živnost na módní dezinterpretaci pojmu rasismus mám už dlouho plné zuby.
   Pokud se ti nelíbí, co se tu píše, udělej to jako já u tebe. A cestou k tomu můžeš přidat nějaké to drobné udáníčko – nebudeš první.

 17. Avatar radka
  radka says:

  já si teď, když vidím kandidáty, myslím, že ten gott by byl ještě docela dobrej:-))

  • Gotta nebrat. Já bych instaloval mladší ročníky, aby dýl vydrželi čerství. Ale když už mě sem lezou právnící a obviňují mě z rasismu, tak tedy toho Franze. Ten je pěkně barevnej a není to žádnej blbec. Když můžou mít amíci černocha, tak my modrýho! To těm multikulti revolucionářům vyfoukne plachty!

 18. Jojo, tak dlouho ji chudinku podezírali, že se jen zviditelňuje, až … se zviditelnila.
  V podstatě se plní to, o čem jsem již před válkou mluvil se svým okresním hejtmanem – přímá volba prezidenta tenhle institut jen degraduje.
  Nebo si už kurva všichni ti kandidáti dělají kozy…

 19. Avatar radka
  radka says:

  no a teď mají i svou kandidátku na prezidenta:-)))asi jí už definitivně hráblo…

 20. Avatar radka
  radka says:

  chraň pánbů, za to, že udržují růst populace si zaslouží, „aby se o ně sociálka postarala“ jak říkala ta paní v televizi. jak já bych je ráda poslala bydlet k havlovi (teď už do slova a do písmene) nebo ke kocábovi. kluci tolerantní demokratycký by nám ukázali, jak se s níma dá žít…

 21. Ano, to s tím mostem vyznívá taky pozitivně 🙂
  A byty za vybydlený baráky samozřejmě dostat musí – jinak je to rasismus a diskriminace. Jestliže zacházím se svěřeným majetkem dle zvyklostí a obyčejů svého etnika a nedopatřením při tom dojde k totální destrukci, pak snad mám v multikulturní společnosti nárok na bezplatnou adekvátní náhradu, ne? Nebo bys snad chtěla, aby si na to vydělali sami?

 22. Avatar radka
  radka says:

  cigán přepadl
  přes zábradlí nuselskýho mostu…

  ještě tam teď mohli doplnit fotky z ostravy přívozu jak řvou že se o ně sociálka nestará a že chcou byty za ty vybydlený baráky.

 23. Ta kampaň nepochybně užitečná byla – jen jaksi jinak, než to geniální autor zamýšlel. Chápu, že se ty dotace v něčem utopit musí, ale tady sdružení IQ (sic!) Roma vyrobilo opravdu hutný zmetek (nevím, jestli to někomu zadali – asi ano).

 24. O užitečnosti takové kampaně mám pochybnosti, jako o užitečnosti většiny podobných kampaní, ale ten nápad mi přijde opravdu vtipný:)

 25. tak to je na reklamu, zatím nejlepší hláška 🙂

 26. Fčíl bych se měl zeptat paní Samkové, jestli nezná nějakou vhodnou koncovku na „Cikán vytáhl mačetu…“ 🙂

  Co třeba Cikán mi vrazil nůž do břicha… a zručně vyjmul apendix 🙂

 27. omlouvám se že ti to tady zasekám:

  cikan přistoupil k babičce
  a převedl ji přes cestu 🙂 to je taky hezké

 28. přiznám se že ty hlášky neznám, nevím zda je tam

  cikán vytáh sekeru a nasekal mi všecko dříví 🙂 to je celkém hezké

 29. Odporní rasisti (od kterých se samozřejmě distancujeme) by toho hned zneužili a obrátili sekvenci:
  Cikán mi odnesl nákup až domů… k sobě 🙁

 30. cikán mi natlouk
  všecky obrazy na zeď

  cikán utek s penězi
  a uložil mi je na účet

  cikán vytrhal všecky dráty
  a dal mi tam nové