Citizens on Patrol

📎and tagged

Chovance ministerstva vnitra přepadla myšlenka, jak posílit veřejnou bezpečnost (s malými písmeny). Navrhuje vytvořit institut policejních asistentů, tedy jakýchsi civilních pomocníků uniformovaných složek, částečně kompenzujících kapacitní (a přiznejme, že i funkční) nedostatky PČR i MP. Nemají mít jiné, než občanské pravomoci, mají sloužit ve svém volném čase a v ideálním případě zadarmo (případně za stravenky 🙂 ). A hned to schytal ze všech stran. Jeho nápad byl označen za pokus o reinkarnaci Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti (PS VB).

Nicméně, zcela zcestná idea to není (jako v mnohých dalších případech, kdy je myšlenka dobrá, leč implementace mizerná). Reflexe na PS VB mi přijde poněkud velmi mimo. Krátký exkurz pro ty, kteří už nepamatují: PS VB bylo odkladiště zakomplexovaných pitomců, kteří si chtěli na policajty aspoň zahrát, zabuzerovat si a okusit chuť moci, když už se k oficiálním složkám reálně dostat nemohli. Výsada byla umožněna pouze uvědomělým soudruhům občanům, kteří měli klapoklidez a byli zcela loajální k režimu. Policajtů bylo dost – nebyla potřeba je takto nahrazovat. Hlavní funkce PS VB byla zajišťovat pořádek při socialistických eventech jako oslavy Prvního máje, návštěvy spřátelených státníků apod.

Jistě, při špatné implementaci se i policejním asistentem může stát vymytý egomasturbant s mentální kapacitou přetržené žížaly a s motivací totalitního fízla. Ale zkusil jsem si tu myšlenku trochu aproximovat: policejní asistenti můžou mít své místo přinejmenším tam, kde vládne lidská lhostejnost a připosranost. Tam, kde můžou (a měli by) pomoci aspoň tak, jak by to měl udělat každý z nás – kdyby to mělo znamenat „jen“ poskytnout první (nebo jen tu obyčejnou lidskou) pomoc nebo prostě zvednout telefon a zavolat ty, kteří situaci můžou a mají řešit. To nejsou zajímavé posty pro zmrdy, vohnouty a deprivanty. Řádové sestry ve zdravotnických zařízeních jsou možná jistou paralelou.

Nelze se ovšem divit, že koho nenapadne PS VB, tomu se vybaví stáda po zuby ozbrojených vymaštěných holohlavců v hadrech od Thora, kteří v opileckém rauši bloumají ulicemi a hledají, na kom by si vybouřili své mindráky. Myšlenka se asi realizace nedočká a pokud ano, bude problém to zazdrojovat. Ale třeba by ministerstvo asistentům mohlo nabídnout daňové úlevy 🙂 . Naopak se děsím, že někoho napadne rekrutovat asistenty z řad profesionálních nezaměstnaných socdávkařů, kteří by na veřejný pořádek jistě mohli dohlédnout třeba cestou z herny, kde prohrávají můj výdělek.

Citizens on Patrol