My vám tu cenzuru zcenzurujeme!

📎and tagged

…aneb politika pod pirátskou vlajkou

Těšil jsem se jako malé dítě, jak budou Piráti reagovat na jeden z největších mentálních kolapsů našich legislativců – chystanou/nechystanou novelu loterijního zákona (detaily si vygooglete, je toho plná pavlač). A musím se pochválit – mé očekávání bylo naplněno. Piráti se k věci postavili čelem a vyhrožují útokem a blokádou webů sněmovny i politických stran (kterých?). Zbraněmi (které na to nepochybně mají) takto navíc chřestí pan Michálek, což je koordinátor PirateLeaks a šef pirátské administrativy (tedy asi žádná malá ryba ani nametený subalterní straník, který pod sebe kálí a neví, co mluví).

Nu, pane Michálku, nejedná se o žádný cílený útok na internet (tím hrozíte vy), nýbrž prostě o blouznivý výplod chorého mozku, zcela odtrženého od reality a postiženého fatální neznalostí problematiky. Ano, ve svém důsledku jde zcela nepochybně o jasnou (byť druhoplánovou) cenzuru veřejného komunikačního média – především je to ovšem zcela nerealizovatelná pitomost, která se může zrodit pouze tam, kde se zrodila. Nepoužil bych ani výraz „bezprecedentní“ – obávám se, že (i když tohle je těžký kalibr) obdobné erupce stupidity se ve sněmovně odehrávají častěji, než na slunci.

Za takový výplod by autor návrhu novely zasloužil odebrat plat, svéprávnost a kravatu a doživotně zavřít do sanatoria. Blokáda komunikačních zdrojů (či sna dokonce nějaké útoky, vedoucí k poškozování) je ovšem přesně to, proti čemu piráti protestují – totiž cenzura. Mimo to je to nápad na pomezí socanské zvůle a pubertálních emocí – jsem dalek přisuzovat panu Michálkovi cokoliv z uvedeného.

Naštěstí kontrolní mechanismy (aka pud sebezáchovy) zafungovaly, někdo si uvědomil, že piráti jsou přece jenom, čo sa dá robiť, hen tú politickú stranú a pan mluvčí Kučera se od výhrůžek distancoval. Prý jsou nezákonné, tak se k nim nemůže hlásit :-)). Zadní vrátka ve stylu Mistra Aliena si ovšem ponechal – „my teda jako strana nic, ale za ty mladý neručíme“ – jinými slovy: jestli se něco stane (a ono se asi stane), tak piráti říkají předem, že za to nemůžou 🙂

Můj vztah k Pirátům je poněkud ambivalentní – ztotožňuji se s většinou jejich cílů a zásadně nesouhlasím s většinou jejich prostředků. Je smutné, jak moc je vidět, že Pirátská strana je administrativní jádro, obklopené tlupou ambiciózních studentíků, zastydlých pubescentů, zneuznaných pseudohackerů a fanatiků, čichajících příležitost udělat pod pirátskou vlajkou něco, za co by jim jejich fotr nebo jejich psychiatr nakopal rusutur.

Možná by to chtělo vylepšit komunikační model, nasadit nějakou imitaci interní disciplíny a držet na uzdě aspoň své oficiály, aby veřejně nevyhrožovali nelegálními aktivitami (když už to jejich řadoví členové či příznivci dělají naprosto běžně po hospodách). Protože takhle je to xmíchu.


5 Responses to My vám tu cenzuru zcenzurujeme!

 1. Koneckonců byste se, pane místopředsedo, neměli za své postupy stydět.Když Piráti http://domaci.eurozpravy.cz…rati/tak piráti http://en.wikipedia.org…iguation) :-))

 2. Legrační, pane místopředsedo? Já bych na vaší pozici zřejmě použil jiný výraz, ale jsem rád, že jsem vás pobavil.Video jsem neviděl a nevím o něm, reaguji na to, co (vcelku shodně) prezentují média. Nejsem publicista, jen blogger s vlastními názory, takže si tento luxus můžu dovolit a budu si ho dovolovat dál.Patrně se mi tedy snažíte říct, že pan Michálek nevyhrožoval jménem Pirátů, nýbrž jménem "internetové komunity". Budiž, zdržím se spekulací, jak to vlastně myslel. Já jsem o jeho slovech, tak jak byla mediálně interpretována, nepochyboval – metody "politického boje", tak, jak je chápou přinejmenším někteří vaši členové a příznivci, mi jimi samými byly vysvětleny dost jasně :-)Nepochybně jste vydali spoustu tiskových zpráv atd. – a co? Šlápnout do hovna je věcí okamžiku, ale dostat to z podrážky trvá dlouho a bota pak smrdí ještě dýl…Nicméně, shodneme se přinejmenším na tom, že je pan Farský úplně mimo :-)btw: na vámi uvedeném odkaze je pan Michálek přímo citován: "Zablokujeme stránky…". Vy tedy říkáte, že tuto větu nikdy nepronesl?

 3. Avatar Mikuláš Ferjenčík
  Mikuláš Ferjenčík says:

  PirátiJe poněkud legrační, že jste si z celého našeho angažmá v kauze vybral jednu nepřesnou citaci. http://www.ceskapozice.cz…olitiku (srovnejte s videem, kde Jakub mluví o internetové komunitě nikoli o Pirátské straně – na konci). K celé kauze jsme vydali několik tiskových zpráv, uspořádali jsme tiskovou konferenci, spolupodíleli jsme se na petici internetbezcenzury.cz a pokusili jsme se i vysvětlit poslanci Farskému, že je úplně mimo…s pozdravemMikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátské strany

 4. Já piráty taky nesleduju – jejich reakce na politickou situaci jsou velmi predikovatelné. Tohle bylo cílené – předpokládal jsem, že budou hrozit kyberválkoustejně, jako socani hrozí (a nejen hrozí) stávkami. A nezmýlil jsem se :-)). Jsou to děti – přes veškeré mediální úsilí jsou to zpovykaná děcka. Pokud zrovna někde nemachrují svými vysokými školami jako Henryk Lahola, vymýšlí podobné kousky…Je smutné, když se navrhovatelům zákona rozsvítí až po kýblech mailů – to už je možná lepší předkládat ty sračkonávrhy k veřejné oponentuře předem.Ani ten dobrotivý úmysl tam asi nebyl – jen politika, snaha o zviditelnění, podlézavost voličům. Za nějakou dobu se na to zapomene a Farský bude říkat "jó, já jsem tenkrát dával návrh a *voni* ho smetli".A mimochodem – stejně bolševické provedení vidím v té pirátské výhrůžce. Ne nadarmo jsou piráti dost často srovnáváni s komunisty :-))

 5. Avatar lední brtník
  lední brtník says:

  každý sledujem jiné zdroje – já piráty vůbec nezaznamenal. lupu, denta a jiné jo.a předpokládám, že původní navrhovatelé z top09 a farský osobně dostali kýbl "lichotivých" mailů, to jim částečně pomohlo uvědomit si hloupost toho výplodu.dobrotivý úmysl chápu, pekelné bolševické provedení už ne – a pro další volby mají u mě mínus.