aneb Peníze nebo… peníze!
Tak prej "hele, vole, ještě jsi nenapsal vo té stávce". No, co bych taky mohl napsat, co ještě nikdo nenapsal, že. Důvodu nerozumím – aparátčíci chtěj zdanit nějaký benefity – stravenky, režijky, lístky do kina, poukázky do bordelu… O danění benefitů nic nevím a nechápu, jak to funguje – jde tady o DPH (jak píše Aston) nebo o DPFO (tedy dodanění nepeněžních příjmů)? Snad mi to někdo vysvětlíte (Vladimír, Radka…). Kdo vlastně co zaplatí navíc a jak přesně to trefí zaměstnance? Jestli jde o DPH, tak zaměstnavatel doposud platí, jak Aston popisuje, DPH z jakési "benefitní" ceny, zatímco nově má platit DPH z tržní ceny? A toto zvýšení chce přenést na zaměstnance a oni proto stávkují? Ale proč pak odboráři tvrdí, že protestují proti vládě, ne proti zaměstnavateli? Nepoužívá tady zaměstnavatel odbory (a potažmo zaměstnance) jako zbraň proti vládě? Kdo si tu hřeje jakou polívků? Žeby něco jako Štop Temelyn? A proč protestují jen odbory v dopravě – přece se legislativní změna týká všech, ne?
V každém případě – je to vydírání a racketeering. Stávka, jakkoliv v našich zákonech legální, může být legitimní v automobilkách, v docích… – tam, kde primárně trefí především firmu samotnou a nikoliv stádo nevinných a nezúčastněných. Parta gaunerů si bere celý národ jako rukojmí – tady už nejde o zákon či etiku. Důsledky si neumím představit. Co udělají všichni ti, kteří hromadnou dopravu využívají? Desetitisíce lidí vytáhnou auta a totálně ucpou silnice? Několikanásobný nárůst nehod – a sanitka neprojede? A co ti, kteří auto použít nemůžou? Zůstanou doma? Lékaři, zdravotní sestry…? A ten kolaps, až se trajfy, basy a šaliny zase rozjedou? Ne, tohle legitimní není a zákon by měl umožňovat stávku pouze s podmínkou náhrady škod, spáchaných na nezúčastněných.
No, uvidíme, jak řekl slepej, když šel do kina na němej film. Government ustupuje a vytváří tak neuvěřitelný precedens pro další gaunery a velkostrany se hádají, kdo za to může. Taras v diskusi pod Astonovým článkem správně přirovnává stávkující k soudcům, kteří si vydupali zachování platů s odkazem na svou nezávislost. Odborářům (kterých, jak jsem pochopil, ze zastává) tím ovšem službu neprokazuje. Ano, soudci i odboráři patří totiž v tomto případě do jednoho pytle darebáků. Soudce, který podmiňuje svou neúplatnost finanční odměnou (a ani to mnohdy nepomáhá), jen veřejně deklaruje gaunerům svou cenu a měl by jít okamžitě od válu.
A co ti, kteří se stávkujícími souhlasí? Na ty to kladivo dopadne taky – je přece revoluce, že, soudruzi? Power to the People, ať to stojí, co to stojí. A odborářští bossové přece sockou do hokny stejně nejezdí, tak vocode…
Tak to je zásluha – Klaus už je poněkud stereotypní a překvapit někoho dvakrát během několika měsíců je od něj opravdu výkon :-))btw: tak štrajk prej nebude. Posrali se, holoubci. Asi jim došlo, kdo by to vylízal. Tak snad příště…
Náhodou Klausova poznámka je mimořádně trefná, už podruhé mě během posledních měsíců mile překvapil:-)
Jak proti komu? Proti FŠEM!Já např. mám v úmyslu stávkovat za okamžité zrušení zimního období. Měsíce říjen až březen budou vyřazeny z kalendáře a nahrazeny měsíci duben až září, přičemž po celý rok nesmí klesnout teplota pod 20 stupňu Celsia. Stávající roční období budou zrušena a nahrazena třemi novými: Teplo, Horko a Fakt kurevský vedro. Komu se to nelíbí, ať táhne na Sibiř.
Me to prijde jako forma nehezkeho vydirani,ja stavkovat nebudu-nemam proti komu :)).
Myslím, že je z toho dost lidí zbytečně našponovaných. Pojďme všichni stávkovat :o)))
Jo jo, jde jen o ten zvyk :-)). Zajímalo by mě, kolik lidí po stávce zjistí, že se vlastně bez té dopravy obejde.
V osmdesátých letech jsem byla na stáži v Anglii a bylo tam na denním programu, že pořád někdo stávkoval, demonstroval, vlastně si toho už nikdo pořádně nevšímal. Pankáči byli všude, i v profesorském sboru na univerzitě. Věčně někde chodily veselé průvody s transparenty, jedni něco vykřikovali, druzí si to poslechli a šli zas dál. Po sametovce jsem čekala, že to sem taky dorazí, ale houbeles. My holt máme jiné tradice… :(Mí přátelé ze světa se občas zmíní, že už týden nebo i víc stávkuje doprava. Ani vlastně nevím, jak to tam vždycky dopadne. Dost lidí je asi rádo, že při stávkách nemusí do práce a můžou třeba pracovat z domu. Fakt je, že kdyby stávek bylo víc, ztratilo by to slovo ten svůj vele-význam. A vůbec, já jdu taky stávkovat, ale to asi nikoho nebude bolet, jen si prostě vydělám míň. Můj problém, že jo… Každej nemá odbory.
No, ona je to Klausova standardní rétorika :-))Mediálním hitem je teď spíš stávka co by staronový nástroj předvolebního boje…Já už se začínám přiklánět k tomu, aby ta stávka byla – a pokud možno dle výhrůžek odporníků opakovaně. Lidi a instituce si to očuchají, najdou workaround, naučí se s tím žít jako Italové a Francouzi a racketeeři de facto ztratí poslední zbraň.Ostatně ten výnos ze zvýšené DPH nemá být údajně nijak zásadní. Jestliže stávkují jenom dopravní firmy, které dostávají dotace od státu, tak proč jim neustoupit. DPH necháme jak byla a o rozdíl vám pokrátíme dotace…
Mě udělal vcera na Nove radost Klaus.Pronesl cosi o tom,ze je to darebne a falesne.http://tvnoviny.nova.cz…-2-3.html (14:13)Poslala bych na stavkujici Thatcherovou :)) ta se Scargillem taky zatocila.
Do klády? http://ateo.cz/i/5184/ :-i
Tak tohle asi stádo nepochopí: http://kriz.blog.idnes.cz…ji.html
To, co se počítá, není samotná spotřeba, ale poměr spotřeba/výkon :-)))
To bych taky mohla zacit doma stavkovat,ze chci benefity :)).Akorat se bojim,ze by me vymenili za novejsi model s nizsi spotrebou :/ :)).
BenefityKdy jste mě vyzval ..==O danění benefitů nic nevím a nechápu, jak to funguje jde tady o DPH (jak píe Aston) nebo o DPFO (tedy dodanění nepeněních příjmů)? Snad mi to někdo vysvětlíte (Vladimír, Radka…).==Takhle je to vysvětleno (zkráceně): Za ve můe pro laika nenápadné ustanovení v novele zákona o DPH, podle něho je základem daně u poskytovaných benefitů nově takzvaná běná cena na trhu, nikoliv zvýhodněná jako dříve. Kvůli novele tak zdrailo – nebo brzy můe zdrait – vechno, co firma poskytuje svým zaměstnancům levněji ne ostatním odběratelům, respektive co jim dává levněji, ne je obvyklá cena na trhu.Příkladem je třeba zaměstnanec pivovaru, který má nárok na lahve piva za dvě koruny, ačkoliv jejich běná cena je tři koruny. Zaměstnavatel sice musel DPH z kadé lahve platit i dříve, základem daně vak byla zvýhodněná cena, tedy dvě koruny. Od ledna nově platí, e základem je cena obvyklá, tedy tři koruny. Firma tedy musí nově odvést z kadé takové lahve dvacetník na DPH.Podobně se firmám prodrailo vechno zboí i sluby, které zaměstnancům poskytují výhodněji. Třeba závodní stravování (levnějí obědy v kantýně oproti restauracím v okolí), bezplatné nebo zlevněné jízdenky (oproti ceně pro běné zákazníky), ale třeba i levnějí ubytování (sluební byty či rekreace). U reijních jízdenek přitom nejde jen o korunový rozdíl v základu daně jako u zmíněného piva, kde DPH při sazbě 20 % vzroste jen o 20 haléřů za kus. Zatímco zaměstnance Českých drah včetně důchodců přijde "reijka" na 250 korun, běný cestující by za srovnatelnou celosíovou jízdenku pro první třídu musel zaplatit 22 tisíc korun. Při 10% DPH se tedy drahám tento benefit prodraí o dva tisíce za kus."V průběhu roku 2004 se v Česku objevili úředníci Evropské komise a říkali, e v tomto ohledu je Česká republika více vepředu A říkali: Proč něco takového máte? Tohle by odboráři v Německu nebo Francii nedopustili. A asi by nebylo dobře, aby v České republice něco takového bylo aplikováno," připomíná poslanec ODS Michal Doktor.Ministr financí Eduard Janota se nicméně zastal odborářů i ČSSD. "Ve vládním návrhu novely DPH bylo tehdy napsáno, e Evropská komise vyaduje, aby v případě benefitů byla základem daně vyí částka. A později se zjistilo, e do unijní směrnice se opět dostala formulace v tom smyslu, e jde o monost, ne o nutnost," vysvětlil Janota.Podle Janoty by sice nií daň připravila státní pokladnu řádově o stamiliony korun ročně, vláda přesto za současné situace souhlasí s opětovným sníením, zvlátě kdy nejde o poadavek EU.Co dodat? Jenom to co ji bylo napsáno výe.
Ta stávka je mimochodem docela pěkně načasovaná. V pátek v Praze začínají jarňásky – spousta lidí to s dětmi zapíchne už ve čtvrtek, protože v pátek vypukne super-blázinec. Tak to bude na dálnici veselo :(My jedem až v pátek, což je klasika, ale na dopravu Praha-Brno atd. se netěším ani náhodou – a co jsou benefity, to náhodou vím, ale jen proto, že jsem u počítače pečená i vařená, ale pracovně a víkendy mi nejenže nevadí, ale už s nimi i počítám…
Kde nic není, už bere jen Smrť.Předáci či zadáci mají vždy tendenci bojovat za "všechny". Jen se ji občas ti "všichni" poněkud redukují…
Já bych myslela, že kde nic není, ani smrt nebere, tudíž prodělešný podnik nemůže vyplácet benefity ze "státních" peněz.Radko, on to říkal v TV nějaký předák tento týden, že bojují za všechny:-)No možná by jim měli ještě napařit daň z nemovitostí, pokud považují benefity za svá dobytá území:-)
31Však já z toho mám taky víceméně hýždě: http://ateo.cz/i/5181/ Ať si stávkujou do alelujá, je to jejich právo. Právo vlády je na jejich ultimata nepřistoupit, že? Jenomže tihle strejcové se pokáleli ještě dřív než došli na hajzl. Dobře jim tak a nám taky. :-/
dotované stravenky jsou leckde, tam nevidím hlavní důvod. ale stávkují jenom dopraváci za jízdenky zdarma pro celou rodinu, a oranžové svině si na nich pokrytecky dělají předvolební kampaň – a jako vždy: ne za svoje.nejsem náš zaměstnavatel, ale mám pocit že ta polovina ceny stravenky (jeho dotace) mu snižuje daňový základ, proto je to pro ně nějak zajímavé. státní správa mívá dotaci na stravenky vyšší, budiž, nějaké stravenky používá půlka národa včetně děcek, ok.zatímco jízdenky pro celou rodinu (čili pro nezaměstnance) za směšné ceny rozdávají firmy, které si na sebe nevydělávají a jsou každý rok dotované z veřejných peněz.kterási předchozí celostátní stávka byla proto, že stát chtěl tyto výhody nechat jen zaměstnancům čd, ale už ne všem rodinným příslušníkům. tak nechápu proč ty rudé hvězdy z vlaků sundávali, a doufám že je tam během stávky zase vrátí.firma je v takové situaci v jaké je trh, čili už druhý rok nebyly žádné benefity. státní správa si loni zvýšila platy, přestože viděli že na ně nebude. a dopraváci chtějí stávkovat za povinně vyplácené benefity z cizího. jsem snad v nějaké balkánské pr…? nechce jyrka požádat o řecké občanství?
Já opravdu nechci, abyste mě považovali za socana, ale já proti těm benefitům fakt nic nemám :-). Benefity, stravenky, režijky, poukázky do fitka nebo na výstavu papouchů jsou naprosto standardním HR nástrojem a já je akceptuju i u takových černých děr, do kterých se to valí pod tlakem z našich daní. Ale stejně tak je mi u prdele, když té partě flákačů ty výhody někdo sebere. S tím ať se vyrovná jejich zaměstnavatel a ať do toho kurva netahají celej národ.
tak jsem trochu koukla na diskuzi na novinky a zjistila jsem, že většina lidí ani neví, co ty benefity vlastně jsou:-( jsou tam výkřiky typu: držíme vám palce, bojujete za nás všechny! nebo perlička – vždyť i prémie jsou benefity a ty nám vezmou…apod.až někteří důchodci pochopí, že třeba kvůli benefitům státních zaměstnanců nemohou mít lepší důchod, tak třeba otočí:-)
Ať tak či onak, vždy s kloboukem Tonak… http://www.lidovky.cz…n_domov_tsh :-i
27Muhehe, Monobun (& His Melody Friends) se vždycky spolehlivě udělá z kdejaký socanský všivárny a pak za ně uděluje Fučíkovy odznaky, to už je holt takovej folklór. Ale třeba tomu jenom blbě rozumíme. Asi chce i naše dobro a my, zabednění tupouni, si ho nechceme nechat vzít… 😕
… a korunu tomu nasadil Monobun, který si tentokrát aTeovu přezdívku opravdu zasloužil: http://tribun.bloguje.cz…umet.phpTvrdit, že stávkou hájí odboráři *své* zájmy, může totiž opravdu jen někdo, jehož neuronové synapse marně pátrají po sousedech.A už opravdu jen taková okrajová a nepodstatná otázka pro racketeery: kdo vám kurva nakecal, že na nějaké benefity má někdo právo? Ukažte mi zákon, který to právo zakládá! Umíte si to slovo "benefit" vůbec přeložit? Vy si budete brát všechny ostatní jako rukojmí, abyste si udrželi něco, co vám někdo dal, aniž by de iure musel? Mrzí vás, že máte práci? Je normální domáhat se stávkou nenárokových prospěchů?
Já bych jim ty benefity klidně dal taky, i když jim na ně vydělávám já, protože si nedělám iluze o tom, že za průserovost, totalitní způsob řízení a tunelování dopravních firem můžou zrovna ti, kteří sedí dole za rodlema. To, co považuju za ústavou legalizovaný teror, je stávka tohoto druhu, v tomto rozsahu a z těchto důvodů.Zatímco militantní socani volají po revoluci a komančské rohožky se nad tím ve své bezbřehé blbosti baví, zmanipulované a zfanatizované stádo "pracovníků v dopravě" tancuje pod píšťalkou odborářských bosů, vedených svými loutkáři. A vůbec jim nedochází, koho tím vlastně povětšině trefí. Jak jsem slyšel, je to prý potřeba těm modrým sviním pořádně ukázat. Svatá prostoto… Modré svině včetně mě nechají káru doma, aby jim ji neodřel nějaký sváteční řidič, který poprvé po dvaceti letech musel vytáhnout svou orezlou stodvacítku, aby se dostal do Kolbenky. A na to, co jim dělnická úderka ukazuje, se budou dívat v televizi.
Já bych jim dala benefity, ale jen takové, na které si vydělají, kurňa, dyť to sou všechno prodělečné firmy, celá doprava! Jak se můžou vyplácet benefity při prodělku?No jo pardon, stávkovat:-)
20Ne, já to myslím vážně. Tahle odborářská pakáž si nezaslouží slitování. Serou mě všichni poblitici, co si nechaj od nich diktovat podmínky. Já bych jim dal benefity! Nasrath!!!
Oni nebudou demonstrovat, ale stávkovat. Ve smlouvě to nemá nikdo – právo na stávku zaručuje Listina základních práv a svobod (27/4).Já nebudu hodnotit, jestli je to pro ně píčovina nebo ne. Já jen říkám, že pro akci tohoto rozsahu a dopadu není žádný důvod legitimní a že stávkující jsou banda teroristů.
Pokud nemají ve smlouvě, že můžou demonstrovat kvůli píčovinám, vyhodit, včetně odborářů:-))A pustit na ně všechny zaměstnance bez benefitů!:-)
[20]Aha, koukám, že jsem s tou odpovědností za škody, způsobené společenským terorem, někomu nepadl do noty :-).I když ten zastřelenej odborářskej boss by to řešil. Detroit, padesátý léta – to byla teamsteřina trochu tvrdší chleba.
19Som za! Žádný vyjednávání, všechny škody k náhradě. A stanný právo. Odstřelit bez výstrahy každýho odborářskýho bosse. Když chtěj teror, maj ho mít, kua! 😉
Klídek, to je trh. Tady jde opravdu jen o prachy a o vyjednávací pozici – politické strany jsou jen příznak a socanství už není stranická příslušnost, ale diagnóza. Kdo má moc, ten jí využívá. Dopravní i dolevní odporisté tu moc mají a neváhají ji využít. Zaměstnanci skláren mají hovno a můžou držet hubu.Jen jestli není lepší to jednou ustát i za cenu brutálního průseru, než se pak nechat tlačit prsama na kanál už furt. S vyděrači a teroristy by se vyjednávat nemělo.No, mně se to kecá, když nikam nemusím a mám houmofis :-))
Tskže diskutovat se může o čemkoliv, ale mít je možné jen to, na co jsou peníze, žeStát nemá peníze, lidi si do práce nosej svačiny a jsou rádi, že vůbec nějakou práci mají, tak jaké benefity za státní/naše peníze.Bych chtěla vidět, co by řekli majitelé těch znovu otevřených skláren a porcelánek, kdyby jim tam začali zaměstnanci dupat, že chtějí benefity!
Prava da, že výkrm zaměstnanců zdravotnických zařízení nefinancuje státní rozpočet,a le naše zdravotní pojistky:-)) Když ale sečtermer všechny státní zaměstnance mimo zdravotnictví….Kolik asi stojí oběd v PS, Senátu, na Hradě a připočítává se k jeho ceně teď DPH?:-) Doplácí třeba prezident DPH na svou stravu?
A je to furt dokola:-) Když se vrátím k těm nemocnicím, vemte si, že větší FN má takové 4000 zaměstnanců, když vemem vpotaz i ten FKSP, do kterého se taky někudy sypou peníze, stojí, resp. stálo do 1.1.2010/ stát/nás daňové poplatníky, jídlo za jeden den pro všechny zaměstnance něco mezi 150-172 tisící korun. Měsíčbě něco kolem 5ti milionů. Tolik peněz se na regulačních poplatcích v takovém špitále za měsíc ani nevybere.Pes je zakopán někde hloub vážení přátelé:-)), není to jen o tom, kdo so zrovna prosazuje, či ruší, celý ten systém je nějak nahovno:-/
teoto je stručné, jasné, výstižné:-) opět se ti to povedlo:-))
http://ateo.cz/i/4486/
A poslušné stádo socanských oveček tupě béká, jak jim zase modrá lůza sáhla na sociální jistoty, aniž by byli schopni si uvědomit, gdovočem vlastně rozhoduje. To je průser – to stádo blbů je tak snadno zmanipulovatelné, že líže zadky těm, kteří je do těch jejich kopou.
ono to bude asi nějak tak jak s těma poplatkama. drát byl první, kdo prosazoval aby lidi platili 100kč u lékaře, a ejhle, ono projde 30 a zas byl první, kdo to nazval protiprávní zlodějnou. taky už občas nevím která bije a ztrácím se v tom:-)
Stát nic zrušit nemůže – to dělají takoví ti lidi v těch politickejch stranách. A prej prosazujou zákony nějak podle toho, kterejch je zrovna víc. A víc je prej teď těch socanů. Tak já vlastně nevím, kdo tuhle novelu vymyslel a kdo ji prosadil a proti komu se teda vlastně demenstruuje. Já politice nehovním, tak furt nějak nechápu, proč socani dělaj revoluci proti zákonům, vymyšleným a prosazeným socany.
no a votode. sám stát chce tyto benefity zrušit, ale protože např. dopr. podniky jsou koho? proč mají těch benefitů tolik? tak kdo bude stávkovat?
Jasně Gravereto jsem tím vpodstatě chhtěla říct, že všem státním zaměstnancům přispíváme na obědy a další výhody a to mě teda jako zajímá mnohem víc, než DPH, které si veme stát, ale nám už ho určitě nikudy nevrátí.
Stát nic neplatí – všechno platíme "my". Ne ty socky a loseři – ti jen berou a skuhrají/stávkují, když nedostanou. Platí ti, kteří vydělávají. A čím víc vydělají, tím víc platí.
no a problém je v tom, že většina soukromých zamtelů je neplatí, neb to dá rovnou do výplaty a odvede z toho vše. což by podle mě mělo platit pro všechny. a ne že stát zvýhodňuje své zaměstnance. je to prostě nefér k soukromejm firmám, který si to nemůžou dovolit.loni nebo předloni šel návrh na zdanění benefitů příjmovkou, neprošlo. teď to dali do dph, ale ještě než se zaměstnavatelé a zamci vzpamatovali, tak se jednalo o zrušení.
No třeba v nemocničních jídelnách pro zaměstnance je to tak, že skutečná vypočítaná cena oběda je 60,-Kč, zaměstnanci za něj zaplatěj jen 17 korun, protože 30 jim platí zaměstnavatel (jakože stravenku) a 13 kaček dostasnou ještě z FKSP. Takže kdybychom to přenesli na ty dopraváky, za oběd by platili jen 17 a k tomu dph z 60ti, což už to jídlo dělá samozřejmě podstatně dražší.Ty benefity jsou vůbec zajímavá věc, rozlíšujeme-li,kdo je vlastně platí. Soukromé firmy, ať jsou velké, nebo malé, musí na ty benefity pro zaměstnance nejprve vydělat. Státní podniky a příspěvkové organizace na to dostanou peníze od státu. Takže tu máme množinu X zaměstnanců, z nich 90% platí benefity soukromé osoby a 10ti% je platí stát.
a mimochodem, ještě než se ten §36a/3d v dépéháčku ohřál, už sobotka trvá na jeho zrušení:-). asi ví proč (netýká se totiž jen zaměstnanců, ale i jinak spřízněných osob.
To je vcelku pochopitelné – zaměstnance už dnes lze nalákat jen na benefity – v tom se firmy trumfujou. A i když jsou ti za rodlema trajfů a šmirglů jací jsou (tedy matroš na úrovni strážníků městské policie před sedmi lety), aspoň minimální proškolení něco stojí a fluktuace je drahá všude.Ale řešit to takhle… No, každý si dělá kamarády, jak umí.
tržní cena… dopravákům jde hlavně o stravenky, a tam je pořizovací cena jasná, ledaže by jim v jídelně vařili z vlastnoručně vypěstovanejch potravin. má to být prostě přičteno k hrubé mzdě, z toho superhrubá a odvody. i u dalších benefitů je přece cena jasná. ta režijka např. by ztratila smysl, protože by vlatně danili "příspěvek" na dopravu, takže když by si zaplatili plnou cenu je to takřka šulnul.a stávkují zrovna ti řidiči, protože těch benefitů mají hodně (proto jsou taky šaliny a busy v brně nejdražší v republice).nejvíc za to bojuje ale zaměstnavatel, protože ten ušetří benefitama nejvíc, je to vlastně bez odvodů a daně a přitom na to naláká zaměstnance (zaplacení dovolené, jazykových kurzů, stravenky, apod.)
Aha, jasné, takže jde o zdanění nepeněžních příjmů – tzn. musela by se nějak určit tržní cena toho benefitu a ten by musel zaměstnanec dodanit? A Buď mu to udělá zaměstnavatel (který mu zpracovává DP) nebo když si dělá DP sám, tak si to musí dodanit sám? Ta tržní cena by se asi v některých případech zjišťovala dost blbě. A jestli takovej drážní zaměstnanec dostane za pár šupů režijku, která jinak může stát mnoho tisíc, tak rozdíl je jasný. Ale furt nechápu, proč stávkují jen dopravníci – tzn. zrovna ti, kteří by povětšině za své výkony zasloužili deformovat gluteus maximus.No, ze mě asi mluví modrácká zášť – kdybych chtěl stávkovat já, tak si ti, kteří mi zatím dávají prachy, jen poklepou na čelo a najdou si jinýho. Abych dostal to, co dostávám nebo mohl dostat víc, musím dělat jiný věci, než stávkovat.
no aston je s tím dph trochu mimo mísu:-) jeho příklad se židlí je úžasnej. já koupím židli za 1000+200. dvěstě dostanu na ruku od státu. prodám ji za 10+2. odvedu 2 státu. stát musí držet hubu neb zákon je tak bezzubý, že tržní cenou se nejde ohánět.u stravenek (a jiných benefitů) jde o zdanění nepeněžních příjmů. logicky – když mi jako zaměstnanci zaměstnavatel platí 100t měsíčně a zaplatí mi dovolenou za dvacet a stravenky (cca 1500), zdaním jen 100t a navíc mám ten kus žvance a dovču. tobě zaplatí 121500, takže ve finále máš samozřejmě min. o 15% z 21500 míň. a ke stávce jako takové – když vidím ten bordel u DPmB (nejen vedení ale i u zaměstnanců), divím se, že maj odvahu stávkovat.