Krize národní identity

📎and tagged

aneb kterak poctivý český chasník o tvargle přišel…

Nuže dobrá. Česká brázda žije Lisabonem, tak si snad i graver smí dovolit humble příšpulek. Pochopil jsem, že Lisabonská smlouva je něco jako prováděcí předpis k EUnyjním pravidlům, resp. cosi jako deklarace, že některý věci fakt jako teda budeme dělat takhle a né jináč. Přínos pro gravera jest v tom, že jsem se u této příležitosti dozvěděl, že Lisabon opravdu, ale opravdu nepramení pod Řípem. Dále jsem pojal, že jest považováno za bontón, aby členské země tento pakt podepsaly (neboli řitifikli, jak praví zdělanec). A dále jsem byl médyji informován, že jistý Václav Klaus (údajně t.č. prezident Absurdistánu) tento akt odmítl, maje obavu, že mu zruší tvargle. A teď se budu ptát vážně (ano, i graver občas jedná vážně – a to nejen v situaci, kdy v hospodě dojde Plzeň):

 1. Je pravda, že Lisabonská smlouva v sobě skrývá potenciální hrozbu ztráty národní identity, návrat palouků landsmanšaftu, zrušení Benyho sekretů apod.?
 2. Je-li toto pravda, jak je možné, že to odhalil zrovna Klaus a až dlouho poté, co wording tohoto agreementu spatřil temno světa? Byl to opravdu tak dokonalý kryptex? Je VK geniální dešifrátor nebo ješitný stařík, využívající příležitosti manifestovat svůj ojroskepticismus? Proč na to nepřišli jiní velikáni české poblitiky?
 3. Jaké mohou být skutečné důsledky smlouvy, pokud by byla schválena v non-Klaus podobě?

 Já sám jsem býval klausofil (v době, kdy Klaus dělal ekonomii – až přešel do politické exekutivy, byl pro mne "jen" přijatelný, v době svého prezidentování, leč před Lisabonem už bych pro něj měl jen označení "mostly harmless"). Zároveň jsem ale EUrofil a (no dobrá, klidně mě ukopejte, jestli na to máte) mé nacionální cítění je velmi atrofováno (jasně – fotbal, pivo, porcelán, Komenský, gdo neskáče, není Čech atd. – jak je vám libo, ale mě vynechte). Nesnesu, když mi někdo sahá na moje práva (hlavně takhle od pasu níž), ale honit se za češstvím mi přijde poněkud jako jízda šalinou (kdo mě zná, pochopí). To, co nás identifikuje s naší minulostí a historií, nám nikdo nesebere (a nejsem přesvědčen, že se o to někdo snaží). Za to, co najdeme na velkém dvorku (jakkoliv to někdo nemusí být schopen pochopit), ale musíme něco obětovat. Teď jde o to, určit mantinely. Na globalizované ekonomické vzorce si budeme muset zvyknout, na zpupnost ojředníků si zvykat nesmíme. Velmi demonstrativní příklad (byť snad pouze mezi námi lihofily) je EUzákaz používání pojmu RUM pro tuzemské rum-like produkty. Kdo někdy okusil něco jako Ron Metusalem Grand Reserva a má nějakou představu o tom, jak se věci jako Rum dělají, pravděpodobně pochopí, že hloupí čecháčci bojují za to, aby mohli být okrádáni a obelháváni. Český "rum" je jistě velmi chutná tekutina, kterou já, ač šlechtic, konzumuji s radostí, ale věc, vyráběná z bramborového lihu, obarvená kulérem a ochucená trestí, by si zasloužila vlastní název.

No, nějak jsem se zakecal. Takže zpět k mým dotazům – snad někdo politickému impotentovi dokáže otevřít oka.

btw: nikdy jsem nikomu nebránil ve vyjádření názoru, byť to dělal po svém a na mém blogu. Přesto bych byl rád, kdyby se tentokrát dokázali autoeliminovat všichni ti tarasdemokraté, chroničtí obdivovatelé nějaké konkrétní barvy politického spektra či ovce, vláčené veřejným míněním nebo míněním těch, kteří jim asistují v jejich politické či osobní samohaně. Pro mě tohle je spíš právní než politický problém a zcela sobecky prohlašuji, že chci získat relevantní informace, nikoliv dát prostor pro seberealizaci deprivantům typu "Paroubek je správnej chlap" či "všichni jste modrá lůza". Pokud nejste schopni vylézt z ulity svého politického přesvědčení, jehož optikou vidíte i hovno, ležící na cestě, raději držte hubu.


32 Responses to Krize národní identity

 1. Avatar graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]]
  graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]] says:

  … a když to říká Aston: http://neviditelnypes.lidovky.cz…Už chápete, proč a na co se ptám? Na moje otázky asi dokáže odpovědět jen čas, nikdo jiný.

 2. Avatar graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]]
  graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]] says:

  No, když to říká d-fens…http://www.dfens-cz.com…009110301

 3. Avatar graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]]
  graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]] says:

  Taky nejsem pro ani proti, ale rezervuji si právo protestovat proti oběma variantám a tvrdit, že jsem vždycky věděl, že to tak dopadne :-))a je vymalováno: http://zpravy.idnes.cz…domaci_adb

 4. Avatar Radka
  Radka says:

  Mod.mě teda nikdo nemasíroval, já si udělala názor podle toho, co jsem ve smlouvě četla. Já a LS je stejný vztah jako já a radar. Nelíbí se mi, ale je prostě potřeba:-) Takže nejsem pro, ale ani proti. Bedru tyhle dvě věci jako daný fakt.

 5. Avatar graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]]
  graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]] says:

  Slabé sebevědomí byl vždycky problém čechů. Každý che sebeurčení, ale aby mu ho všichni přisuzovali automaticky. Stát si na svém je holt fuška.No, tak Ústavní soud prý na LS nenašel nic špatného a Břity to nasralo…

 6. Radkojá myslím, že je to nesmysl, kterému jsme částečně uvěřili díky těm všem masážím, nejsme ani nejmenší, ani nejchudší zemí,možná máme jen nejslabší sebevědomí:-(

 7. Avatar Radka
  Radka says:

  jasně, ale tyhle hmotný statky mě netrápí tak, jako ostatní věci, o kterých pak bude rozhodovat eu. a ať koukám jak koukám, tak nikdo z těch "silnejch" nás nebere jako rovnoprávnýho člena a ono se to pak odrazí na rozhodování:-(

 8. Radko 24.tak to právo….ti evidentně český stát nikdy nezajistí, a pokud by ČR nebyla členem EU, těžko bys měla naději, že ti ho vůbec někdo zajisti:-)

 9. Avatar Radka
  Radka says:

  21jo jo. a právo si pronajmout svůj majetek komu chci a za co chci.

 10. Avatar graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]]
  graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]] says:

  Jo, to mi fakt pomohlo :-(((. Dobrá, špatná, neškodná… Eh, chuj s tým. Nemusím všemu rozumět.

 11. Avatar @Teo
  @Teo says:

  Celkem zajímavé (v podstatě prolisabonské) zamyšlení Tomáše Klvani: http://www.virtually.cz…art=19613 😉

 12. Evropský soud je nadřazen domácím soudům už od roku 2004, LS rozšíří případně jeho pravomoci "jen" o sociální práva", ale tohle všechno dokupy je tak strašně složité, že jednotný názor nemají ani ti největší zdejší odborníci na ústavní právo, jeden říká to, druhý ono, jak to tak poslouchám, řekla bych , že 8 z 10ti nevidí v LS pro naše občany, v oblastech práva, žádné konkrétní nebezpečí.Radko 15. máš na mysli restituční nároky?

 13. Avatar graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]]
  graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]] says:

  Aha, tak oprava: vidí to tak i jiní, ale nepodepsali jen češi :-)). Takže to můžeme vidět tak, že o nás se Klaus stará, zatímco v ostatních zemích to prostě podepsali (kde bylo to referendum, co nejdřív neprošlo a pak jo – v Irsku?).Pokud jde o *tuhle* definici národní identity – to je tedy ta, o kterou máme po LS přijít? Asi bych to neměl hrotit – můj postoj k určitým definicím národní identity je velmi kosmopolitní a mohl by leckoho hodně popudit.

 14. Avatar @Teo
  @Teo says:

  Nevidí to jen Češi, jax na to přišel? Třeba Britové jsou podstatně zašprajcovanější, ačkoli to tak na první pohled možná nevypadá, páč jsme masírováni především tuzemskými médii. Hele, našel jsem zajímavou studii: http://www.ped.muni.cz…nicita.htm Netvrdím, že odpoví na tvé otázky, ale pokouší se definovat naši "národní identitu"…

 15. Avatar graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]]
  graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]] says:

  [10], [12]Ok, takže je to tak, že LS dává unii ještě větší pravomoci na úkor lokální legislativy, než měla doposud? Tomu bych rozumněl a věřil, ale co mi pořád uniká je proč to vidí jen češi a to ještě jen někteří.

 16. Avatar graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]]
  graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]] says:

  [16]Ten článek není reakce na někoho konkrétního, kdo o něčem někde nějak mluví. Je to přesně o tom, o čem píšu – zajímají mě názory ostatních a chci vědět něco víc, než si udělám vlastní. O eurobuzeraci (v některých případech o tom, co za ni někdo vydává) si taky iluze nedělám a můj názor na unijní předpisy ohledně zakřivení znojemských okurek a pojmenování olomouckých tvarůžků je vcelku většinový. Holt to není jen o tom srsat granty a nadávat na buzeraci – to čechům šlo vždycky. Jen škoda, že množina občanů, potenciálně zasažených buzerací, je nesrovnatelně větší, než množina grantožroutů.Ale tohle všechno už tu máme, takže zpět k mým dotazům. Bude to po Lisabonu horší? Opravdu jsou všichni tak pitomí, zkorumpovaní, připosraní atd., že tu hrozbu vidí jen Klaus? Nebo je to prostě strach, že češi (na rozdíl od jiných) nebudou schopni své národní zájmy dostatečně chránit? Co se reálně stane? Budeme muset poslouchat nadřazenou byrokracii, unijní soudy, akceptovat unijní kvóty… víc, než kdy jindy? Nebo nás Lisabon vysvleče z národních krojů, zakáže nám mluvit česky a pořádat hody? Zakáže Unie bavorákům oktoberfest a čechům pít bavoráky? Co nám tedy vlastně hrozí?Připomínám ještě jednou, že tohle jsou opravdu otázky, na které hledám odpovědi, nikoliv způsob prezentace mých názorů. Prostě nechápu, co se reálně může stát – neříkám, že se nic stát nemůže.

 17. Avatar @Teo
  @Teo says:

  Hele, Gravere, kdo vlastně mluví o tý ztrátě idiotentity? Třeba mě nic takovýho nenapadlo. Jenom jsem znechucenej z tý armády eurobyrokratů, co by chtěli buzerovat tam, kde jim to nepřísluší. No a terazky už vlastně přísluší…

 18. Avatar Radka
  Radka says:

  Mod, já jsem taky čekatel rozhodnutí štrasburku, ale "poté" to bude ještě o něčem jiném. třeba vlastnictví bude tak nakopnuto…

 19. 12. Radkojá třeba čekám jako účastník na rozhodnutí ESLP ve Štrasburku, a jsem za tu možnost ráda, protože Český stát nedbá ani Nálezů ÚS, a já, a semnou dalších 5 tisíc lidí doufá, že rozhodnutí tohoto soudu dbát bude muset, a jsme rádi, že tuhle možnost máme.

 20. Říkáme tady tomu Absurdistan, vpodstatě tu nic nefunguje. Skoro každý přijatý zákon zpochybní opozice nebo pozise u Ústavního soudu, vyřídit sebemenší malichernost na kterémkoliv úřadě, je nad lidské síly, úředníci jsou protivní a neochotní, prodavačky se šklebí,když chceš vyřídit technickou nebo vyměnit gumy, musíš mít známého, nebo si počkat, banky pořád účtujou nesmyslné poplatky a pořád jim trvá 3 pracovní dny,než převedou peníze,5 z 10ti politiků má rychlokurz práv z Plzně, přes jakoukoliv zahraniční cestovku si koupíš dovolenou o 30-50% levněji, než přes ty zdejší. Tohle všechno bude ještě horší??

 21. Avatar Radka
  Radka says:

  třeba v tom, že pak můžou "přehodnocovat" už právoplatná rozhodnutí našich soudů. jakákoliv. pamatuješ na červeňákovic vyvedenou rodinku? jakou právní jistotu budou mít češi, když eu může podle jiných zákonů (a opravdu jsou naše v mnohém jiné) rozhodnout úplně jinak? je na to ještě hodně brzy. a to mi nejde o přeměřování banánů nebo o blízké osoby ohledně daňových zákonů. prostě sakumpinkl bude rozhodovat o nás eu bez ohledu na naše zákony.

 22. Radko 10.ale tohle říkají všichni odpůrci, jen jsem pořád ještě neslyšela v ČEM konkrétně nás to omezí?

 23. Avatar Radka
  Radka says:

  není rum jako rum. manžel pije rum, a chtíc mu udělat radost, dovezla jsem mu z ciziny "pravý" rum. absolutně nic společného s naším tuzemákem to nemělo. ale v ls nejde ani tak otvargle, rum, kvašáky…ale prostě nás to tak sakramentsky omezí a uzurpuje, že už můžeme opravdu jen držet hubu a krok.

 24. Avatar graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]]
  graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]] says:

  [6]Ne, to neberu. Nevím, co přesně je "národní stát", ale v tvrzení "Lidé tedy mají potřebu jednak sdružovat se na základě příbuzných znaků a rysů " (se kterým souhlasím) autor v podstatě popírá jakýkoliv výklad tohoto."Až se objeví nová vesmírná rasa … pak se objeví nový "geografický" prvek"" – ne, nikoliv nový v tom smyslu, který známe. Xenofobii máme vyzkoušenou.

 25. Já si dovolím opět vnést Christabelin odkaz, umístěný původně k Teovihttp://www.lisabonska-smlouva.eu…Pokud jde o národní identinu gravere, tak to je cosi, co tu bejvávalo kolem roku 1918 a některým jedincům o tom patrně vyprávěli jejich prarodiče, případně praprarodiče.Rumy jsem už pila různé, snad úplně nejhorší je Bulharský:-)

 26. Avatar graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]]
  graver[[openidhttp://graver.myopenid.com/]] says:

  Jistě, kauza 100watových žárovek je mi známa. Pokud bych měl škodolibě reagovat na [1], tak jednu jsem si došel koupit před týdnem (úspěšně) a v souvislosti s otázkami v mém článku mi nedochází souvislost. Stowatový problém je typickým příkladem EU byrokracie, nedotažené do konce a nepodložené realitou. Stupidní rozhodnutí od stolu, vydané někým, kdo si v místním bulváru přečetl dementní článek o úsporných žárovkách, dotovaný výrobcem těchže. Případné omezení ale bude platit plošně – nijak nesouvisí se "svébytností" ČR. Takže k věci.Smlouvu jsem četl taky, byť velmi vágně a bez valné snahy o analýzu. Furt to ale není o tom. Já se v tom opravdu nevyznám a chci si ujasnit, co a proč hrozí ausgerechnet nám."rum nepiju, je to hnus" – to se ještě jednou vrátím k tomu, co je rum. Okusila jsi něco jiného, než Tuzemák?[4] – jo, je to jasné. Co mi jasné není, je význam pojmu "národní identitta". Snad se mi rozsvítí, když budu vědět, co opravdu ztratíme.Ještě jednou: já tomu nerozumím a aby se mi rozsvítilo, to by se někdo musel opravdu snažit. Smlouvu nehájím ani neodsuzuju, proto ten můj článek. Explanace typu "kup si žárovku a rozsvítí se ti" jsou k ničemu – nerozsvítí se mi.

 27. Avatar @Teo
  @Teo says:

  tip:http://kamilic.bloguje.cz…tat.php

 28. Avatar Radka
  Radka says:

  mě jo:-( prostě budem muset šlapat brázdu, kterou vyoře francie a další "staří členové".

 29. Avatar @Teo
  @Teo says:

  http://www.nelisabonu.cz…smlouvamviz č. 6, odst.3 – pozbývá platnosti: Unie ctí národní identitu svých členských státůUž je to jasné?

 30. Avatar Radka
  Radka says:

  sakra teo, baba má přednost, ne??

 31. Avatar Radka
  Radka says:

  no já nevím, já jsem smlouvu četla celou, a mám z ní blbej pocit. jsou tam takový omezení, že už budeme jen muset kejvat a kejvat…BTW:rum nepiju, je to hnus. není nad fernet či vodku:-))

 32. Avatar @Teo
  @Teo says:

  Hele, dojdi si koupit stowattovou žárovku a pak se ti třeba rozsvítí… 🙂