Služebníky božstev všelikých krmiti budeš…

📎and tagged

…ať se ti to líbí nebo ne

Tak jsem se dočetl, že stát musí platit duchovní rozmanitých církví, přičemž těmto církvím nemůže kecat do toho, kolik těch duchovních bude mít (a totéž prý platí i pro církevní ouředníky).

Legislativu jsem nestudoval, ale když to říká ředitelka odboru církví ministerstva kultury, tak by na tom něco mohlo být :-). V článku se dále konstatuje, že zatímco oveček ubývá, duchovních přibývá. Takže jako obvykle: boží byznys (a to doslova).

Představitel jedné z církví to s arogancí v těchto kruzích obvyklou vysvětluje tím, že to tak prostě potřebují. Jiný potentát (s drzostí, označovanou za upřímnost) prohlašuje, že kdyby to stát (=my) necáloval, asi by bylo potřeba pár duchovních vykopat.

Z článku jsem dále pochopil, že návrh na finanční vyrovnání znamená dát/zaplatit církvím to, o čem prohlašují, že jim patří a pak je s tím nechat hospodařit bez nároku na prokrmování státem (jestli je to jinak, tak mě opravte).

Pokud bych tedy sehnal dost oveček pro svou Církev uctívačů popelnic, mohl bych si docela dobře žít. Asi začnu dělat recruitment mezi houmlesáky…


25 Responses to Služebníky božstev všelikých krmiti budeš…

 1. Avatar Ivana
  Ivana says:

  No to už je kuplířstvý…ne??Lidovecký předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda přiznal, že podporuje politický obchod, v němž by lidovci podpořili znovuzvolení Václava Klause prezidentem. Ke stejnému kroku vyzývá i ostatní lidovce. Věří, že zákonodárci ODS by pak podpořili ve Sněmovně zákon o církevních restitucích.

 2. Avatar Ivana
  Ivana says:

  skupina mladých lidí…Tak teď nevím zda se nezařazujete pane Gravere do skupiny maldách padesátníku (plus…mínus)či do skupiny lidí,kterým není budoucnost této země lhostejná,ale asi máte pradu,že by úlně stačilo přeposlat odkaz na petici.Já byla tolik napružená,že jsem Vás nechtěla o nic ošidit….

 3. 211. Stačí odkaz na petici, nikoliv citace (nepředpokládám, že to bylo myšleno jako komentářový spam).2. Tohle není petice (viz http://cro4.php5.cz…_peticnim.htm), ale anketa. Pokud mne o názor žádá někdo, kdo se identifikuje jako „skupina mladých lidí, kterým není budoucnost této země lhostejná“, tak u mne má smůlu.

 4. Avatar Radka
  Radka says:

  21Když oni se vyjádřili, že se církev od státu nemůže odloučit bez vyplacení tolika peněz. Prý by neměli z čeho platit duchovní:-(((Jinak díky za odkaz na petici, i když už bude asi prdlačky platná..

 5. Avatar Ivana
  Ivana says:

  Přeposlaná zpráva:Od: Protestni Hlas Předmět: Petice: Souhlasite se statnim zamerem platit cirkvi STOVKY MILIARD z penez obcanu (danovych poplatniku) ?? Datum: 24.1. 2008, 00:21 Text petice je na nasledujici strance:http://www.protestnihlas.cz….htmlPetice a anketa je umistena na serveru protestnihlas.cz Tato stranka je vyrazem nesouhlasu a odporu. Pokud znate nekoho dalsiho, kdo nesouhlasi s timto 300 000 000 000ovym tunelem, preposilejte dal zpravu o teto petici. Jedna se o jednu z nejhorsich hrozeb pro statni rozpocet za poslednich 18 let! Proc by mela mit cirkev vysadni privilegovane postaveni? Nestaci snad jeji privilegovanost a moc pramenici ze stredoveku? Proc by ji mel stat platit „uroky“…. kdyz jini, legitimni, restituenti nedostali ani zlomek takoveto velkorysosti?V teto zemi jsou drtiva vetsina lidi ateiste. Nemuzeme tolerovat takovouto nespravedlnost! Sireni nabozenstvi ve spolecnosti neni dulezitejsi nez skolstvi, zdravotnictvi, infrastruktura…. a nema byt sponzorovano CESKYM NARODEM! Rozhodne ne vzhledem k soucasne financni (rozpoctove) situaci!DanPS: Je zajimave, ze po vsech rozeprich ohledne Ceskeho pamatkoveho dedictvi (respektive staveb placenych z casti cirkvi – z penez ktere byly vynuceny od zivoricich venkovanu), po vsech rozeprich trvajicich celych 18 let …. by melo dojit k politickemu konsenzu tesne pred prezidentskou volbou.Text petice: http://www.protestnihlas.cz….htmlTvuj nazor neco znamena!

 6. Avatar Ivana
  Ivana says:

  žijí v jiných svéráchAno to souhlasím-takových kopanců je v zákonech mnoho,prostě ti hlavouni,řeka by jsem mají hlavu tak vysoko,že k zemi nedohlédnou.

 7. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Ivana 10Já jsem nepsala tak, že bych se o matku nepostarala nebýt toho mrzkého penízku. Chceš-li tak to děláš a nebo ne, peníze v tom opravdu nemají zas tak velkou cenu. Jen jsem chtěla říct, že máš možnost ten život tomu nemocnýmu zpříjemnit.A ty peníze které dávají těm darmožroutům ? ty já bych dala někam jinam.

 8. Avatar Ivana
  Ivana says:

  Mám oči jako knoflíky.Fak zírám a souhlasím,do dnes jsem žila v domění,že je neplatí stát(zase jsem o trošku chytřejší)

 9. Avatar Radka
  Radka says:

  proč?Vždyť o tom píšu. Šel tam proto, že za nicnedělání měl mnohem víc, než za zedničinu. A mě velmi vadí, že duchovní jsou všichni placeni státem a to dokonce podle tabulek, které platí pro učitele, lékaře, úředníky. Proč? Copak jsou tu pro všechny? Ne. Je mnoho nevěřících, kteří nemají sebemenší zájem na tom, živit jakékoliv církve či sekty. A když už je teda musí platit stát, tak by to chtělo trochu větší volbu (jako ostatně všude, kde jsou vázáni tabulkovými platy). Ty sestry v hospicech by zasloužili např. mnohem víc, ale ty řadové mají přitom plat mnohem menší, než třeba ten mnou zmiňovaný chlap.

 10. Avatar Ivana
  Ivana says:

  RadkoTo třeba byl ještě začátečník,nebo své povolání zvolil špatně nevhodně.Farář,já říkám..musí se pro toto povolání narodit,jak to neprožívá nezvládá nemá tam co dělat,no ale někdo by mohl podotknout,mějte s ním trpělivost,každý jsme nějaký.Ale i kantor,když špatně zvolí své povolání-nemá tam co dělat.To jsem příšera,že?

 11. Avatar Radka
  Radka says:

  14Koktal, vždycky dlouho ticho, než si vzpomněl, co má říkat, no udělal z pohřbu frašku:-(

 12. Avatar Ivana
  Ivana says:

  ??Radko mě musíš po lopatě..co je to -byla to docela síla?(Byl výřečný,upoutal pozornost,vyprávěl příběhy) no a nebo mluvil monotóně,nic moc,huhňal…či co?

 13. Avatar Radka
  Radka says:

  11Mě taky vrtalo hlavou, kdy a kde vystudoval:-) Znala jsem ho hodně let, byl stejně starý jako já. Velmi hloupý, ochlasta a flákač. Když jsem ho viděla poprvé mluvit na pohřbu, byla to docela síla:-))

 14. Avatar Ivana
  Ivana says:

  chyba má.Teď jsem si všimla,jak jsem zkomolila Jiřce-Jiřince jméno..to se omlouvám.I když Jařinka taky pěkně zní,ne?A dnes u nás je opravu jak na jaře.

 15. Avatar Ivana
  Ivana says:

  Hmm.Já teda neznám faráře,který by neměl vysokou.Radko,třeba toho člověka to opravdu zajímalo a když tě cokoli baví dáš do vzdělání daleko víc,než když studuješ s odporem …ale neví,neznám.Jo mimochodem,třeba v smotě hledal smysl života,který mu byl vlastně předurčen …geneticky,chápeš?

 16. Avatar Ivana
  Ivana says:

  ahojPonejprv,smím?Jařince o své rodiče se staráme ..hodně jim dlužíme,tudíž by jsme neměli koukat co přispěje stát(je to o lásce a vděčnosti)-já vím každá kačka dobrá,že? A syn matematik,no pochybuji,že by kopnutej do kostela,jak říká Graver by byl lepší než psycholog.S Radkou souhlasím,taky nechápu,proč by stát měl přispívat na soukromý majetek(toho či onoho člověka,nebo společnosti)

 17. Myslíte, jak tam vystupoval Jenda Husů a říkal „já vám to vrátím i s úroky“? No, proč ne…Jestli ono to nebude tím, že individuální restituenti se moc bránit nemůžou, zatímco církve mají fakt boží právníky…

 18. Avatar Radka
  Radka says:

  restituceNevím, jestli jste se dívali v poledne na čt1, ale co říkáte na to, že církvím by se měl vracet majetek včetně „úroků“? Pro mě za mě, ale pravidla by měla být stejná pro lidi i církev. Že by snad spoustě restituentů zpětně taky zaplatili úroky?

 19. Ti, co chodí do kostela vchodem pro ovečky, z toho byznysu většinou moc nemají…

 20. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  k5 Jejdanánku, to dobře vymyšlené. A ten můj syn pipomec studuje matematiku. DO KOSTELA JSEM HO MĚLA VODIT GLUPAŇA.

 21. Avatar Radka
  Radka says:

  JiřiněKromě toho, že platy mají od státu (i když např. mají majetek, který pronajímají a z kterého mají vlastní příjmy) dostávají i dotace od státu, od obcí atd atd..Na co? Na opravy svého majetku apod.

 22. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  3Nevím jaké prachy tečou do benediktinů a taky nevím proč dostávají peníze ?Ale vím, že mám 86 letou matku a 15let se o ní stará moje celá rodina a teprve od 2007 dostávme nějaké peníze. Můžeme ji například hodně topit , místo balit do dek, nemusíme šetřit pleny a.t.d.A kde církev ten majetek vzala??? boží byznys??

 23. Avatar Radka
  Radka says:

  Já si vážím např. řádu sester těšitelek (nevím teda, jestli je to přesně). Starají se o nemocné a občas chodím pomáhat do jejich hospicu, tak můžu říct, že co pro ty lidi dělají je úžasné. Naproti tomu např. benediktini jen naříkají, jak jim stát zdevastoval majetky….Když pak vidím, jaké dotace jdou do hospicu a jaké prachy tečou do benediktinů, tak bych blila…

 24. Tady je podstatné, proč člověk dělá věci, které dělá. Jestli pustí fanku a jde před oltář proto, že to víc sype, tak je to stejný póvl, jako většina lidí ve většině církví. Pokud to udělá proto, že bude pomáhat lidem, tak nic proti navštíveným Bohem. Dobrý farář je lepší, než špatný psychoterapeut – a to i pro mě. Lidi tohle potřebují a není dobré jim to brát. Víra není náboženství a Bůh (if any) není byznys, jakkoliv ho z něj církev dělá. Vážím si lidí, kteří věří a jdou za svým cílem přes překážky. Nevážím si kurev, převlékačů, morálních vývrtek a korouhví ve větru. I graver chodí do kostela, ale ne kvůli víře.

 25. Avatar Radka
  Radka says:

  platyTo s těmi platy duchovních mě taky štve. U nás jsme měli faráře (či jak se ten co chodí v dlouhým černým a mluví před oltářem jmenuje), který s odřenýma ušima dokončil základní školu a vyučil se zedníkem. Pak ho asi navštívil svatej, protože najednou pustil fanku a lopatu a stal se farářem. Méně práce, více peněz. Bydlení zadarmo. Když si uvědomím, že plat měl jako farář stejnej jako vysokoškolák ve státní správě, nebo pedagog na střední škole protože pro ně platí stejné tabulky….Už jsem psala jednou – škoda, že neprošel návrh, aby si církve dotovaly kromě státu i jejich ovečky (nemyslím teda jen do kasiček v kostele) a stát jim nedával jen to, co jiným spolkům (divadla, sport apod.)