Bůh vás miluje…

📎and tagged

…ale nesmíte dělat jógu!  UPDATE

Při svých toulkách webem jsem víceméně náhodou narazil na naprosto neuvěřitelný příklad tmářství, praktikovaného v 21. století: liberecká křesťanská škola zakazuje dětem cvičit jógu a asijská bojová umění. Tato šílená restrikce z kategorie středověkého dogmatismu jen dokazuje, že křesťanská církev se od dob svých počátků změnila možná technicky a organizačně, ale nikoliv ideologicky. Darebáctví samozvaných zástupců věřících ani dnes nezná hranic a církevní hodnostáři jsou ve své snaze o interpretaci boží vůle stále schopni zajít až za hranice zdravého rozumu. Mravní zásady křesťanství úpí pošlapány v díře, naplněné nechutnou jíchou, vytékající z mozků věčných podpalovačů hranic. Neuspokojena fyzickým przněním svých oveček, devastuje církev ve jménu božím i dětskou psychiku imputováním pokřivených zásad. A to všechno ještě v rámci oficiálního školství.

Boží milost má být odepřena těm, kteří chtějí očistit své tělo i ducha „okultními praktikami“ bojových umění. Propasti pekelné zejí před každým, kdo poskvrní své tělo asánou nebo mawashi-geri…

De profundis clamavi ad te, Domine – tohle jsi snad nechtěl. Velebnosti, chce se mi zvracet.

Update 28.9.2007. 11:30: školní řád kromě zákazu bojových umění obsahuje i jiné restrikce, jako např. zákaz „modních výstřelků“ (kdo určuje, co to je?) barvení vlasů, tetování, nošení náušnic u chlapců (dívky smí mít náušnice jen v uchu :-)) a jiné, se kterými bych snad i ztotožnil. Školní řád ovšem obsahuje i sekci Práva žáka, ze které bych citoval zejména „právo být respektován jako jedinečné Boží stvoření“, „právo na vlastní názor“ (sic!) a „právo na odpuštění“.

Něco ještě tady – nesmějí číst Harryho Pottera, protože je to čarodějnictví :-))). Nějaká diskuse zde.

– btw: za téměř týden od zveřejnění příspěvku žádný komentář. Horké téma, že? Ale nedivím se – sekulárně založený člověk k tomu asi nemá co dodat a věřící možná přemýšlí, kde se stala chyba…

– btw2: nevíte někdo, co si o bojových uměních myslí Papá?


50 Responses to Bůh vás miluje…

 1. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  No já jsem to tam znovu hledala a zaboha to taky nemůžu najít. Ale někde to mám vytištěné. To sice taky nemůžu najít, ale jakmile to najdu, tak ti pošlu „foto“. A kdyby byl graver chlap jak se patří, tak nenechá ženu ( myslím tebe), aby tak usilovně hledala a přiznal by barvu, kde to má schované nebo by Ti to poslal.Možná když ho poprosíme…..hmmm :-))))Mám takový nejasný pocit, že se tím babským pátráním baví, rošťák jeden !

 2. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Zuziku smiluj se a aspoň mě naveď, nebo umřu zvědavostí. Právě jsem přelouskala celé oddělení Víra a náboženství a žádné desatero tam není, natožpak graverovo…

 3. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Na mých stránkách by to nenašel ani archanděl Gabriel… No, zkusím to ještě :-).

 4. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  Já myslela, že ho už dávno znáš a máš. Měl ho uvedeno někde na svých původních stránkách.

 5. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  A kde je nějaké graverovo desatero?

 6. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  Odpověď na prsíčka najdeš v bodě [30]A hezký se je, že je pro nás schopen udělat víc :-))) to si ale budeš muset přebrat sama a doporučuji vzít si k tomu graverovo desatero :-))) Hezký den všem!

 7. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Co je hezký – že má Koloděj lidi rád? Hlavně prsíčka, nevím, jak moc propečené :-)).

 8. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  Tak to je moc hezkýýýýýý ! Dnešní večer je samé milé překvápko !

 9. >ČÍ alternativní výklad ?Aha, kouzlo nechtěného. Zuzíkův výklad. Viz Bl.>pro nás ale nePro vás především. Koloděj má lidi rád…

 10. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  MožnáTo určitě ano. Jen se holky neradujte, pro nás ale ne !

 11. Avatar Radka
  Radka says:

  nejvíc???On je schopen udělat mnohem víc:-)))

 12. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  [37] ČÍ alternativní výklad ?

 13. Avatar Bl.
  Bl. says:

  Re: jejda, jejda :-))Asi tak nějak, Zuzi :-))). A protože fakt asi víc z něj nebylo možno dostat, tak to zase sklouzlo ke krvavému jídlu :-)))). Ale jsem teď na jeho (Graverově) straně – udělal nejvíc, čeho byl schopen :-).

 14. >Kdy co začalo hezky ??? Jsem trochu mimo !…píše jana v [31].>Nedělám to rád a ponižuje to mé ego, ale musím s vámi souhlasitJá mám fantazie na rozdávání, ale váš alternativní výklad této mé formulace mi opravdu uniká.

 15. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  jejda, jejdaTys to Bl.opravdu tak pochopila ? Tak to jsem asi pokakala, že ? Tak jestli je to tak, tak to se musím opravdu hluboce omluvit za nepochopení, když on mi tak dává zabrat !!! Kdo se v něm má vyznat? On je jednou jak led a jednou jak med.

 16. Avatar Bl.
  Bl. says:

  Ráda bych..…se teď zastala Gravera. Protože když napsal tu větu „Nedělám to rád a ponižuje to mé ego, ale musím s vámi souhlasit :-(( „, tak jsem to brala jako kompliment směrem k Zuzi. Dokonce jsem si říkala, že tohle je asi nejvíc, co z Gravera kdy kdo dostal :-))))))

 17. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  Kdy ?Kdy co začalo hezky ??? Jsem trochu mimo ! S chválením možná dělám chybu, ale víte, nic není tak horké, jak se napíše, že ? Nejsem pokrytec, nechválím, abych někoho dostala :-), já před chlapy v realitě utíkám. Pochválit muže umím. Ale chválím většinou jen svého, ten si to opravdu zaslouží. Jen tak mezi námi, Vy taky umíte člověka spíš sprdnout než pochválit, tedy aspoň co znám z virtuálu ;-)))

 18. re: Pochvala >mám trochu problém s tím někoho pochválitDěláte chybu, na to dostanete skoro každého chlapa.>nade mnou…ohrnujete nosTo tedy v žádném případě – kromě rýžového nákypu jím skoro všechno.>a začínalo to tak hezkySmůla – co chcete od gravera.

 19. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  PochvalaJelikož nemám ráda, když někdo chválí mně, tak i já mám trochu problém s tím někoho pochválit. Takže když to sečtu 1+1=0… pochvala+grilovaná flákota= jsem bez šance se zavděčit!Nečtu mezi řádky, jen z Vás mám pořád pocit, že nade mnou , s prominutím, trochu ohrnujete nos.Ale zase mne to udržuje ve střehu a je to moc dobré pro udržení mé duševní svěžesti :-)))

 20. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  :-)))) Tedy gravere,… a začínalo to tak hezky, s tím vykoupáním, já už se těšila, že si počtu :-))))

 21. re: nemusíteJestli si chcete bý jistá, že vás můžu, tak se pořádně vykoupejte, na povrchu se mírně potřete směsí česneku se solí, posypte drcenými chilli papričkami a několik minut mírně grilujte (když se to pak rozřízne, musí kapat krev). To je to jediné (kromě pochval), čím se lze graverovi zavděčit.

 22. re: Samo za sebeNerad souhlasím s ostatními – zbavuje mě to pocitu výjimečnosti :-))Uveďte se do relax-módu a nečtěte mezi řádky.

 23. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  Samo za sebe[25]Nevím, co děláte nerad a co Vám snižuje Vaše ego. Doporučuji Vám to nedělat. Jestli mně opravdu tak moc nemusíte, tak stačí říct, já se zdržím „hlasování“.

 24. Avatar Radka
  Radka says:

  zoncnaVíte gravere, já jak vám sháněla toho šamana na vyléčení, tak jsem nějak sama ochořela:-))) Klimatizace a změny teplot udělaly své, takže místo zoncny u nás rumpluje má teplota. Takže dřepím doma a krájím hafo hub, který mi chlapi nasbírali abych se prej nenudila:-)

 25. a vůbec…Že vás baví tady žvanit o ničem, když venku zoncna rumpluje (aspoň tady v Kénigu).Já můžu, já už mám za sebou posilovnu, bazén a nákup v hypermarketu :-((( A kdyby Radka konečně vybalila, kde má tu hospodu, tak bych už měl i pár piv. Už dlouho jsem nikde neudělal spotřebitelskou kontrolu…

 26. re: Sami za sebeNedělám to rád a ponižuje to mé ego, ale musím s vámi souhlasit :-((

 27. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  Sami za sebe[22]Jasně, že jsem nemyslela, že je karate kolektivní sport :-)pokud to nechcete nazývat sportem, tak dobře, bojové umění. Ale myslela jsem to, že máte klub, ve kterém se scházíte a trénujete společně. Ani ti zahrádkáři nechodí kolektivně okopávat všem zahrádky :-)Nakonec z toho vlastně vyplynulo jedno pěkné ponaučení do života : i když si pomáháme, stejně jsme na tu tíhu života nakonec každý sám.Už se těším, co nám o tom napíšete – někdy ;-)[23]Informace by měly mít všeobecné, později samozřejmě dle zaměření. Ale ne aby se něco dogmaticky učily a byly z toho ještě klasifikovány. Bohužel na našich ( základních ) školách převládá dodnes školometské učení. Uvedu příklad : můj syn je lenoch ( kluci jsou na učení takoví ), ale má logické myšlení. V devítce ( dva roky zpět) dostali příklad v matice a on ho vypočítal. Se správným výsledkem. Jenže k tomu nepoužil v osnovách a učitelem používaný vzoreček, systém. Musel učiteli před celou třídou na tabuli vysvětlit a ukázat, jak k tomu výsledku došel, protože učitel jeho postup nedokázal pochopit. Dostal za 2. Jen proto, že nepoužil nabiflovaný vzoreček, ale svůj logický výpočet. A ještě, jak mi řekl, ten jeho výpočet byl mnohem jednodušší a divil se, proč je to učí počítat tak složitě.Naše školství má co dohánět. Ale určitě se nepříblíží světovému trendu volného myšlení a rozvíjení ducha tím, že zavede povinné náboženství.

 28. Avatar Radka
  Radka says:

  předmět náboženstvíMěla jsem na mysli přímo náboženskou výchovu, ta skončila ve školách tuším někdy kolem 70 roku. Co to je náboženství, jaká jsou, a hlavní rysy jednotlivých sekt (včetně obsahu bible, koránu atd…) by děti samozřejmě znát měly, a v současné době se to učí v dějepise a obč. výchově. Znát tyhle věci patří k všeobecnému vzdělání. A stejně tak, jako nejsem pro to, tlačit děti do víry a vnucovat jim tu svou (v mém případě ateismus), tak doufám, že bych tolerovala, kdyby si samy vybraly jinou cestu. A aby si nevybraly opravdu nějakej extrém (jehovisty, grálisty,….), musí mít informace.

 29. re: Ale aleJistěže mi kolektivní sporty nevadí (i když žádný nedělám). Když píšu, že člověk je stádní tvor, tak to samozřejmě platí i pro mě. A pokud jde o ten svaz zahrádkářů, tak dvojtečka, pomlčka a dvě pravé závorky jsou tzv. emotikon – připomeňte mi, abych vám o tom někdy něco napsal :-)). Já jsem velmi nestandardní člověk, ale opravdu neodsuzuji záliby druhých jen proto, že jsou mi cizí (tedy ve svazu chovatelů jsem byl taky – choval jsem exoty, čímž myslím papoušky, nikoliv některé své kolegy z webových diskusí :-))).Jinak karate opravdu není kolektivní (a už vůbec ne sport – to z něj někdo udělal a já sportovní karate nepraktikuji), ale lidi se tam sdružují právě proto, že jeden pomáhá druhému na jeho cestě. Nakonec ale opravdu zůstanete sami za sebe – jsou určité hranice, které za vás nikdo nepřekoná. Jednou o tom taky něco napíšu.

 30. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Ale v bojových uměních je každý sám za sebe, ne? To není ani trochu kolektivní sport a jeden nemůže pomoct druhému. Aspoň myslím.

 31. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  Ale aleAle kolektivní ( stádní) sporty vám určitě nevadí, že ? Vždyť vy jste také v jakémsi společenství lidí stejného bojového umění,ne?Myslivecký svaz, rybářský, svaz českomoravských pěstitelů, chovatelů, rogalistů, modelářů…atd. atd…. proč je rušit? Protože mně to nebaví, tak to pro měn nemusí existovat ? Člověk je přece tvor společenský a když to někoho baví se rýpat v hlíně a jezdit po výstavách drobného zvířectva, tak ať jezdí. Co Vás vede k takové přísnosti ?

 32. re: Povinné náboženství-nikdy !No, docela chápu, že a proč se k tomu tak stavíte. Nezastírám, že moje představa o tom, jak by se to mělo vyučovat, je možná poněkud naivní a že kdyby tu výuku dostaly do pazour ty správné kádry, tak by to asi dopadlo jak v tom Liberci.Svobodná volba je jen iluze, pokud nemáte dost informací z více stran.Ale člověk je tvor stádní. Nikdy mu nebude stačit mít nějakou víru (božstvo, idea…). Musí ji s někým sdílet, sdružovat se…A vůbec, já bych zrušil i svaz zahrádkářů :-))

 33. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  Povinné náboženství-nikdy !Zavést povinný předmět náboženství je zrovna taková nehoráznost, jako se do původních vzorových otázek pro státní maturity dostala otázka :Která ze současných politických stran zaručuje lidem sociální jistoty?Největším bubákem pro zavedení náboženství na školách je pro mně fakt, že tuto potřebu pociťují křesťané, to jsou jejich ambice! Nevěřím totiž tomu, že by se v tomto předmětu vyučovala i jiná náboženství či víry. A už vůbec nesouhlasím s tím povinným vyučováním a vůbec s tím proncipielně nemohu souhlasit. Je mi to proti srsti.Děcka se mají učit samostatnému uvažování, logice, naučit se znát historii, naučit se o přírodě, znát zemi, cizí jazyky, naučit se slušnému chování v kolektivu, samostatně se umět rozhodnout, umět vyslovit svůj vlastní názor a ne jen papouškovat nějaká dogmata. Poznámka k odpovědnosti : druzí jsou zodpovědní za své chování a rozhodnutí, bohužel mnohokrát jen vůči svému postavení nebo peněžence. Nikoliv vůči ostatním lidem.

 34. Avatar Bl.
  Bl. says:

  Děti a náboženstvíTaky bych byla u dětí opatrná. Děti jsou ovlivnitelné, tvárné a manipulovatelné. A pokud ve škole uznávají autoritu učitele, pak učitelé mají velký vliv na jejich postoje. Dnešním rodičům dětí školou povinných vůbec nezávidím. Nezávidím jim tu zodpovědnost za správnou volbu školy. Stejně jako církevní škola může dítě pokřivit (čistě jen můj názor), tak i po hodinách jógy (když by se to přehnalo a nebylo soustředěné jen na cvičení) by se mohlo stát, že dítě přijde domů a bude odmítat jíst maso.

 35. povinné náboženstvíTady jde hlavně o podobu takového předmětu. Dnešní nevěřící už ani neví, co to náboženství je a já nemám nic proti tomu je v tom vzdělávat už od dětství. Ale musí to být věc získávání informací, nic jiného. Jaká náboženstcí existují, jaké jsou jejich hlavní atributy a pak klidně důraz na křesťanství jako hlavní (zatím) evropské náboženství. Tzn. učit „o“ náboženství, bez toho, abych nutil děti se jen z titulu tohoto předmětu nějak chovat, něco jim zakazoval nebo je dokonce nutil věřit.V něčem budou naše „svobody“ vždycky omezené – nemůžu se např. svobodně rozhodnout nechodit do školy, protože mě nebaví matika. Dost na tom, že se někdo může svobodně rozhodnout nepracovat, aniž bych se já mohl svobodně rozhodnout nervat mu do tlamy své daně (tedy abyste to správně pochopili – já nechci zpět povinnost pracovat :-)), chci jen odpovědnost druhých za své chování a rozhodnutí).

 36. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  tmářství X prkotinyRozlišovala bych prkotiny, které škola po dětech požaduje, např. týkající se vzhledu (viz uniformy na velmi dobrých školách) a zakazování knih a tabuizování nějakého okruhu vědění. To je myslím to, co nazval graver tmářstvím a to je opravdu škodlivé a může to děti poznamenat. Ale je to celé o lidech. V graverově škole bojových umění by se sice zrovna nic nezakazovalo, třeba náboženství, ale k věřícím by tam byl dost tendenční přístup, neníliž pravda :-))?

 37. Avatar Radka
  Radka says:

  jo joNějak tak. Kdo dobrovolně vstoupí do církve, je to jeho problém. Ale v některých sektách to není o dobrovolnosti, nelze „vystoupit“. Děti sektářů si taky nemohou vybrat (vemte si jen brněnský případ mauerových, škrlových a skálových). A nějak začíná poslední dobou v parlamentu rozprava o povinném náboženství ve školách. A to se mi nelíbí. Za komoušů zakázáno, nyní přikázáno? Vždyť je to principielně to samé.

 38. Avatar Zuzik
  Zuzik says:

  Freedom[10]Někdy mi to, že „se můžeme svobodně rozhodnout“ připadá jako naše malá fikce. Nese s sebou zodpovědnost, na kterou jsme nebyli zvyklí a také již zmiňovanou anarchii a to se nechci ani zmiňovat o politických sebrankách 🙂 Někdo tu svobodu prostě nezvládá z neznalosti a jiný ji zase zneužívá ze znalosti.Já se v ní plácám, protože jsem slušně vychovaná tak je mi někdy hodně na blinkání a v duchu se „modlím“, abych se nikdy nedostala do situace, kdy bych potřebovala nějakou větší pomoc nebo se domoci spravedlnosti, protože ta se v této současné společnosti dá jen těžko najít. Ale určitě nechci to, co bylo, nesnáším příkazy, zákazy, cokoliv, co omezuje mé osobní rozhodnutí, mou svobodnou vůli. Jestli někdo dobrovolně vstoupí do církve nebo jiného společenství a přijme jejich pravidla, je to jen a jen jeho věc. Odsouzení si však zaslouží to společentví, které veřejně odsuzuje sport, oblečení, s kým se stýkat apod. Ale zase aspoň víme, o co jde !A právě ta krása je v té svobodě. V tom, že si můžeme svobodně vybrat, zda do toho společenství chceme vstoupit či nikoliv.

 39. Avatar Radka
  Radka says:

  Janě F.Demokracie a anarchie je rozdíl. V demokracii jsou nastavená určitá pravidla – zákony. A tyto zákony se holt musí dodržovat. Nevím, co si představujete pod „ubližovat“. Jestli vás finančák fyzicky či psychicky týrá, pak ano, pak vám ubližuje. A že to dopustíte je váš problém. Je dost zákonných způsobů, jak se můžete bránit.

 40. Avatar Radka
  Radka says:

  zatím??Trochu optimismu gravere:-))) Já mám na ty časy taky dost blbý vzpomínky, ale tak šílený, jako za komoušů to snad už nikdy nebude. Bohužel ale hodně lidí, co „proplouvalo“ s láskou vzpomíná na rohlík za 0,20 Kčs, na jisté zaměstnání apod. Ale to, že spousta lidí makala v dolech i když byli doktoři a inženýři, že i blbej hajzlpapír byl podpultovka, že moře mohli vidět jen na obrázku a cestovat prstem po mapě, že nemohl studovat ten, kdo na to měl ale ten, kdo měl „dobrý“ původ, to jaksi nevidí. To se přece nemůže vrátit:-(

 41. dobaJá osobně jsem si to dost užíval. Byli jsme dost nekompatibilní rodinka, takže rodiče problémy v práci a při kariéře, já při studiu na VŠ… Někdo tím tak nějak proplul, já mám na ty časy špatné vzpomínky. Takže když vidím, že jednu sebranku střídá druhá, je mi z toho zle. Jo, můžeme se svobodně rozhodnout. Zatím.

 42. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Jo jo :-)). Ale zas nám neubližoval finančák :-)).

 43. Avatar Radka
  Radka says:

  iTak teď koukám na ten hrubanec:-))) Samozřejmě ublížily.

 44. Avatar Radka
  Radka says:

  legrační zákazy?To ale přece nebyly jen legrační zákazy. A naší generaci ublížili moc. Nemyslím jen ty trika, vlasy, rifle apod. Byly i jiné zákazy. Přála bych vám vidět ty děcka, když byl zákaz účasti na olympiádě v L.A. Gymnastky, které podřídily čtyři roky celý svůj život jedinému cíli, a pak nějakého blba napadlo, že „dobrovolně“ budou bojkotovat olympiádu. Nebo když škola nepovolila soustředění vrcholovýmu sportovci jen proto, že bylo v „nevhodné“ zemi. Nebo povolení podmiňovala přihláškou na VAAZ…Bylo toho moc a zplaťpánbů, že je to pryč a máme svobodu.

 45. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Všechny ty legrační zákazy ve školách nám ale celkem moc neublížily, ne :-))? Horší bylo, že nás odřízli od různých proudů ve světovém myšlení ve jménu marxismu. Ale tomu zase nikdo nevěřil a to byla sakra jiná doba. Dneska už snad nikdo nikoho zblbnout nemůže, ledaže by těm dětem zakazovali přístup na internet.

 46. rozdílPřesně tak: mezi socialistickou a církevní školou žádný rozdíl není! Jen bych chtěl věřit, že dnes už s tím (na rozdíl od Koljových časů) můžeme něco dělat.btw: na ústavu jsem pobýval asi ve stejnou dobu nebo o rok později (teď se mi to nechce hledat).

 47. Avatar Radka
  Radka says:

  Takže taky koněvák? Mě až vyděsilo, jak jsou si současné školní řády podobné s těmi dřívějšími…A kolomajda přece taky přikazoval/zakazoval co máme dělat mimo školu, takže mezi tou „socialistickou“ a církevní školou až zas takovej rozdíl není:-(( Nebo za vás to už bylo volnější? (já 80-84)

 48. nápisy na tričkách…Jo, a na třídních trikách jsme měli nápis University of „A“ (byli jsme ta programátorká třída). Nějak to Kolja zkousl… Udobřili jsme si ho pak tím, že jsme naše maturitní hlášení zakončili výkřikem „VenSeremos“ – naštěstí mu ten dvojsmysl nedošel 🙂

 49. školní řády…… se v čase zase tak moc nemění. Kolomazník mi zakázal rifle a nesměl jsem parkovat motorku pod okny kanceláře (uznávám, že vzhledem ke „sportovní“ úpravě mé Jawy 90 Cross to bylo opodstatněné :-)). Když jsme měli hostovat návštěvu nějakého pěveckého sboru z Moskvy, tak nám udělal přednášku o image školy. Pak přijela parta takových pankáčů, že se z toho Kolja málem pos*al :-)).A svoboda volby? Mezi tím, co mi církevní škola může dát a tím, co mi může na několik let vzít (nejde o inside rules – oni zakazují/přikazují, co má žák dělat i mimo školu!!)? Nechtěl bych mít takovou „svobodu“ všude…Přetvářka? No jistě – ta je daná m.j. i kompenzačními pravidly, která některá náboženství poskytují. Můžeš být celý život hajzl – stačí v poslední sekundě říct „no tak sorry“. Nevím, jestli je to dobré nebo špatné.Slušný člověk aby se dneska styděl v něco věřit :-((

 50. Avatar Radka
  Radka says:

  školní řád dřív a dnesKdyž jsem já za komoušů chodila na „proslulou“ koněvku, ve školním řádu bylo např. že na trikách nesmí být žádné nápisy, nikdo nesmí být nalíčený, obarvené vlasy, nikdo nesmí být ostříhaný na ježka či dokonce dohola, chlapci nesmí mít vlasy delší než na krk apod. ředitel s pravítkem měřil sukně, zda nejsou moc nad koleny…Před deseti lety jsem si přečetla školní řád na základce syna – o přestávkách nesmí být ve třídách, musí chodit tiše plynule po pravé straně chodby, nezastavovat se apod…Na střední teď měli zákaz barvení vlasů a extravagantních účesů pro kluky (co je extravagantní – toť otázka), zákaz naušnic apod…a to byla soukromá střední škola, nic s církví společného neměla. Když si pak čtu o tom, jak naše školství pokročilo od dob revoluce, ptám se jak? v čem? Ale k tomu náboženství: byla jsem teď v Maroku a Tunisu, zrovna v období ramadánu. Hrozně jsem obdivovala zejména ženy, které dřely, zahalené, na zádech těžké pytle čehosi, 38 ve stínu. A přesto díky své víře vydržely nepít, dokonce ani své sliny nepolykaly. Říkala jsem si – to musí být sakra přesvědčení…já bych zhebla. Pak jsme dorazili do „civilizace“. Tam také bylo vidět, že slaví ramadán. Přes den nepili, nekouřili, nejedli. Kolem půl osmé zmizli na modlení. Po návratu zejména z chlapů kolem 30-40 let byli najednou sexuální maniaci a sprostý hovada. Hnusně sprostě po nás pokřikovali, ošahávali ženský, okrádali, začli okamžitě chlastat…Takže jako ve všech náboženstvích – přetvářka, přetvářka a zas jen přetvářka. U křesťanů se stačí vyzpovídat, u muslimů „být hodný“ od východu do západu slunce :-(( A ještě k církevním školám: já bych řekla, že je každého volba (bohužel ne dítěte ale většinou rodičů), zda se těmto pravidlům v církevní škole chce podřídit nebo jít do jiné. Mě spíš děsí snaha zavést opět povinně náboženství ve všech školách.