Když dva (ne)dělají totéž…

📎and tagged


Panu Matějkovi to občas v bona fide trochu vyteče spodkem. Jeho komparace Zemanovy návštěvy v Rusku a Obamova setkání s Castrem je ovšem poněkud mimózní. Celá ta kolekce argumentačních faulů by v podstatě šla vyjádřit titulkem a poslední větou jeho článku:

„Třást si rukou s Putinem je špatně. Třást si rukou s Castrem je dobře.“ – Gratulujeme. Postavit článek na de facto neexistující premise, to asi není tak úplně Matějkův level. Možná trénink na angažmá na Novinkách… Když to přefrázujeme blíž k realitě, mělo by nám vyjít toto: Zeman jede do Ruska navštívit Putina, Obama se potkal s Castrem (jen pro upřesnění: nikam za ním cíleně nejel). To už vypadá jinak, že? A to ještě pan Matějka taktně pomíjí, že problém byl se Zemanovou účastí na přehlídce, nikoliv s jeho cestou do Moskvy. Budou zde ovšem i jisté ideologické rozdíly – zatímco Zeman jede do Moskvy vyjádřit svůj postoj k Rusku (eh, pardon, on tam jede oslavit osvobození), Obama svým setkáním s Castrem zřejmě nechtěl vyjádřit ideologické sblížení, leč pouhou týlovou přípravu na „sankce se neosvědčily, zkusíme to jinak„.

„Pokud jde totiž o kritiku chování USA, klopí naši představitelé mlčky zrak…“ – Zde autor potřeboval tečku za článkem, tak si trochu ocucal prstík. Někteří příslušně kolorovaní členové naší věrchušky rozhodně mlčky neklopí. Např. takový soudruh Filip [1], [2], svého času neklopil ani Tupolánek… Ale i kdyby cudně klopili: nejsem si vědom společného členství Česka a Ruska v nějakém globálním ekonomickém či „obranném“ uskupení. Zato jsem slyšel, že ČR je v NATO (Rusko prý zatím nechce), naše orientace je tedy jasně dána a že si to někdo neuvědomuje (případně uvědomuje, ale ignoruje) na tom nic nemění. Míra klopení v obou případech je jaksi politicky determinovaná, což se dá vyjádřit i tak, že teď lížeme rektum amíkům, předtím rusákům (chcete-li to takto). Jsem politický impotent (děkuji, jinak to ještě docela jde), takže mi prosím případně zkuste objasnit, jaké další možnosti útvaru, jako je kotlinka, v globálním angažmá jsem přehlédl.

Takže bychom mohli parafrázovat titulek článku: „Třást si rukou s Castrem je špatně. Třást si rukou s Putinem je dobře.„. Ano, vypadá to blbě. Kuba porušuje lidská práva a je na seznamu zemí, podporujících terorismus. USA i Rusko dělají totéž, ale na seznamu nejsou. Tak to chodí. Haj hou.