Zatopili Jeníkovi…

📎and tagged

Jak ví každý zdělanec, Žanek Husuj byl betelnej borec ze štatlu (no jistě – narodil se v brněnských Husovicích, nevěřte těm kecům o Husinci – to si vymysleli cajzli, aby mohli machrovat). Dnes je všeobecně označován poněkud antagonistickým souslovím „církevní reformátor“. Už ten termín samotný je ovšem hnusnou herezí – kdo by se odvážil reformovat církev.

Jan Hus je nepochybně osobnost, plná rozporů a postoj církevních papalášů dnešních dnů k němu je z pochopitelných důvodů velmi ambivalentní. Československá církev husitská ho oslavuje jako patrona, římskokatolická církev mu postavila hranici. Za co? Nu, byl to kacíř. V době největšího úpadku církve si dovolil kritizovat vepře, chrochtající ve jménu Páně u koryt, naplněných na úkor svých oveček a oddávající se světským rozkoším v míře větší, než malé. Dovolil si nastavit zrcadlo církevnímu pokrytectví (trvajícímu ostatně dodnes) a kritizovat ty, kteří kážou vodu, chlastaje víno po hektolitrech. Dokonce si ten viklefián dovolil odsuzovat kupčení s odpustky.

Současně byl Jan Hus nepochybně ovšem i fundamentalistou, fanatickým vyznavačem „chudoby v duchu“ a do značné míry i církevním dogmatikem. A taky má na svědomí ty zatracený nabodeníčka…

Nicméně, nicvíce – Žanek byl borec s velkým srdcem a nevídanou odvahou – to, co dělal, byla v jeho době jistá sebevražda. Neodvolal ani na tom finálním barbecue, ačkoliv musel vědět, že v jeho časech po něm ještě neštěkne ani pes (doba Palachů přišla až později). Jak to celý s Žankem bylo, si znalci hantecu můžou přečít ve verzi Franty Kocórka.

V den Jendova upálení se narodilo mnoho význačných osobností – třeba já. A tak mám pro vás v tento význačný den jedno naučení: není cennější názor, než ten vlastní a není většího hříchu, než je pokrytectví. Zůstaňme sami sebou a nebojme se být kacíři. A pokud dneska někdo grilujete, věnujte Žankovi tichou vzpomínku.

 


11 Responses to Zatopili Jeníkovi…

 1. Já většinou používám měkčí matroš :-). Ale výsledky taky nic moc…

 2. Avatar Radka
  Radka says:

  9+5no jo, ona neví, že gravéři "tesali" spíš do zlata:-)

 3. [5]Ironii většinou oceňuju, ale ne vždycky :-p

 4. [3]No jo, tak už to na světě chodí, že se ta oficiální historie odehrála kapku jinak, než je to v učebnicích a legendách. Jeník asi opravdu malej tlustej bořík, ke kterému se věrchuška stavěla s notnou dávkou shovívavosti a pobavení.Snad jen s jedním tvrzením z toho článku bych nesouhlasil. Nebudu se přít o tom, do jaké míry to byl či nebyl fanatik, neústupný i za cenu vlastního života. Jistě, když šel ke koncilu, už byly karty rozdané a nezbývalo, než pomalu hledat sirky. Ale on přece od samého začátku musel vědět, co dělá a do čeho jde. Jistě nebyl tak bláhový a neznalý svých Pappenheimských, aby si myslel, že mu to projde. A že před koncilem mlžil a zjevně se snažil zachránit si život? No jistěže. A to ještě nepřišel Boblig…No nic, ale symbol máme, ne? Nechcete mi přece tvrdit, že ve skutečnosti ho neupálili a žije dodnes s Elvisem na Marsu?

 5. Avatar Mod.
  Mod. says:

  Tak jestli má graver fakt narozeniny, tak to se taky připojuju:-)!

 6. Avatar Radka
  Radka says:

  taky se připojuju s blahopřáním:-*

 7. "Není cennější názor, než ten vlastní" – Gravere, tesat do kamene:)

 8. dodatek… za ty experimenty s diakritikou…

 9. Ono se všechno asi odehrálo kapku jinak, než to známe z dějepisu… http://neviditelnypes.lidovky.cz… Ale za ty experimenty si hranici zasloužil. Jenomže ho měli upálit o 10 let dřív… 🙂 Mimochodem, ta nabodeníčka prý jsou taky blud… http://www.rozhlas.cz…rava/360759 Jo a gratuluju k narozkám!

 10. Co může být horší, než Starobrno…

 11. Avatar Mod.
  Mod. says:

  Žanek za Jana, to je jedna z nejhorších brněnštin co znám, dokonce horší než Starobrno :-DAle jinak dobrý:-)!