…aneb Když nasrat, tak povinně!
Tatíček národa zřejmě zase jednou vysadil medikaci a v etanolovém rauši se vrátil ke svému starému bludu: povinným volbám. Zdůvodňuje to pravou socanskou logikou: když má soudruh právo zvolit si, koho chce, tak by měl volit povinně. Se svou mentalitou nebude pan president nikdy schopen pochopit, že občan má mít právo volby, nikoliv právo někoho volit (což, jak si dále ukážeme, není totéž) a mimo to takto podmíněné právo poněkud postrádá punc svobody. Povinnost někoho (z)volit je NEdemokratické kravinium. Občan není odpovědný za volební systém ani za portfolio kandidátů. Pokud mu jedno nebo obé z uvedeného nesedí, využije svého práva volby: nevolit. Už jsem dlouho nikde nezopakoval svůj oblíbený příměr, tak tady ho máte: jestliže vidím na chodníku deset hoven, je svobodnou volbou je obejít, nikoliv povinně do některého z nich šlápnout (ovšem s tím, že si můžu svobodně vybrat, do kterého). A pokud je obejdu, nezbavuje mě to práva konstatovat, že je chodník posraný. Já jsem ho neposral a nejsem odpovědný za jeho úklid. S touto logikou by někdo v dalším levelu mohl pěkně po bolševicku prohlásit, že úspěchy socialismu smí kritizovat jen ten, kdo volil. V dalším levelu jen ten, kdo volil správně (přičemž správnou volbu definuje ext post povolební koalice) a v ještě dalším levelu by ten, kdo nevolí správně, nemohl nesporných výhod systému ani požívat. Za současného stavu tak, dochází k paradoxní situaci, že ti, kteří volili, i kdyby volili toho největšího perverta, cítí jakousi nadřazenost nad těmi, kteří žádného objekta nevolili, kterouž vyjadřují mantrou „když jsi nevolil, tak do toho nekecej„. Že ten, který nevolil, nakonec napáchal menší škody, než oni, si nepřipustí a na stejnolehlou formulku „tohle jste si zvolili, tak nefňukejte“ reagují zvýšenou slinivostí.
Tudy tedy ne. A to pomíjím značnou pravděpodobnost, že pokud bude muset oveček jít volit povinně, na protest, z recese či zoufalství to tam hodí nějakému obskurnímu uskupení, kterých bude pro tento účel vznikat ad hoc po kokot. Ono to stačí už teď…
Nicméně, nejsa ortodoxní libertarián, dokázal bych se vyrovnat s tím, že povinně vyjádřím svůj názor. K volbám tedy půjdu, ale místo konkrétního gangu či klansmana umístím do té popelnice „slepý“ lístek, vylepšení případně ještě nějakými předdefinovanými důvody, proč nikoho nevolím. On i princip „vy na nás serete po volbách, my na vás před nimi“ je přece demokratický – nebo ne? Třešničkou na dortu by pak mohla být depreference – volební lístek obsahoval další checkbox, naznačující, že právě tento subjekt cíleně nevolím. Současný stav totiž neumožňuje rozlišit, jestli jsem subjekt nevolil proto, že mám lepšího kandidáta, proto, že je mi v rusuturu nebo proto, že ho vysloveně nemusím. Výsledky takovéto nevolby by pak byly samozřejmě zveřejňované stejně, jako volební vítězové. To by se ctění kandidáti seznámili s Vox popapuli… Jenže to není žádoucí – ve volbách totiž není podstatné zúčastnit se, ale zvítězit.