zelenej s estébákem?

📎and tagged

Na rohu ulice vrah o morálce káže…

Tak tendlecten Nohavica je prej estébák, paní Müllerová… – říká Hutka.

Hutkovy Nohavice jsou mi ukradené stejně, jako songy obou nebo přiblbé politické glosy Šimka s Bubílkovou. Dobře (zas jednou) na toto téma ale píše D-Fens. V jeho článku se objevují dvě tři podstatné myšlenky (záměrně neříkám fakta :-)), se kterými se v podstatě ztotožňuji:

1. Každá společnost vždycky měla a má nějakou secret service (bez ohledu na to, jak jí zrovna říká).

2. Nynější tajná služba je jen logickým kontinuem tehdejší STB (já dodávám – vč. personálního obsazení).

3. „Sametová“ revoluce byla předem dohodnutým aktem historického inženýrství, který měl ohnout něco, co už bylo na slepé koleji.

Tenkrát jsem u toho jako student byl. Dnes to neslavím.


57 Responses to zelenej s estébákem?

 1. No, to by *teprve* bylo o čem psát…

 2. Avatar Radka
  Radka says:

  55Asi budou chlopci ještě ňákou chvílu plnit stránky idnes:-)) Já bych je vypustila do ringu, ať si to spolu vyříkají z voka do voka, a byl by klid:-)) Jenže to by pak zas nebylo o čem furt dokola psát…

 3. no potěš Aštar…Ten to tedy rozhrábl:http://zpravy.idnes.cz/nohavicovy-texty-kryji-skleb-udavace-rika-hutka-fug-/domaci.asp?c=A071124_115030_domaci_jba„Písničkář by měl být nezávislý duch, nebojsa, na kterého se můžou lidi spolehnout“… než veme pilu pali. Ne že bych za podobných okolností nejednal podobně – jen bych pak nemachroval. Někdo vzal roha, někdo zůstal a práskal. To si hoši vyříkejte…“Ublížil věrohodnosti písničkářů. Tím, že se stal z nás nejpopulárnější“Jo, pane, to si budete muset přebrat, co je to *dnes* „písničkář“…“nemůžou pochopit, že jsem to udělal pro ideál, pro pořádek“Smolíček byl malý pacholíček…Jen jedno mu věřím – že to neudělal pro prachy. Poté, co jsem si přečetl text :-((. Prostetnik Vogon Jelc je proti němu Šejkspír.

 4. Avatar Vladimír 2
  Vladimír 2 says:

  Ano, jste taky udavačka. Mebo jste zapoměla kdo udával na vedení estránek?A již za nového režimu!A přesto tady vyřváváte odsudky a rozsudky.

 5. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Ano, jste taky udavač. Jiřina vám to vysvětlila přesně, kdybyste chtěla číst a chápat, co píšou jiní – i na STB se „udávaly“ takové věci, jaký má kdo byt a jak se mu líbí nebo nelíbí v práci. Aby měl člověk od nich pokoj. A pak si to estébák ještě vylepšil, aby měl kladné body. Vy jste u toho nebyla a nevíte, jak to bylo. A přesto tady vyřváváte odsudky a rozsudky.

 6. Avatar Radka
  Radka says:

  k 49Gravere, přece nemůžete dát rovnítko mezi to, co jste napsal (napráskal lidi, kteří mě krátili na mých právech) a spolupráci s STB:-( Tím pádem sory, ale já byla před lety svědkem vraždy a nahlásila vraha. Takže podle vás jsem taky udavač:-)))

 7. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Vy dva, to snad nebude problém si vysvětlit :-).Já jsem si celkem oddechla, protože souhlasím se vším, co napsal graver, od začátku v téhle debatě, nejen jako obecný princip, a tentokrát se mi opravdu mimořádně líbily příspěvky Jiřiny. Lidský a spravedlivý přístup, i k chybám, ne hned taková svatá inkvizice, jakou tady šířila Radka.

 8. Já se na to vykašlu 🙂 k 49Gravere, s Vámi se fakt nedá bavit. Buď opravdu za vším hledáte útok nebo oponování nebo si tak neskutečně drze říkáte o přímou lichotku. To první jsem neudělala, to druhé nemám vůbec chuť teď dělat. Napsala jsem, že se vyjadřuji jen k tomu Vašemu obecnému – a překvapilo mě, že uznáváte tu tenkou hranici, a to že…….a vůbec…..je to zbytečné……

 9. 45Co vás překvapilo? Že jsem napráskal lidi, kteří mě krátili na mých právech, ohrožovali mě a mou rodinu a ještě se mi smáli do ksichtu? Já nejsem Matka Tereza. Hraju s kartami, které mám, používám zbraně, které umím ovládat. Neutočím, ale běda, když se musím bránit.Tu hranici má každý v sobě. Každý se jednou bude muset postavit svému svědomí a zodpovídat se.

 10. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  46Zajímavé. Doteď jste tvrdila pravý opak.

 11. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  No přesně, to jsem se snažila celu dobu říct. Já jsem tomu tlaku nebyla nikdy postavena. Tak jaképak hrdinství, že??

 12. Avatar Radka
  Radka says:

  44To jste napsal přesně:-)

 13. Jen obecně k 44Vůbec se nechci vyjadřovat ke konkrétnímu, a to právě proto, že souhlasím s tím Vaším obecným. Mimochodem mě to od Vás dost překvapilo :-). Ta hranice je podle mě tak strašně tenká a nerozpoznatelná jako třeba hranice, kdy vražda už není vraždou ale hrdinstvím.

 14. 40Vidíte, to já říct nemůžu. „Udal“ jsem pár lidí nebo firem – ČOIce, policii, jejich nadřízeným…Někdo možná namítne, že je to něco jiného, někdo mě odsoudí – je mi to fuk, umím s tím žít.Pokud někdo „tenkrát“ práskal, aby dosáhl nějakého prospěchu, je to kurva. Pokud udával, aby zachránil kůži sobě, nebo své rodině, je to taky kurva, ale má důvod. Kdo nezažil, nemůže hodnotit. Je lehké „nespolupracovat“, když nemusím. Hranice je velmi, velmi tenká. To píšu hodně obecně, ne ad Hutka/Nohavica.

 15. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Ano:-))

 16. Avatar Radka
  Radka says:

  41Jiřino, mám návrh. Vy si ponechte svůj vztah k Nohavicovi a ostatním agentům STB, a já si ponechám svůj. Jinak by to byla nekonečná debata. Myslím, že o tomto tématu jsme obě řekly vše a další příspěvky by byly jen opakováním:-)

 17. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Víte dobře co je klopýtnutí a víte dobře, že na udavádrně se udává a ne informuje o tom kdo má jaký byt a jak mu je dobře či nedobře v práci. Já tomu říkám drbání a to mi není zas tak vzdálené. Možná to zlehčuji, ale napadlo mě tak hrozný přirovnání když je jeden natlačenéj do kouta, že se bojím to i napsat.

 18. Avatar Radka
  Radka says:

  39Ono je klopýtnutí a „klopýtnutí“. Ano, můžu říct, že jsem nikdy nikoho neudala. Nebo jaké klopýtnutí máte na mysli?

 19. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Číst to nebudu, sprosťárny nemám ráda. Já nepatřím ani do jedné z těch skupin.Mám ho ráda a hotovo, znám i horší kterým jsem odpustila. Když už nejste mladá holka, tak můžete říct, že jste nikdy neklopýtla??

 20. klídek…Každý má nějakého kostlivce ve skříni…Třeba se kluci nepohodli, tak si to vyřizují takhle :-)). Já mám na tyhle glosátory ex post svůj názor, ale nikomu ho nevnucuju. Jestli si někdo udělá byznys z toho, že zpívá o tom, jaký je ten druhý kokot, tak ať si užije (hlavně jestli nemá sám naděláno). Jo, kdyby tak o tom zpíval za totáče…Jinak patřím k té skupině, které je to jedno. Všimněte si, že jsem to postnul kvůli těm D-Fensovým názorům na STB a samet obecně. Jinak snad nemine měsíc, aby se někde v médiích neohazovala nějaká celebrita z estébáctví. Ono už by snad bylo jednodušší dát dohromady seznam, kdo u nich nebyl.A ty reakce na útoky na Nohavicu? No, buďto se mi líbí jeho songy a nezajímá mě jeho osoba (a pak ho budu poslouchat dál, i kdyby žral malé děti bez chleba) nebo ho zbožňuju jako osobnost a pak se musím nějak srovnat s tím, že má někdo jiný názor.

 21. Avatar Radka
  Radka says:

  názory jinýchNo jo Jiřino, pohledy lidí na uto aféru jsou v podstatě tři – je to hajzl, je to vymyšlené a je to férovej chlap a třetí skupině je to jedno. Zkuste si např. přečíst diskuzi na idnes:-)

 22. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  MF DNESNázory A11 „O Nohvicovi“jen málo opíšuŽe se nedokázal vzepřít tlaku tajné policie? Nejspíš nedokázal, stejně jako se svého času nedokázal vzepřít alkoholu, nikotinu a možná dalších neřestí. Takové věci se básníkům, ale i všem ostatním smrtelníkům stávají, byť písničkář Hudka poněkud komicky tvrdí opak. Označovat teď Nohavicu šmahem za “ udavače z Těšína“ vyžaduje věru velkou míru zlé vůle. Asi jako kdybychom třeba Waldemaru Matuškovi vypálili cejch “ ožrala z Košic“ Jde skutečně o přiléhavou charakteristiku? Nebo spíš o potměšilou nadávku? a.t.d.

 23. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Tak vidíte, gravere, že to nejde…Dopadá to pořád stejně. Dokážu nereagovat, když nadávají mně. Nevydržela jsem nereagovat na sprosté urážky někoho, koho mám ráda. Napsat o Jarkovi Nohavicovi, že je to lidsky mrcha, to není vyjadřování názoru. No, pěkně jsem mlátila do klávesnice… A pak slintá, až se málem v těch slinách utopí, že ona argumentuje slušně a nikomu nenadává. Tak to jsem taky nevydržela…Takže vidíte, že to opravdu nejde.Tak už něco udělejte, prosím, pomozte mi se odsud dostat. Jakkoliv. Jsem z toho nešťastná, i sama ze sebe, když mě odsud vykopnete, jen mi tím prospějete. A sobě nakonec taky. A neříkejte, že vím, proč sem chodím. Jasně, že kvůli vám, co bych tady jinak hledala. Debata začne pěkně, tak se chytnu, a pak už je najednou pozdě…

 24. Avatar Vladimír 2
  Vladimír 2 says:

  Je tam pouze jedna chyba:==debilní?Tak == Mezi větama má být mezera.

 25. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Kategorie RadkyB :-))Blahopřeji všem, které Radka zařazuje do „své“ kategorie :-))). Ale mě tam, prosím, Radko, nezařazujte :-))). Malá ukázka: „…ve své vygumované vychlastané palici…Tak vám nevím, je to taková kurva a troska, jejíž jediný životní cíl a činnost se sestává z blití vymyšlené špíny na ostatní, vyvolávání slovních šarvátek, pomlouvání, udávání, a dalších špinavostí nebo je opravdu tak debilní?Tak nějak si představuji člověka, jež má s hlavě nasráno a v srdci nablito. Ulhanou, zákeřnou, zlou, podlou, nenávistnou žlučovitou babu. Prostě hnus, zlo a hloupost zkoncentrované do jedné postavy.“ (autorka: RadkaB, alias pan 1234, alias berňák a tak dále)

 26. Avatar Radka
  Radka says:

  30Však po vás nikdo nechce, abyste se trápila:-) Každá prostě na to máme jinej názor, každá jsme jiná. Někdo názor druhého vyslechne, i když má sám jiný, někdo druhýmu za jiný názor umí jen sprostě nadávat:-) Buďte ráda, že patříme obě do té první kategorie:-)

 27. Avatar Radka
  Radka says:

  30Však po vás nikdo nechce, abyste se trápila:-) Každá prostě na to máme jinej názor, každá jsme jiná. Někdo názor druhého vyslechne, i když má sám jiný, někdo druhýmu za jiný názor umí jen sprostě nadávat:-) Buďte ráda, že patříme obě do té první kategorie:-)

 28. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Ale u nás to taky bylo. Strýc padl jako letec při náletu na Brémy. Manžela tatínek byl co by úspěšný živnostník v dolech a taky tam umřel v 60 letech. Já vím, že máte pravdu. Ale já se tím trápit nehodlám a napíše-li novou písničku, tak budu moc ráda.

 29. Avatar Radka
  Radka says:

  28Po vás třeba nechtěli, ale je mnoho lidí, po kterých chtěli, a přece s nimi nespolupracovali. A taky jim šlo o hodně. Místo profesorskýho místa na vejšce makali v dolech, jejich děti měly problém se školami, nedostali se ani do Maďarska, vdovy po letcích živořily, … A o tom to bylo. Podepiš, a budeš se mít líp…jen už nebudeš rovnej chlap:-( A u něj mě to připadne o to horší, že spousta lidí (hlavně mladých) mu věřila a měla v něm jakýsi symbol „boje“ proti komunistům. A on jim přitom pomáhal…

 30. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  RadkoTo mi ten Nohavica leží v hlavě. Snažím se vžít do něho. Udělal chybu, ano udělal chybu, něco si připsal STBák, tak toho je víc než vyžvanil, aby měl pokoj od nich. Po nás nic nechtěl STBák,ale po něm chtěl!! NĚJAKÉ informace. Tak jsem ráda, že ty nějaký informace nechtěl po mně a byla jsem nevýznamná matka tří dětí.

 31. Avatar Radka
  Radka says:

  26Já přece neříkám, co má dělat. To je jeho problém, jestli aspoň teď se zachová jako chlap a řekne – ano, byl jsem srab, nebo bude pořád tvrdit, že nic z toho není pravda (i když v záznamech jsou jeho podpisy a už dříve to přiznal). To je jeho věc, zda se může podívat lidem do očí nebo sám na sebe do zrcadla. Já jen napsala svůj názor na něj. To se snad u diskuze očekává, ne?:-)

 32. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Co si tedy přestavujete?? Co má ten Nohavica dělat?? Zakopat se do kanálu???Samozřejmě se dělo, ale já se tím dnes netrápím,nejstarší dcera která se nedostala na blbou ekonomku stejně vystudovala vysokou a tak to prostě bylo. Mohla jsem se narodit do hodně blbější doby.

 33. Avatar Radka
  Radka says:

  opravaPardon, ne komunistickým, ale estébáckým zmrdem…

 34. Avatar Radka
  Radka says:

  21Copak nevíte, že taková otázka se nesluší?:-)))Nebojte, nebyla jsem v plenkách v době, kdy tu komunisté vládli. Mám s nimi bohužel dost osobních zkušeností:-( A děsí mě, když někdo (nemyslím tím tady z diskuze konkrétně nikoho – jen obecně, bohužel je takových stále dost), kdo tou dobou žil, dokáže říct, že se vlastně tak moc nedělo, že jsme se měli dobře apod. Asi jak kdo:-( A právě nejvíc takhle mluví ti, co režimu pomáhali, nebo šlapali brázdu jako ovce. Nohavica už před 14ti lety prohlásil (když jeho spolupráce vyšla najevo), že udělal svinstvo a musí se s tím vyrovnat. Vyrovnal se s tím tak, že teď mlží, lže…Tady diskutujeme pod příspěvkem o článku, který se o něm vyjadřuje jako o komunistickém zmrdovi. Takže mé vyjádření, že lidsky je pro mě mrcha je vlastně proti tomu mírné, jako pohlazení:-)

 35. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  nemůžete zruši to vyluštění tajemství poslání příspěvku??

 36. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Já jsem byla úplnou náhodou s manželem na večerním představení 17.11 89 v Semaforu , kde bylo vše přerušeno a pak informace co se děje. Zůstala jsem v Praze a tak jsem byla na Václaváku a na Strahově , byla to neskutečná atmmosféra, plná emocí. Jsem ráda, že jsem tam byla. Ale dnes nevím, nějak si nejsem jistá .

 37. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Kolik je Vám let??

 38. Avatar Radka
  Radka says:

  16Proč krutý? Koukala jste teď na ČT1? Mluvili tam i lidi, který udával. Já mám prostě na komunistickej režim a jeho přisluhovače svůj názor a za tím si stojím:-) Pokud někdo byl tak „slabej“ a kejvnul jim, tak musí počítat s tím, že se to mnoha lidem nebude líbit.

 39. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  doufám, že ne já:-O

 40. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  To předchozí bylo Radce, ne tobě, Jiřino.

 41. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Krucinál, vy krávo, jak si můžete dovolit o takovém člověku říkat, že je to lidsky mrcha??? Vy, takový lidský póvl, zbabělá baba, která si nestojí ani za svým vlastním slovem, píše stračky anonymně o jiných a bojí se k tomu přiznat?Nikdo mu nic nedokázal, a vy tady blejete svoje rádoby rozumy a urážíte člověka, kterému nesaháte ani po paty. Co byste to nedělala, nikdo vám nic neudělá, tak proč si neplivnout, že. Pěkně zákeřně, z anonymity a hlavně když je takových, co po něm plivou, víc.Gravere neomlouvám se, ani vám, dělejte si, co chcete…

 42. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  To je dost krutý odsouzení.Ale proč ne , to je prostě názor a já to respektuji.

 43. Avatar Radka
  Radka says:

  14Ano, taky jsem si jeho písničky zpívala…Ale přece kvůli tomu, že někdo něco umí a přitom je lidsky mrcha, ho nebudu obhajovat nebo dokonce mít ráda. Jako člověka si ho prostě nemůžu vážit. Ani jeho, ani ostatních udavačů.

 44. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Taky pravda, donášení je hodně hustý. Ale ďoubat se v těch starých hnusech ??? Jeho písničky jsou tak ze života:-))To se nedá zapomenout. Letos na vinobraní jsem naprdnutá na moji matku zpívala tři dny „propijeme babce domek celý, domek celý“

 45. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Kokokokodák…

 46. Avatar Radka
  Radka says:

  aktuálněShodou okolností se Nohavica konečně vyjádřil: http://zpravy.idnes.cz/nohavica-promluvil-stb-si-pry-vymyslela-ffe-/domaci.asp?c=A071118_195044_domaci_janNo já nevím, myslíte si, že je normální, aby písničkáře pustili o prázdninách 89 do rakous kdyby nespolupracoval?

 47. Avatar Radka
  Radka says:

  10Jak myslíte. U mě je každej donašeč zbabělec a lump. A je jedno, jestli se mi jeho písničky líbí(ly). Ony teď dostaly takovej ňákej jinej nádech…Kritizovat režim písničkama, získat si tím popularitu a přitom mu aktivně pomáhat k přežití…no nevím jak to jde dohromady.

 48. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Soustružník Kerel vykřikuje, že nebyl v KSČ a je tudíž hrdina.

 49. Avatar Radka
  Radka says:

  Jiřině:-)No jo, ale soustružník Karel asi držel hubu, nedonášel, a po revoluci nevykřikoval, jak byl chudák pronásledovanej:-))Ale dost, to ať si srovná v palici hlavně Nohavica.

 50. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Naprosto s tebou souhlasím, Jiřino, tohle jsi vystihla přesně.

 51. Avatar Jiřina1
  Jiřina1 says:

  Tak jsem se bála , že můj názor na toto téma je špatný. Máme Nohavicu rádi a budeme ho mít rádi dál. Nevěřím tomu že by někomu až tolik ublížil.Prostě jsme tady museli nějak přežít a soustružník Karel to měl v určitých situacích lehčí než Nohavica.

 52. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Nojo, chtělo by to zase revoluci, jak hlásá jeden dement v naší hospodě :-))).

 53. Avatar Radka
  Radka says:

  agentxkontaktovánTaky vím o lidech, co byli „kontaktovaní“ a vedl se na ně spis a sami o tom nevěděli, ale to není Nohavicův případ:-)Ohledně dřívějších estébáků je teď v Brně celkem aféra – zakázky magistrátu dostávají převážně bývalí důstojníci/vyšetřovatelé STB. A to jim (novinářům) tam ještě jeden z těch nej nej chybí 🙁 Prostě se chlapci měli dobře, teď se mají výborně, a vypadá to, že se budou mít ještě líp:-((((

 54. Byly různé úrovně „spolupráce“. Jedno oslovení rozhodně stačilo k zanesení do spisů jako „kontaktován“. Prostě když vás estébák kontaktoval, tak o tom musel udělat nějaý záznam, i kdybyste ho poslala někam a dál už nebylo nic.Jestli Nohavica hlásil, nevím – takových převlečených kurev jsou tuny a jak jsou aktivní…Ad 3 body: souhlas. Právě to, jak to dnes vypadá s komanči, je jasný důkaz, že ta revoluce asi tak úplně spontánní nebyla…Ale já nejsem hospodský politolog, tak do toho nebudu pindat – na to nestačím.

 55. Avatar Radka
  Radka says:

  Jedno oslovení?Tak ono jedno oslovení rozhodně nestačilo na to, aby byl člověk veden jako agent. A Nohavica prokazatelně i „hlásil“, i když dle jeho příznivců zanedbatelné nedůležité věci.(Asi tak, jako Paroubek)Rozhodně ho za to neodsuzuju, ne každý měl odvahu se vzepřít, ne každý měl odvahu obětovat kariéru, ne každý měl „odvahu“ zdrhnout. Mě vadí, že ten, který vzal kramle teď bude pindat o tom, jak je někdo jinej zbabělec. A připadá mi to opravdu, jako kdyby „žárlil“ na Nohavicovy úspěchy. I když totiž neumí zpívat, jeho písničky mají něco do sebe a prostě oblíbený. Na rozdíl od Hutky, po kterém už neštěkne ani pes. A k Vašim třem bodům:Ad1) Bohužel je to potřeba.Ad2)Bohužel…Ad3)Souhlas, jen o tom, jak to skončí jsme měli trošku jiné představy – i my, i oni:-)

 56. No, on Hitler prý uměl pěkně malovat :-)Písničky ani jednoho z dotyčných neznám a i kdybych je znal, tak pojem „věřit“ asi není to, co bych použil, protože je to jen komerce. A jestli se to někomu líbí, tak to bude asi poslouchat bez ohledu na to, jestli interpret przní malá jehňátka.Spíš jde o to, že estébák je dnes každý druhý. Stačilo, aby vás jednou oslovili a jste ve spisech – bez ohledu na to, jestli jste byli aktivní nebo ne.Ale ani o tom to není – zaujal mě ten názor na revoluci.

 57. Avatar Jana F.
  Jana F. says:

  Tentokrát souhlasím, Bůh ví, o co panu Hutkovi jde. A možná nebude někdo souhlasit se mnou, ale když má někdo tak krásné písničky, jako Jarek Nohavica, tak to nemůže být špatný člověk. Čímž nemyslím, že je to anděl. Ale musel by udělat něco nesrovnatelně horšího, abych jeho písním přestala věřit. To se mi spíš zprotivil pan Hutka tímhle svým činem. Ví dobře, jakou má píseň moc působit na lidi, přesto, nebo právě proto to udělal…